
Ilie Bolojan szerint Románia nehéz gazdasági helyzetben van, és nem kizárt, hogy adóemelésekre lesz szükség
Fotó: Presidency.ro
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan, a PNL potenciális kormányfőként emlegetett ügyvivő elnöke a Nicușor Dan államelnökkel a Cotroceni-palotában folytatott szerdai konzultációt követően.
2025. május 28., 14:302025. május 28., 14:30
„Bonyolult gazdasági helyzetben vagyunk, amelyben a hiány mély, megközelíti a tavalyi szintet, ezt viszont nem tudjuk sokáig ilyen formában cipelni” – fejtette ki a Nicușor Dan hétfői beiktatásáig az ügyvivő elnöki feladatokat ellátó Bihar megyei politikus.
A liberálisok vezetője a deficit mellett azt is hangsúlyozta, hogy Romániának az államadósság gyorsuló növekedésével is szembe kell néznie.
– mondta Bolojan, hozzátéve, hogy ráadásul az európai alapok felhasználása sem hatékony, ami problémákat okoz a befektetések terén.

A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
„Hajlandóak leszünk támogatni egy olyan komplex intézkedéscsomagot, amely nem borítja fel a gazdaságot: az állam működtetésével járó terhek csökkentése, a hatékonyság hiányának visszaszorítása, ahol lehet csökkenteni a létszámot, (…) minden olyan kiadás megszüntetése, amely nem indokolható, decentralizáció, bürokráciamentesítés, hogy ugyanolyan jó szolgáltatásokat nyújtsunk, de sokkal kevesebb kiadással. A második összetevő a költségvetési bevételek növelése.
– sorolta Ilie Bolojan.
Hozzátette: az alakuló kormánynak újra kell tárgyalnia az országos helyreállítási tervet (PNRR), mivel vannak olyan összetevői, amelyeket Románia már nem tud lezárni, de sürgősen teljesíteni kell a még befutható mérföldköveket is, hogy le lehessen hívni a PNRR keretében rendelkezésre álló újabb összegeket.

A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Nem ez amúgy az első alkalom, hogy Ilie Bolojan arról beszél, hogy adóemelések jöhetnek az elszabadult költségvetési hiány visszaszorítása érdekében.
Nagy a hiányunk, tavaly körülbelül 9 százalékos volt. Ahhoz, hogy fedezni tudjuk az ország bevételei és a sokkal magasabb kiadásaink közötti szakadékot, kölcsönöket kell felvennünk, és gyakorlatilag hetente körülbelül 1 milliárd eurót veszünk fel, ami miatt Románia adóssága az elmúlt években elég gyorsan nőtt. (…) A válság súlyosbodása tulajdonképpen azt a kockázatot jelenti, hogy ha nem csökkentjük az állami kiadásokat, hogy hatékonyabb államunk legyen,
– nyilatkozta például május 13-án is a Rock Fm műsorában.

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Mint ismeretes,
Nicușor Dan ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy két-három héten belül megalakul az új kormány. Ismét hangsúlyozta, hogy egy kisebbségi kormány nem tudná garantálni a gazdasági stabilitást és kiszámíthatóságot, ehhez stabil parlamenti többségre van szükség, ezért szeretné, hogy mind a négy Európa-barát párt tagja legyen a jövendőbeli kabinetnek.
Mint ismeretes, korábban
Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja a megmérettetés második fordulóját követően lapunknak kifejtette: nem lát könnyű kiutat a jelenlegi helyzetből, amelyet főként a tavalyi választási szuperév kampányadakozásainak „köszönhetünk”, emiatt az adóemelést sem zárja ki.

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
szóljon hozzá!