
Négynapos, maratoni vitát követően elfogadta a parlament két háza pénteken délután az idei költségvetést, valamint a társadalombiztosítás büdzséjét. A Demokrata-Liberális Párt (PDL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) honatyái alkotta kormánytöbbség 245 igen szavazattal 63 ellenében, egy tartózkodás mellett szavazta meg a költségvetési törvényt. Bár az ellenzék közel hétezer módosító indítványt nyújtott be, a parlamenti vita során a többség mindegyiket elvetette – kivéve a liberálisok javaslatát, amelynek értelmében 25 ezer lejjel bővítik a környezetvédelmi tárca büdzséjét a Brassó megyei Nárcisz-mező természetvédelmi terület rehabilitálására.
Ami a társadalombiztosítási költségek előirányzatát illeti, 238 honatya támogatta, 52 elutasította azt, egy képviselő pedig tartózkodott. Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ tagjai nemmel szavaztak.
Emil Boc miniszterelnök a szavazás után is elmondta azt, amit az elmúlt hetekben többször is megfogalmazott, miszerint az államapparátusnak a jövőben kevesebb pénzbe kell kerülnie, a beruházások révén nem pusztán a gazdasági hanyatlást kell megállítani, hanem a munkahelyeket is védelmezni kell.
A PDL–PSD-koalíció a meglehetősen későre tető alá hozott költségvetésében és válságkezelő csomagjában az idei államháztartási kiadások 20 százalékát kívánja az infrastruktúra fejlesztésére fordítani, 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 2 százalékos államháztartási hiánnyal számol, ugyanakkor csupán 5 százalékkal nőnek majd a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak.
A központi és a helyi közigazgatásban dolgozó, körülbelül 7000 magas rangú állami tisztségviselő bérét az esztendő teljes időszakára befagyasztják. A tervek szerint 250 millió euróval feltőkésítik a többségi állami tulajdonban lévő CEC Bankot (a román takarékpénztárat), így támogatva a kis- és középvállalkozásokat. Működésbe helyezik a kis- és középvállalkozások hiteleinek fedezésére hivatott garanciaalapot. Az újra befektetett nyereséget a kormány a második negyedévtől adómentessé teszi.
Az ellenzék a parlamenti elutasítást követően is bírálta a költségvetést. Frunda György RMDSZ-szenátor szerint amennyiben nemcsak törvény-, hanem alkotmányellenességet is tapasztal a 2009-es költségvetés elfogadásában, az RMDSZ kész az alkotmánybírósághoz fordulni.
Frunda szerint a jelenlegi kormánykoalíció minden ellenzéki javaslatot lesöpörve, arrogáns módon, még a törvénytelenségtől sem riadva vissza, futószalagon szavazta meg a büdzsé valamennyi tételeit. Az RMDSZ politikusa nem csak azt nehezményezi, hogy a PD-L és a PSD vezetői nagyvonalúan eltekintenek attól, hogy az esti órákban a parlament széksorai kiürülnek, és nincs meg a szükséges létszám.
Frunda szerint a múlt héten nemcsak a döntéshozó testület működési szabályzata sérült, hanem maga a költségvetés egyes kitételei is törvényellenesek. „A pedagógusoknak nem adták meg a törvény által előírt és az alkotmánybíróság által is megerősített 50 százalékos béremelést, a nyugdíjpontot 45 százalék alá nyomták, az egészségügyből csúfot űztek, különböző veszélyeknek téve ki a betegeket, a törvénykezésben dolgozóknak csak június elsejéig biztosították a javadalmazásukat” – sorolta Frunda György, aki az utóbbi tíz esztendő leggyengébben összeállított költségvetéseként jellemezte az elfogadás előtt állót.
A politikus ugyanakkor irreálisnak tartja a büdzsét, mivel az nagyrészt olyan bizonytalan bevételekre alapoz, mint például az uniós támogatások. Frunda saccolása szerint az idei költségvetési deficit jóval meg fogja haladni a kormánypártok által tervezett 2 százalékot. „A kormánykoalíció tagjai és az államelnök a nadrágszíj megszorításáról beszélnek, ami szép és jó lenne, ha az intézkedést önmagukkal kezdenék.
Ehhez képest az elnöki hivatal idei költségvetése 47 százalékkal nagyobb a tavalyihoz képest” – jelentette ki Frunda. Szerinte szavazatvásárlásnak is tekinthető az a most bevezetett előjog, mely a költségvetési bizottság tagjait illeti. Ennek alapján valamennyien egy külön költségvetési tétel fölött rendelkeznek, melyet szavazókörzetükre fordíthatnak.
Míg a legtöbb kormánypárti politikus valamelyik környékbeli templom javítására vagy felépítésére irányozta elő az összeget, az alsóházi bizottság két RMDSZ-es tagja, a Bihar megyei Lakatos Péter és a Szatmár megyei Erdei D. István úgy egyeztek meg, hogy a tételt szétosztják a 31 szövetségi szenátor és képviselő között.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.