
Varga Csaba: „a trekking gyönyörű utakon vezetett”
Fotó: Facebook/Kalifa
Varga Csaba nagyváradi hegymászó vasárnap megérkezett a Mount Everest alaptáborába – közölte a Kalifa Alpin Csapat kommunikációs menedzsere, Biró Dániel az MTI-vel. Tájékoztatása szerint Varga Csaba romániai idő szerint 11 óra 40 perckor érte el a Mount Everest 5330 méteren kialakított alaptáborát.
2021. április 18., 14:112021. április 18., 14:11
A nagyváradi hegymászó – mint ismeretes – április 8-án indult el Budapestről Nepálba, hogy a „Tisztán” Magyar Everest Expedícióban pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül, vagyis „tisztán” hódítsa meg a világ legmagasabb hegycsúcsát. A Kalifa Alpin Csapat hegymászója lehet az első magyar, akinek ez sikerülhet.
Az összegzés szerint a hegymászó április 11-én repült Luklába és még aznap Phakding (2600 méter) felé vette az irányt. A következő nap az utolsó nagyobb város, Namcse Bazar (3440 méter) volt a cél, ahol eltöltött egy plusz akklimatizációs napot, majd Tengbocse (3860 méter) után Dingbocséba (4240 méter) érkezett. Dingbocse környékén felmászott egy 5050 méteres csúcsra, hogy erősítse az akklimatizációját. Ezt követően Lobucse (4930 méter) érintésével érte el a Mount Everest alaptáborát.
Luklától a trekking egésze körülbelül 55 kilométert és több mint 2700 méter szintemelkedést tett ki, ami kiváló előakklimatizációt jelentett az Everest pótlólagos oxigén nélküli mászásához.
– idézi a közlemény Varga Csabát.

Elindult a Mount Everest „tiszta”, vagyis pótlólagos oxigén nélküli megmászására Varga Csaba nagyváradi hegymászó csütörtökön Budapestről.
A hegymászó önállóan építi ki a magaslati táborokat és felszereléseit is saját erőből juttatja fel.
hiszen a halálzónában, vagyis 8000 méteres magasságban a levegő oxigéntartalma már csak 30 százaléka a tengerszinten mérhetőnek, az ezzel járó „sokkhatásra” pedig csak fokozatosan tudja felkészíteni a szervezetét – olvasható a közleményben.
Fotó: Facebook/Kalifa
hiszen ők a folyamatos oxigénpótlásnak köszönhetően nem érzékelik a halálzónát, nem tapasztalják meg az oxigénhiány szervezetre gyakorolt sokrétű negatív hatását.
Így a „Tisztán” Magyar Everest Expedíció szempontjából kedvezőtlen adat, hogy a várakozásokkal ellentétben nem lesznek lényegesen kevesebben az Everesten, idén a mintegy 400 külföldi mászót 600 serpa segíti. A Kalifa Alpin Csapat információi szerint
Varga Csaba mellett csupán két alpinista képviseli a „tiszta” mászást, pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül.

Csütörtökön indul Nepálba a Mount Everest „tiszta”, vagyis pótlólagos oxigén nélküli megmászására Varga Csaba nagyváradi hegymászó.

Varga Csaba nagyváradi hegymászó április 7-én indul Nepálba, hogy a „Tisztán” Magyar Everest Expedícióban első magyarként megkísérelje pótlólagos oxigén nélkül, vagyis „tisztán” megmászni a világ legmagasabb hegyét, a 8848 méter magas Mount Everestet.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!