Rostás Szabolcs
2021. április 16., 07:462021. április 16., 07:46
Minden adat és körülmény arról árulkodik, hogy a koronavírus-járvány most zajló, harmadik hulláma súlyosabb, mint az előző kettő. Bár az újonnan diagnosztizált napi fertőzöttek száma nem tekinthető ugyan rekordnak, a kórházban ápoltaké, de főleg az intenzív terápiára szoruló pácienseké annál inkább. Különösen aggodalomra ad okot, hogy utóbbiak száma 1500 fölé hágott, ami a romániai intenzív osztályok jelenlegi kapacitását jelenti. Mégis mi az oka az egyébként nem kiugró fertőzésszám közepette is akutnak nevezhető járványhelyzet súlyosbodásának? Miért kritikusabb most az egészségügyi rendszer állapota, mint tavaly?
A válasz nem túl bonyolult. Először is
Sokan a nyilvánvaló tünetek ellenére sem teszteltetik magukat, vagy ha mégis – és az pozitív eredménnyel jár –, akkor sem jelentkeznek orvosnál. Ezzel magyarázható, hogy a lábon kihordani próbált betegség rendkívül legyengíti a szervezetet, és a kórházi ellátásra szorulók súlyos állapotban kerülnek az orvosok keze közé, itt pedig nagyon sokan egyenesen intenzív ellátásra, lélegeztetőgépre szorulnak. A járvány idején az emberek azt a kevés bizodalmukat is elveszítették, amit eddig tápláltak az egészségügyi rendszer iránt, ami a romániai kórházak, az itteni ellátás hiányosságai ismeretében nem csoda.
A nagy fokú bizalomvesztést ugyanakkor mesterségesen is gerjesztik. Amikor „csodadoktornak” kikiáltott orvosok nevezik gyilkosnak a koronavírus-fertőzöttek esetében alkalmazott ellátást és protokollt, vagy hasonlóképpen halált okozó terápiának a súlyos állapotba kerültek számára életmentő oxigént, érthető, hogy sokan elbizonytalanodnak. És
Oda jutottunk, hogy az erdélyi magyar sajtónak is van sötét oldala, amelyik gúnyosan „covid-médiaként” emlegeti a járványt a maga valójában bemutató, a helyzet súlyosságát belátó fősodratú sajtót, és amelyik ugyanígy plandémiának, azaz tervezett pandémiának állítja be a koronavírusvészt. Ők azok – összenő, ami összetartozik –, akik hitelt adnak a járvány kirobbantását Bill Gates és Soros György aknamunkájának tulajdonító egyházi vezetőnek, vagy bedőlnek a saját módszerük, a hagymázas manipulációk gyakorlati terepének számító közösségi médiának. Sem köpni, sem nyelni nem tudtunk, amikor bizonyos román médiaorgánumokhoz hasonlóan magyar felületen is öles betűkkel jött szembe velünk a „hír”, miszerint egy brassói rendőr felmondott, mert nem volt hajlandó bírságolni a polgárokat a maszkviselet hiányáért. Ugyanez az exrendőr azt is állította, hogy feleségét halála után Covid-fertőzöttnek akarták nyilvánítani az orvosok, beleegyezéséért pedig 3500 lejt ajánlottak. Mondani sem kell, kis kutakodással ki lehetett deríteni, hogy a hajmeresztő állításokat sorjázó bejegyzést tartalmazó Facebook-profil kamu, a megyei rendőr-főkapitányság pedig közleményben volt kénytelen cáfolni a lavinaként görgetett álhírt: ilyen nevű személy nem szolgál az állományban, nem létezik, tehát ki sem léphetett.
Még a konteóhívőktől és hisztériakeltőktől is több intelligenciát várna az ember. Nekünk elég, ha megőrizzük a józanságunkat. Jót tesz az egészségnek...
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!