
2017. február 26., 17:392017. február 26., 17:39
Hozzászoktunk, hogy Romániában, a hazai politikában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is. Éppen ezért nem érdemes meglepődni azon, hogy a bukaresti közélet rendszeresen képes meglepetésekkel szolgálni. Azt hihetnénk azonban, hogy létezik egy szint, amelynél nem lehet lejjebb. Hát bizony lehet. Valahol a totális abszurd kategóriájába tartozik, hogy a több mint három hete tartó kormányellenes tüntetések közepette az ország egyik vezető hírtévéjében nem más, mint a korrupció miatt kétszer is letöltendő börtönbüntetéssel sújtott Adrian Năstase volt miniszterelnök osztja az észt a korrupcióellenes küzdelem és az igazságszolgáltatás témájában. Aki egyebek mellett arról is kifejti a véleményét, hogy milyen típusú szakpolitikust kellene a kormányfőnek a megüresedett igazságügy-miniszteri székbe ültetnie.
Ha valakinek halvány kételyei lehettek eddig azzal kapcsolatban, hogy ebben az országban a feje tetejére kerültek dolgok, és hogy sokaknak jól felfogott érdeke megakasztani az évek óta felpörgetett üzemmódban működő korrupcióellenes harcot, az a januárban hivatalba lépett új bukaresti kormány legelső intézkedései kapcsán teljesen tiszta képet kapott a román balliberális tábor igazi szándékairól. A Liviu Dragnea vezette szociáldemokrata párt (PSD) egyszerűen azt a célt tűzte ki maga elé, hogy jelentős béremelésekről és adócsökkentésekről szóló ígéreteivel „elaltatja” a társadalmat, majd a gazdasági-szociális intézkedésekre összpontosító lakosság lankadó figyelme közepette maga alá gyűri az összes államhatalmi ágat, és kialakít egy szűkkörű politikai elit irányította (fél)diktatórikus rendszert. A büntető törvénykönyv és a perrendtartás módosításával Dragneáék az igazságszolgáltatás fölé kívánták helyezni magukat, azt akarták, hogy immunissá váljanak a felelősségre vonással szemben. És ez az igazságszolgáltatással szemben jól kidolgozott stratégia nem véletlen. A PSD elnökét tavaly választási csalás miatt két év felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtották, ez az ítélet pedig megakadályozta a befolyásos politikust abban, hogy alakulata győzelme után elfoglalja a miniszterelnöki tisztséget. Egy nemrég megkezdődött másik büntetőperében viszont már hivatali visszaélésre való felbujtással vádolják Dragneát, márpedig elég, ha ismét „csak” felfüggesztettet kap, és vonulhat börtönbe. Vagyis a Btk.-módosítás többek között az ő büntetlenségének kierőszakolását szolgálta volna.
Viszont az általános felháborodást és százezrek utcára vonulását kiváltó intézkedést nem lehet egyetlen személy nyakába varrni. Már csak azért sem, mert a hazai pártok többsége előszeretettel osztja azt a nézetet, miszerint az igazságszolgáltatás túlságosan függetlenné vált Romániában, a korrupcióellenes ügyészség elszabadult hajóágyúként működik, és válogatás nélkül szedi „áldozatait” a politikusok, köztisztviselők, üzletemberek közül vétlen embereket küldve rács mögé. Sokan „ügyészállam” kialakulásával riogatnak előszeretettel kárhoztatva elsősorban a korrupcióellenes ügyészség „elkanászosodását”. Sőt erdélyi magyar értelmiségi tollából olvastuk nemrég, hogy a román demokrácia legfontosabb kérdésének tekinti a nyomozó hatóság „túlhatalmának” korlátozását, ebben az összefüggésben pedig akár azt is elfogadja, hogy a Btk.-módosítás mögött rejlő törvényhozói szándékban „masszívan benne lehetett az a vágy, hogy a párttársak, barátok és osztályos társak megússzák”. Nos, a romániai társadalom jelentős része éppen fordítva gondolja: fontosnak tartja a korrupcióellenes küzdelem folytatását, és nagyon nem szeretné, ha politikai, gazdasági pozíciója vagy bármilyen jellegű hovatartozása okán felmentést kapna a felelősségre vonás alól. Természetesen mindenkinek az az érdeke, hogy az ügyészség el- és részrehajlások nélkül, kizárólag törvényes titkosszolgálati közreműködéssel folytassa tevékenységét, és ne váljék egyfajta erőszakszervezetté. A dolgok jelen állása szerint azonban kevésbé az ügyészek túlkapásától kell félteni az országot, hanem sokkal inkább attól, hogy a politikai osztály, a jelenlegi hatalom képviselői olyan privilégiumokat próbálnak kiharcolni maguknak, amelyek mentesítenék őket az elszámoltatás alól. Romániának nincs szüksége sem ügyészállamra, sem előjogokkal beoltott társadalmi kasztokra.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!