
2016. május 13., 09:142016. május 13., 09:14
Romániában sok minden nem az, aminek lennie kell. Itt van például az RTV. A közszolgálati adóknak az lenne a feladatuk, hogy a tárgyilagos és pontos tájékoztatás mellett nemzeti hagyományokat, értékeket ápoló, kulturális műsorokat, oktató jellegű dokumentumfilmeket, színvonalas szórakoztató adásokat és közérdeklődésre számot tartó sportközvetítéseket sugározzanak. Arról, hogy a felsorolásnak az első része mennyire valósult meg az elmúlt években vagy évtizedekben, hadd ne nyissunk vitát, mert az külön elemzést érdemelne. De megmaradt a sport. Igaz, az utóbbi időben egyre kevesebb, ugyanis a közszolgálati adó helyett a különböző kereskedelmi sportcsatornák vásárolták meg a jogokat.
Néhány hete azonban robbant a bomba: az EBU (Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége) kizárta Romániát az Euróvíziós Dalfesztiválról, mert az RTV nem rendezte 2007 óta felhalmozott adósságát. Emiatt Románia nem vehet részt a dalfesztiválon, a döntés nyomán pedig nem is közvetítheti az eseményt.
És ha ez nem lenne elég: az egy hónap múlva kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságot sem közvetíti a román közszolgálati adó. Ezt pedig nem azért, mert az EBU-ból kizárták, hanem azért, mert nemcsak az európai műsorszolgáltató felé vannak tartozásai (mintegy 16 millió svájci frank), hanem ezen kívül 689 milliós más jellegű adóssága is. Ezért a franciaországi Eb közvetítési jogait meg sem vásárolta. Az elmúlt jó néhány évben ugyanis sokkal többet költött, mint amennyi támogatást kapott. A politikai pártok – amelyeknek már mind megvan a külön médiacsatornájuk – pedig egyszer sem voltak hajlandók tárgyalni az ország közszolgálati adójának sanyarú helyzetéről.
A franciaországi Eb közvetítési jogait viszont kifizette a Dolce Sport, amely az országos lefedettséget tekintve igencsak a sor végén kullog. Nem baj, gondolhatná a kedves erdélyi magyar sportrajongó, majd nézzük az M4-et. Csakhogy egyrészt az M4 sem hozzáférhető mindenki számára, másrészt a geokódolások miatt akkor sem tudnánk nézni, ha akarnánk. A magyar sportcsatorna ugyanis hiába kezdett tárgyalásokba a határon túl élő magyarok érdekében, mert a szlovákokon kívül senkivel nem tudott megegyezni. Vagyis a román fél – mivel a magyar fociközvetítés sértené a Dolce romániai érdekeit – nem egyezett bele abba, hogy az M4-en nézhetőek legyenek az Eb mérkőzései. És hogy a baj nem jár egyedül: Irina Radu, a TVR legutóbbi vezérigazgatója – jelenleg ugyanis a román közszolgálati adónak csak adósságai vannak, vezetősége nincs – úgy nyilatkozott, hogy az EBU döntése nyomán a román televízió elveszíti a riói nyári olimpia kizárólagos közvetítési jogát is. Állítólag ezt is csupán a Dolce Sporton lehet majd nézni, a román kereskedelmi sportcsatorna kifizette a közvetítési jogokat. Ha pedig valaki ebben az esetben is az M4-re számít, újból csalódnia kell: a geokódolások miatt az olimpiával is hasonló a helyzet.
Így hát nem maradt más hátra, mint bosszankodni és választani a következő lehetőségek közül. Egy: ha nem vagyunk a Dolce előfizetői, megvásároljuk a csomagot és legalább egy–két évig, ameddig szól a szerződés, fizetjük a szolgáltatást párhuzamosan a meglévővel. Bár lehet, hogy amennyiben az infrastruktúra szempontjából nem megfelelő helyen lakunk, be sem kötik a kábelt. Kettő: megtehetjük azt is, hogy lemondunk az egészről, és nem nézünk semmit. Ebben az esetben családunk hölgytagjai fognak a legjobban örülni. Három: vannak, akik arra számítanak, hogy majd a világhálón különböző (legális vagy illegális) streameket fognak keresni, s ott nézik majd a közvetítéseket. Ebben az esetben viszont számolni kell azzal, hogy az adott időben a hasonlóan gondolkodók százezrei fognak képernyő (laptop) elé ülni, a leterheltség miatt pedig vagy szakadozni fog a közvetítés vagy egyáltalán nem lesz látható.
És négy, maradt az utolsó lehetőség: irány Magyarország! Csakhogy ezt nem tudja mindenki megengedni magának, főleg nem hetekig, hónapokig. Merthogy az Eb egy hónapot, a nyári olimpia pedig három hetet tart. Lassacskán rosszabb lesz, mint annak idején az átkosban. Akkor az ország nyugati része a magyar, a déli pedig a bulgár vagy a jugoszláv adókat nézte egy-egy jó mérkőzés alkalmával, Kolozsvár és környékén pedig a vasút melletti dombok teltek meg autókkal, rögtönzött antenákkal és kicsi fekete-fehér sporttévékkel. A geokódolás miatt viszont most már ez sem lehetséges. Egy biztos: bármelyiket is válasszuk, idén nyáron kevés örömünk lesz a sportközvetítések terén.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!