
Péró Tamás alelnök szerint a magyar önkormányzatok, egyházak, civil szervezetek is kapnak a költségvetésből
Fotó: Arad Megyei Tanács
Csütörtöki ülésén fogadta el az Arad megyei tanács a megye 2026-os költségvetését. Azért ilyen későn, mert az országos büdzsét is csak egy hónappal ezelőtt hagyta jóvá a kormány – majd utána szavazta meg a parlament –, és ahhoz kellett igazítani a megyei és helyi költségvetéseket is. Kidolgozásánál figyelembe vették a RMDSZ-es vezetésű helyi önkormányzatok, a jelentős számban magyarok által lakta települések, a magyar történelmi egyházak és a magyar civil szervezetek igényeit is – jelentette ki Péró Tamás, a megyei tanács RMDSZ-es alelnöke. Akit arra kértünk, hogy ismertesse a költségvetésben szereplő fontosabb tételeket, és értékelje, milyen hasznot jelent a magyarságnak az, hogy van képviselője a megyei önkormányzat végrehajtásában.
2026. május 01., 19:032026. május 01., 19:03
Számottevő különbség nincs az előző évi költségvetéshez képest, már ami a helyi önkormányzatok által megkezdett közművesítési-infrastrukturális munkálatok támogatására szánt összegeket illeti – kezdte Péró Tamás, aki szerint az önkormányzatnak alárendelt intézmények működését, a beruházások folytatását biztosítja a megye kiadási-bevételi mérlege.
Különös módon idén „két részletben” fogadták el a megyei költségvetést:
Az első körben Arad megye esetében 43,7 millió lejes keretről van szó, amelyből 37 millió lej került szétosztásra a megye 78 közigazgatási egysége között. „Összesen 176 helyi beruházást tudunk részben támogatni, ugyanis ez az összeg egy kis közigazgatási egységnek jelentős, viszont, hogy egy nagyobb munkálatot ebből valósítsanak meg, kevés. Ezért is mondom, ez csak hozzájárulás a beruházásokhoz” – mondta Péró Tamás.
„Folytatódhatnak a megkezdett projektek, a gázhálózat bővítése, az utcák aszfaltozása, a csatornahálózat vagy a helyi közintézmények fejlesztése. Az elkezdett munkálatokat be is tudják most már fejezni. Mindezek mellett előirányoztunk 12 millió lejt a megyei és községi utak karbantartására” – sorolta az RMDSZ-es alelnök.
A megyeháza
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az életkörülmények javítása mellett fontosak az oktatás, a történelmi magyar egyházak intézményeinek a felújítása, illetve a különböző szabadidős és kulturális rendezvények is. A megye úgynevezett kulturális eseménynaptárába több magyar vonatkozású programot sikerült beépíteni, ezek tehát közvetlen költségvetési finanszírozást élveznek, úgymond „alanyi jogon”, de emellett a megyei kulturális központ meghirdette a nyílt pályázatokat, amelyeken a civil szervezetek további forrásokhoz juthatnak kulturális, ifjúsági vagy sportprogramjaik megvalósításához.
Mielőtt ezt beterveztük volna, konzultáltunk az egyházi vezetőkkel, hogy mire lenne igény, melyek a prioritások, és a kulturális eseménynaptár kialakításakor is kikértük a helyi közösségek véleményét. Az esetek többségében sikerült is finanszírozást biztosítani, ezt bátran kijelenthetem, hogy amire a helyi közösségek igény tartanak, az be is került, legyen szó az Aradi Magyar Napokról, az október 6-i megemlékezés megszervezéséről, vagy vidéki kulturális rendezvények támogatásáról is. Azt tartottuk mindig szem előtt, hogy lehetőség szerint minden egyes településen sikerüljön egy kisebb-nagyobb rendezvényt megszervezni” – mondta Péró Tamás, aki a megyei RMDSZ-szervezet ügyvezető elnöke is.
A tisztségviselő kiemelte, hogy idén növelték azt a forrást, amelyre a civil szervezetek pályázhatnak. 540 ezer lej áll rendelkezésre, plusz közel 3 millió lejre a profi sportklubok is pályázhatnak.
„Arra biztatok minden magyar civil szervezetet, hogy tegyen le pályázatot a kulturális központhoz, ugyanis öt területen is részesülhetnek anyagi támogatásban a 2026-os programjainak a megvalósítására.
– fogalmazott Péró Tamás.
Több cikluson keresztül a magyar közösségnek nem volt képviselője a megyei tanács végrehajtásában. 2024 óta van ismét RMDSZ-es alelnök. Péró Tamás szerint a mandátuma végén a közösség ad majd választ arra a kérdésre, hogy ez hasznos volt-e a magyarság számára, de azt egyértelműen látja, hogy az érdekérvényesítés szempontjából előny egy ilyen tisztség.
Péró Tamás szerint alelnökként nagyobb ráhatása van a dolgokra, mint képviselőként
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Tudni kell, hogy az alkupozíciónk nem túl erős a megyei önkormányzatban. Sok esetben, ha mi nem is értünk egyet azzal, ami a napirenden van, mi lennénk az a két tanácsos – én mint alelnök és Zágoni-Szabó András kollégám mint tanácsos, mert ugye nekem is szavazati jogom van –, akik ellene szavaznánk. Tehát én megpróbálhatok nem érteni egyet a tanácselnökkel, vagy egy-egy határozattal, viszont sok esetben nem a mi szavazatunkon múlik.
Ha valamilyen rendezvénnyel kapcsolatban felvetettek dolgokat, vagy valamilyen egyházi támogatást esetleg kifogásoltak, ami a magyar közösségnek fontos volt, netán olyan utak felújítását próbálták leseperni, amelyekért mi nagyon sokáig harcoltunk, hogy megvalósuljanak, ez a tisztség elő tudja segíteni, hogy ezek a dolgok ne történjenek meg.
Tehát sokkal hatékonyabban és gyakorlatiasabban működnek a dolgok. Emellett egyes politikai résztvevővel próbálok jó viszonyt ápolni annak érdekében, hogy ne kössenek bele azokba a dolgokba, amelyek a magyar közösséget érintik, és ezáltal én úgy gondolom, hogy ez a tisztség enyhíteni tud bizonyos megnyilvánulásokat, amelyek esetleg akár magyarellenesek lennének” – vélte Péró Tamás.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!