
Az elmúlt napokban számos töltőállomáson alakult ki üzemanyaghiány
Fotó: Rostás Szabolcs
A május elsejei munkaszüneti napon is folytatódott az üzemanyagárak emelkedése. Míg csütörtökön a standard gázolaj ára egyes töltőállomásokon átlépte a 9,7 lej/literes küszöböt, pénteken a standard benzin ára is sok helyen elérte a 9 lej/literes lélektani határt.
2026. május 01., 10:132026. május 01., 10:13
2026. május 01., 10:162026. május 01., 10:16
A piacvezető Petrom töltőállomásain a standard benzin literenkénti ára 20 banival nőtt, miközben a MOL, a Rompetrol és a Socar kútjain a standard gázolaj is drágult.
A pénteki áremelés nyomán Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson egy liter standard benzinért 8,92 lejt, egy liter standard gázolajért 9,58 lejt kell lepengetni.
Péntek reggel a Peco-online.ro ármonitor szerint a benzin a radnóti Petrolium töltőállomáson a legolcsóbb, 8.69 lej/liter, a gázolaj pedig Kolozsváron, a Nyárafasoron (Plopilor) található DHR benzinkúton, ahol 9,27 lejt kérnek egy literért.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti, péntek reggel
Az Economedia.ro gazdasági portál összegzése szerint a héten a legnagyobb emelkedést a Lukoilnál regisztrálták, ahol a gázolaj ára keddtől péntekig literenként 57 banival emelkedett, elérve a piaci csúcsot (9,79 lej). Eközben a benzin ára – bár a hét minden forgalmazónál 8,90 lej alatt kezdődött – pénteken az OMV-nél és a MOL-nál átlépte a 9 lej-es lélektani határt.
Mint ismeretes, hiába indultak újfent drágulásnak az üzemanyagok, számos töltőállomáson alakult ki hiány. Az olajipari vállalatok a hatósági beavatkozással, vagyis az árrés korlátozásával magyarázzák, hogy sok kúton kifogyott bizonyos üzemanyagtípus, és azt ígérték, hogy a hiány csak átmeneti, igyekeznek orvosolni a helyzetet.

Bár a hatóságok szerint nem kell hiánytól tartani, a közel-keleti válság miatt Romániában sem zökkenőmentes az üzemanyag-ellátás: a Rompetrol năvodari-i finomítójánál szerda éjjel és csütörtök hajnalban több kilométeres sor alakult ki.
Közben az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke, Dumitru Chisăliță szerdán arra figyelmeztetett, hogy a május elsejei ünnep újabb drágulásokat és helyi ellátási zavarokat is hozhat, úgy számolt, hogy a gázolaj ára hamarosan 9,4–9,6 lejre nőhet. „Nem robbanásszerű lesz a drágulás, hanem (...) lassú és folyamatos” – vetítette előre Chisăliță.
A szakember szerint kedvezőbb forgatókönyv is elképzelhető, ha a külső feszültségek gyorsan enyhülnek, és az olajár világpiaci ára csökken, ez azonban egyre kevésbé valószínű. Sokkal reálisabbnak tartja, hogy újabb nemzetközi feszültségek fokozódása esetén a gázolaj ára akár a 10 lejes lélektani határ felé közelítsen.

Az üzemanyagkészletek az átlag felett vannak, a benzintározók szinte teljesen megteltek, míg a gázolajtermelés maximális szinten zajlik – közölte a Rompetrol csütörtökön.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy a múlt héten mintegy 60 Petrom-töltőállomáson fogyott el a normál gázolaj, miután a vállalat a versenytársaknál jóval alacsonyabb árat alkalmazott. Emiatt az autósok tömegesen a Petrom-kutaknál tankoltak, a készletek pedig gyorsan kimerültek.

Az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke, Dumitru Chisăliță szerint a következő napokban 9,4–9,6 lejre emelkedhet a gázolaj literenkénti ára, és egyes töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány is kialakulhat.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett elemzés szerint a június 30-áig érvényben lévő intézkedések – az árrésplafon és az exportkorlátozások – célja ugyan a drágulások mérséklése volt, de ezek csökkentik a vállalatok mozgásterét, nehézkessé teszik a töltőállomások üzemanyag-ellátását. Chisăliță úgy vélekedett, hogy Romániában nem feltétlenül üzemanyaghiány van, de kevés a tartalék és rugalmatlan a piac, ezért bármilyen árváltozási, logisztikai vagy keresleti sokk gyorsan hiányhoz vezethet a kutaknál.

A kormánynak nem kellett volna mindenki számára csökkentenie a gázolaj jövedéki adóját, hanem csak azok számára, akiknek valóban szükségük van rá – vallja Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
szóljon hozzá!