
Tóth László új könyvét dedikálja egy író-olvasó találkozón
Tóth László kézdivásárhelyi újságíró halk szavú ember: székely lévén akkor szólal meg, ha van mondanivalója. Úgy tűnik, ez kissé zavarja is, s ha nem kívánja verbálisan közkinccsé tenni gondolatait, azokat papírra veti. Legújabb kötetét Székelyudvarhelyen mutatják be.
2026. március 23., 18:182026. március 23., 18:18
2026. március 27., 08:292026. március 27., 08:29
Gazdag életpályára tekinthet vissza. Újságíróként egy színvonalas portált indított útjára, amely majdnem minden idejét lekötötte. Csak majdnem… A nyomasztó hírek, a sokszor sablonos riportok és interjúk világánál többre vágyott, ezért elindult a könyvírás rögös útján. Először szűkebb pátriája történetébe ásta bele magát, s mivel Kézdiszék kissé kívül esik az Erdélyt idealizáló fősodoron, történészek és laikusok egyaránt felkapták a fejüket két könyvének megjelenésekor. A Kézdiszék 1916 írásban és képekben, valamint a Kézdiszék 1917–1920 forgatagában – szemtanúk visszaemlékezéseinek tükrében kellő alapossággal tár fel egy feledésbe merült korszakot, olyan körültekintően, hogy még a szigorú történészek sem tudtak belekötni.
Olvasásuk kedves perceket szerzett nekem és unokáimnak; lelki szemeimmel láttam, amint László babérjain ülve Kézdivásárhely egyik legszebb házának ablakából élvezi megérdemelt pihenését.
Eltaláltam: a kis kilátóból valóban szemlélte a világot, de nem minden hátsó szándék nélkül, s ennek nyomán született meg legújabb novelláskötete, az Időbe zárt történetek. Annak érdekében, hogy az olvasó is átélhesse a számomra már megadatott könyvélményt, csupán szemezgetek a történetekből, s nem rejtem véka alá, hogy az általam kedvelteket emelem ki.
A lehangoló A hajléktalan egy mai, köznapi történet, amely akár sablonos is lehetne, de az író embersége teszi igazán olvashatóvá. A záró írás, a Szerelmes nimfa akár egy rémtörténetbe is kifuthatna, ám a szerző itt mesés befejezést szán hőseinek.
A két sarokpont között a szerző fantáziája ugyancsak szárnyal. Az Olimpikon realizmusa még a bevezető írással rokon, míg a Vonat című áldokumentum nosztalgikus visszapillantás az író történelmi kirándulásaira. A történet mindössze tizennégy oldal, mégis – részletesebben kibontva – akár egy első világháborús kötetet is megtölthetne. Olvasás közben olykor úgy éreztem magam, mint amikor Lesage A sánta ördög című művét olvastam: kapkodtam a fejemet a rövid, de velős történetek között, amelyek egyenként is megérdemelnének egy külön kötetet.
Tovább is sorolhatnám a kis gyöngyszemeket, de szeretnék kitérni a kötet igényes megjelenésére is: Sárosi Csaba illusztrációi külön figyelmet érdemelnek. Az író stílusa gördülékeny és olvasmányos – jóllehet köszönetet mondott a korrektor gondos munkájáért, a könyvben mégis maradt néhány „sajtóhiba”.
A kötet magánkiadásban jelent meg, az érdeklődők számos író–olvasó találkozón ismerkedhetnek meg vele. Legközelebb március 27-én, 17:30 órától a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban szerveznek bemutatót.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
A Közép-európai Fórum a Vallás- és Hitszabadságért június elején nemzetközi konferenciát szervezett Pozsonyban a vallásszabadság kérdésköréről. A szakemberek bemutatták a világ különböző térségeiben tapasztalható keresztényüldözés következményeit.
Záporokban és zivatarokban gazdag napok elé nézünk, és csak a hétvégére várható szép, napos idő. A nappali csúcshőmérséklet 22 és 24 fok között alakul.
A nyárias meleg még kitart szerdán Erdélyben, ám a hét második felétől fokozatos lehűlés kezdődik. A hét közepéig tartó kánikulai meleget hétvégére záporok, zivatarok válthatják fel, vasárnap pedig kiadósabb csapadék is érkezhet.
A következő három napban a néphagyományból ismert fagyosszentek idén nem hozzák „igazi formájukat”: a meteorológiai előrejelzések szerint Erdély legnagyobb részén nem kell fagyra számítani.
Bár csütörtökön többfelé alakultak ki záporok Erdélyben, a gazdák többsége hiába várt a tartós, kiadós csapadékot. A meteorológiai előrejelzések szerint azonban a hétvégén többfelé megérkezhet az eső.
A Kolozsvári Magyar Opera immár 5 éve lehetővé teszi erdélyi és partiumi települések lakói számára, hogy megismerkedhessenek a zenés színház varázsával.
Szeles, de többnyire napos napok következnek a térségben: a hét közepén még hűvös marad az idő, a hétvégére azonban jelentős felmelegedés érkezik. Csapadék csak elszórtan fordulhat elő, ugyanakkor az északi szél több napon át erős marad.
szóljon hozzá!