Hirdetés

Ragaszkodik Erdélyhez, a verespataki koncessziós szerződés meghosszabbításának elutasítását is megfellebbezi az RMGC

Nem nyugszanak bele. A kanadai cég nem fogadja el erdélyi koncessziós szerződésének a megsemmisítését •  Fotó: Kozán István

Nem nyugszanak bele. A kanadai cég nem fogadja el erdélyi koncessziós szerződésének a megsemmisítését

Fotó: Kozán István

Továbbra sem hajlandó tudomásul venni a verespataki aranybányaprojekt révén ismertté vált kanadai Gabriel Resources, hogy elveszítheti erdélyi befektetéseit: a cég hivatalosan értesítette a román kormányt arról a szándékáról, hogy megtámadja a hatóságok azon döntését, hogy nem hosszabbítják meg a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) bányászati engedélyét.

Balogh Levente

2024. augusztus 06., 19:592024. augusztus 06., 19:59

Mint arról beszámoltunk, az Országos Ásványkincs Ügynökség (ANRM) június 20-án jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a Roșia Montană Gold Corporation koncessziós engedélyét a Verespatak térségében található arany- és ezüstérc kitermelésére. Az ANRM a vállalat kérelmét követően beérkezett dokumentáció és levelezés kielemzése után hozta meg ezt a döntést.

A Gabriel Resources Ltd. hivatalosan értesítette a román kormányt, hogy két kétoldalú beruházásvédelmi szerződésre hivatkozva megtámadja a verespataki bányászati engedélyének meghosszabbítását elutasító határozatot. A cég úgy véli, hogy a román hatóságok elutasítása önkényes és jogellenes, különösen azután, hogy Románia az ICSID választottbírósági eljárása során fenntartotta az engedély érvényességét. Az értesítés 90 napos türelmi időt indít el a választottbírósági eljárás megkezdése előtt. A Gabriel Resources kifejezte készségét arra, hogy békés megoldásról tárgyaljon a román kormánnyal, és hangsúlyozta, hogy az értesítés kibocsátása nem érinti az ICSID-határozat megsemmisítésére irányuló lépéseket.

Hirdetés

korábban írtuk

Részsikert aratott az RMGC, felfüggesztették a verespataki aranyabányaprojekt ügyében született ítélet végrehajtását
Részsikert aratott az RMGC, felfüggesztették a verespataki aranyabányaprojekt ügyében született ítélet végrehajtását

Egyelőre folytatódik a verespataki aranybányaprojekt körüli konfliktus, miután az ügyben illetékes nemzetközi szervezet felfüggesztette az ügyben az év elején született, Románia számára kedvező ítélet végrehajtását.

„A Társaság úgy véli, hogy

Idézet
ez az indokolatlan és önkényes döntés, amely ellentétes a román joggal, a jogállami intézmények és a csoport több kétoldalú beruházási szerződés által védett befektetési jogainak újabb kirívó megsértését jelenti Románia részéről.

A döntés időzítése, mindössze 3 hónappal a vállalat Románia elleni ICSID választottbírósági eljárásának lezárása után, határozottan megerősíti, hogy olyan, előre kiszámított, politikailag motivált döntésről van szó, amelynek célja az, hogy végképp ellehetetlenítse a Gabriel és az RMGC verespataki arany- és ezüstbányászatra vonatkozó projektének fejlesztését, a méltányos eljárás és kártérítés nélkül” – szögezi le a kanadai cég.

A Gabriel Resources rámutat: a választottbírósági keresettel szembeni védekezése során Románia következetesen azt állította, hogy az engedély továbbra is érvényes, hivatkozva annak 2019-es meghosszabbítására. Ennek megfelelően az ICSID 2024. március 8-án hozott határozata – amelyben egyébként Romániának adott igazat a kanadaiakkal szemben – nagyrészt az engedély további érvényességén alapult.

A fellebbezés, amelyről hivatalosan értesítették Románia elnökét és miniszterelnökét, 90 napos türelmi időszakot indít el, amelyet követően választottbírósági eljárás kezdeményezhető.

A Gabrielnek tehát lehetősége, de nem kötelessége a választottbírósági eljárás megindítása. Gabriel megerősítette, hogy nyitott a román kormánnyal folytatott magas szintű tárgyalásokra, hogy kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak. Ennek elősegítése érdekében hivatalos meghívást intézett a kormányhoz az engedély meghosszabbításának elutasításáról szóló jóhiszemű tárgyalásokra.

korábban írtuk

Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet
Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet

Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.

„Az ügy nincs hatással a Gabriel folyamatban lévő, az ICSID-határozat visszavonására irányuló erőfeszítéseire. A vácégllalat továbbra is szilárdan kitart azon elhatározása mellett, hogy elérje e téves ítélet megsemmisítését” – áll a Gabriel Resources által kiadott közleményben.

Mint arról beszámoltunk,

az RMGC még április végén nyújtott be kérelmet a verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó, június 20-án lejárt koncessziós engedély ötéves meghosszabbítására.

Ezenkívül megújította az ANRM-hez benyújtott kérelmét a bányászati engedélyek kiadására a Rodu-Frasin és Tarnița lelőhelyekre vonatkozóan a Bocsony-lelőhelyen belül, amelyekre saját állításuk szerint 2007 óta jogosultak.

„Az ANRM 16 éve halogatja a döntést a bucsonyi lelőhelyre vonatkozó engedélykérelmekről, noha törvényileg kötelessége lett volna meghozni azt. Az RMGC a nemrég kérte, hogy az ANRM a kérelmeknek megfelelően adja ki a két projekt működési engedélyét. Az ICSID választottbírósági eljárása során a román állam következetesen fenntartotta azt az álláspontját, hogy a Bucsony-projektekre vonatkozó engedélykérelmek még mindig az ANRM jóváhagyására várnak, és ezen az állásponton alapult a többségi választottbírósági határozat” – áll az RMGC-t ellenőrző Gabriel Resources közleményében. A Gabriel Resources több befektetőtől bruttó 5,575 millió dollárig terjedő határozott finanszírozási kötelezettségvállalást tudott szerezni a vállalat által kibocsátott új részvények megvásárlására, 2 cent/részvény áron, ami megegyezik a torontói tőzsdei árral.

korábban írtuk

Nem hosszabbítja meg az RMGC verespataki koncessziós engedélyét a román állam
Nem hosszabbítja meg az RMGC verespataki koncessziós engedélyét a román állam

A román állam nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstkészletek kiaknázása körüli hercehurca nyomán hírhedtté vált Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) koncessziós engedélyét.

Mint arról beszámoltunk,

a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága március 8-án kihirdetett ítéletében a román államnak adott igazat, így Bukarest nem fizet kártérítést a Gabriel Resourcesnak a Verespatak-ügyben.

A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie. Az ítélet meglepő, mivel az ítéletet megelőző hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és

azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.

Mint megírtuk, a Gabriel Resources képviselői már akkor bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet.

„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.

Az ítélet nyomán a román állam az Országos Adóhatóságon keresztül zálogjogot érvényesített a Gabriel Resources kanadai vállalat részvényeire, miután a per elvesztése nyomán Romániának tízmillió dollárt kell behajtania a cégen. A cég még márciusban azt állította: nincs pénze arra, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit.

A cég végül júliusban megfellebbezte az ítéletet, amely nyomén az ICSID úgy döntött, felfüggeszti annak végrehajtását.

korábban írtuk

Arany helyett germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de azért turisztikailag is kihasználná
Arany helyett germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de azért turisztikailag is kihasználná

Arany helyett a gazdasági szempontból kiemelten fontos fémkincsnek minősített germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de a történelmi bányajáratainak idegenforgalmi hasznosítása is szerepel a kormány tervei között.

Az ICSID határozatának megsemmisítését célzó kérelmében a Gabriel Resources „a bíróság összetételének alapvető hibáit kifogásolja, mivel a többségi határozatot hozó választottbírák közül kettő, Pierre Tercier és Zachary Douglas professzor nem rendelkezett az ICSID-egyezmény által megkövetelt függetlenség és pártatlanság jellemzőivel, és nem fedték fel megfelelő mártákben a maguk és az ügyben érintett felek közötti kapcsolatokat, beleértve Románia ügyvédjét is”.

Mint arról beszámoltunk, Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője még a márciusi ítélethirdetés után megjegyezte: akár két évig is elhúzódhat az eljárás, amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen.

korábban írtuk

Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert
Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert

A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés