
2016. május 13., 09:072016. május 13., 09:07
Az élet egy perc időt sem hagy az unatkozásra. Akit erre a tájra csöppentett a gólya, annak napjai tele vannak izgalommal. Elég reggelente belenézni valamelyik hírcsatorna műsorába, máris tördelhetjük a kezünket, ma éppen kit vittek el, kit rúgtak ki, ki halt bele abba, hogy élt. Szóval zajlik az élet. A zajlásban pedig naponta újabb és újabb disznóságokra derül fény.
Most éppen az egészségügy a sztárhír. Ezúttal viszont a botrányon túl az életünk a tét. Mert ha történetesen sikerül túlélnünk egy akármilyen betegséget, nagy az esély arra, hogy a valamelyik egészségügyi intézményben, ahová normális ember gyógyulni megy vagy viszik, a bacilusok nyírják ki.
A dolog sokkal súlyosabb annál, mint amit a felszín fecseg róla. Noha a hígított kórházi fertőtlenítőszerek botránya a fővárosban robbant ki, semmi okunk sincs a nyugalomra, hiszen erdélyi egészségügyi intézmények is érintettek az ügyben. Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön és egyebütt sincsenek biztonságban a szenvedők, itt is fedeztek fel hígítottan használt fertőtlenítőszereket. Ami amúgy olyan, mint a vizezett pálinka: nem nagyon hat. Egyelőre összesen ötven (!) egészségügyi intézmény érintett, ez több ezer beteget jelent. Ezek után nem tudom, ki érez késztetést arra, hogy bemerészkedjen egy klinikára…
A gyógyszergyártók és forgalmazók hatalma megdönthetetlennek látszik. Emberek ezrei élnek belőle közvetve vagy közvetlenül. Egészségügyi intézmények vezetőit, orvosokat, gyógyszerészeket tartanak a markukban azzal, ha tőlük vásárolnak, ilyen-olyan ajándékokkal, utazásokkal, ösztöndíjakkal és még ki tudja mivel hálálják meg. A betegek élete másodrendűvé válik, már régen nem az egészség a fő, ahogyan a jó öreg közmondás tartja, hanem a pénz. „A kórházi betegek biztonságban vannak” – mondja az egészségügyi miniszter. Aki, nem mellékes, éppen egy olyan egészségügyi intézmény igazgatója volt, ahol szintén felfedeztek hatástalan fertőtlenítőszereket. „Személy szerint nem érzem magam biztonságban, azt gondolom, hogy a beteg sincsen abban” – reagált az egészségügyi miniszter szavaira az orvosok szövetségének elnöke, tehát olyan szakember, aki elvileg tudja, mit beszél.
A hígított fertőtlenítőszerek botrányának kellős közepén egy labdarúgó összeesett a pályán, és rövid idő múlva elhunyt. A két dolog között látszólag nincs összefüggés. De csak látszólag. A fél ország szeme előtt lett a kameruni származású focista rosszul mérkőzés közben, majd összecsuklott. Szörnyű volt nézni azt a tehetetlenséget, ahogyan a szerencsétlen embert körülvették, és szemmel láthatólag senki nem tudta, mit tegyen. Senkinek – még az ott sürgő-forgó orvosoknak – sem jutott eszébe szívmasszázst végezni a haldokló játékoson. Pedig ehhez hasonló precedens sajnos már százával volt – a román sportban is. Mire egy magánmentőautó a pályára ért, majdnem három perc telt el. Azok a percek, melyek kritikusak életmentés szempontjából. Mint később kiderült, a mentő ugyan fel volt szerelve életmentő műszerekkel, de azokat nem használták. Szóval egyik elképedésből a másikba esünk ennek az ügynek a kapcsán is.
A büntetett előélet szinte követelmény lett ahhoz, hogy legyél „valaki” ebben a félresikerült társadalomban. Ne csodálkozzunk hát, hogy a korrupció mindenhol és minden szinten jelen van. Egy kis kenőpénzzel mindent el lehet intézni, pályázatokat lehet elnyerni – még ha az illető cégnek vagy személynek semmi köze sincs ahhoz, amihez értenie kellene. Számtalanszor bebizonyosodott, hogy krízishelyzetben a hozzá nem értés, az inkompetencia óriási bajokat okoz.
Ha a fentiek csengetnek, menni kell. De azért nem mindegy, mitől és milyen körülmények között kerekedünk fel a nagy útra.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!