
2014. szeptember 19., 15:362014. szeptember 19., 15:36
Kertünkben minden reggel megszólal egy sárgarigó. Számomra a diófánk tetején trónoló madár jelképezi a tökéletes szabadságot. Rigóm régóta decentralizálta magát, akkora autonómiát élvez, ameddig a szem ellát, ha akar, reggel diófámon fütyörészik, máskor a szomszéd cseresznyefáján ver tanyát. Szabad, mint a madár – mondhatnánk, ha a rigó nem lenne eleve madár…
Rigóm teljes mértékben önrendelkező életmódot folytat. Idővel, térrel dacol, akkor fütyül, amikor éppen kedve tartja, és ott, ahol rájön a beszélhetnék. Tőle pofázhatnak a csókák meg a varjak, élettere sérthetetlen, egységes és oszthatatlan. Rigóm égi autonómiája csodálatos így a földről nézve. Füttymesterem univerzális állampolgár, éneke szabadon szárnyal, azt eszik, amit ő kapar ki magának, és szomszédjai, a verebek életébe nem szól bele. Röghöz ragadt emberekként irigykedve tekinthetünk madaraink autonóm életstílusára. Pláne, így Erdélyből nézve az eget. Persze mást jelent az autonómia madárnak, magyarnak, románnak, gagauznak, katalánnak, dél-tirolinak, skótnak. És megint mást érdekeink (?) képviseletének, néppártiaknak, székely tanácsosoknak, kormánypártnak, ellenzéknek, boldognak és boldogtalannak, politikusnak és pityipalkónak. És hát elég bizonyosnak tűnik immáron, hogy Dunának, Oltnak, Szamosnak, Temzének, Ebronak, Adigenak mégsem egy a hangja. ASzékely Nemzeti Tanács például úgy véli, hogy az RMDSZ által elkészített autonómiatervezet bomlasztja a székelyföldi autonómiamozgalom egységét. Szerintük az érdekképviselet gyakorlatilag elismeri, hogy a jelenleg érvényben lévő román alkotmány kereteiben lehetetlen megvalósítani Székelyföld autonómiáját. A tanács úgy látja, hogy a székelységnek két eszköz áll a rendelkezésére abban a törekvésében, hogy megállítsa Székelyföld beolvasztását a román kormány által tervezett Középrégióba: egyik a közösség mozgalmi ereje, a másik a nemzetközi jog. Az EMNP egyenesen lejáratásról beszél, „itt a piros, hol a piros” játékról, amikor az RMDSZ a magyar közösség irányába eredményként kommunikálja az elkészült statútumot, a román politikum előtt pedig letagadja azt. Említenek egy béna kacsát is, mivelhogy „az RMDSZ elnöke és államelnökjelöltje meglehetősen szűk mozgástérbe lavírozta be önmagát és szervezetét, hiszen kormányzati tisztségeiről képtelen lemondani, önmaga helyett más jelöltet nem tud elfogadtatni, szervezetét a megalázó csendestársi kormányzati szerepből nem tudja kivezetni, de bennmaradva képtelen közössége ügyeit képviselni.” Olyan ez, mint amikor rigóm egyszerre akar énekelni a diófán és a cseresznyefán. Sehogyan sem megy…
Az autonómiatervezet kiszivárogtatásának időzítése nyilvánvaló kampányfogás. Ahogyan a tiltakozás is körülötte, amit minden román politikus – párttól, ideológiától függetlenül – ildomosnak vél kifejteni. Egy román politikai elemző rámutatott: azzal, hogy a magyar érdekképviselet az elnökválasztások előtt állt elő az autonómiatervezettel, a jelenlegi miniszterelnök – és szövetséges – malmára hajtja a vizet. Ugyanis ellenfeléből, a szász jelöltből az emberek még kinézik, ha mást nem, azt, hogy elnézően viszonyul az önrendelkezés ötletéhez, ám arra mindenki mérget vehet, hogy ízig-vérig román politikus az első alkalommal szemétbe hajítja az egész tervezetet. Legalábbis kampányidőszakban.
Autonóm madaram énekét nem befolyásolja választás, politikai megfontolás, széljárás, szövetségi elkötelezettség. Minden reggel ugyanúgy elénekeli önrendelkezésének ünnepi dalát, bárki kezében van a földi hatalom. És, mint madaram fenn a fán, az autonóm székely is oly vidám lenne már, ha politikusaink negyed évszázada nem packáznának az idegeivel.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!