Somogyi Botond
2026. március 16., 20:082026. március 16., 20:08
2026. március 17., 06:042026. március 17., 06:04
,,Biztosan nem lesz világháború?” – kérdezte tőlem hosszú évekkel ezelőtt a lányom. ,,Emlékszem, apa – mondta nekem a minap – azt válaszoltad, háború biztos nem lesz, legfennebb gazdasági, digitális háború.”
Nagyjából hasonló állásponton volt egyik ismerősöm is, aki néhány éve még rendkívül befolyásos személyiség volt a Kárpát-medencében. Ő még a covid után nem sokkal azt mondta egy hosszabb beszélgetésünk alkalmával: nem tart a háborútól. ,,Kisebb összetűzések, fegyveres konfliktusok mindig is lesznek, ám a globális nagyhatalom nem engedi, hogy egy nagyobb méretű háború törjön ki, mert a multinacionális cégek érdekei a határokon keresztül annyira összefonódnak, hogy mindenki csak veszíteni fog rajta” – indokolta meg álláspontját.
Nos, rég találkoztam az ismerősömmel. Így nem tudom, tartja-e még a véleményét. Én azonban az utóbbi időben egyre többször esem gondolkodóba. Mert mit olvas, mit hall az ember manapság?
Egy másik cikk arról szól, hogy egy esetleges atomháború esetén csupán Ausztrália és Új-Zéland menekülne meg a teljes megsemmisüléstől. A Közel-Keleten az Egyesült Államok által kirobbantott újabb háború miatt Szerbiában üzemanyag-exporttilalom lépett életbe, Horvátországban árstop, Montenegróban pedig kígyózó sorok alakultak a benzinkutaknál, míg Hollandiában (is) az egekbe szökött a benzin ára.
Az Európai Unió vezetői folyamatosan csak arról beszélnek, hogy fel kell készülni a háborúra, és le lehet (le kell?!) győzni Oroszországot. Holott a józanul gondolkozó ember tudja: ha Napóleonnak és Hitlernek nem sikerült, akkor Ursuláéknak sem igazán fog.
S ha már szóba került Hitler és Von der Leyen asszonyság, meg a németek: a második világháború óta Németország még soha nem állomásoztatott csapatokat más ország területén. Most erre is sor került, hiszen már több mint 500 katonát telepítettek Litvániába. A szám 2027-ig a tervek szerint 5000-re nő úgy, hogy a kontingens egy év múlva már harcképes lesz – az oroszok ellen.
Ha ezt 10–15 évvel ezelőtt valaki akár csak viccből elsüti, micsoda megbotránkozás lett volna...
Hát nem ezért fegyverezték le a németeket egyszer s mindenkorra? Most pedig ismét ők akarják (persze sok mindenki mással) lángba borítani Európát és egyúttal a világot? Hát nincs észszerűen gondolkodó ember a világon?
Sajnos itthon, Romániában sem rózsás a helyzet. Nemrég a román parlament jóváhagyta az Egyesült Államok kérését, hogy bizonyos katonai eszközöket és erőket Romániába telepítsenek. Légi utántöltő repülőgépekről és műholdas kommunikációs berendezésekről van szó (egyelőre). Az ellenzék nem támogatta a döntést, mert szerinte ez háborús kockázatot jelenthet Románia számára. Kolozsváron már kisebb háborúellenes tüntetést is szerveztek egyesek.
Az az érzése támad az embernek, hogy lassan fel akarnak készíteni minket a háborúra. Annak idején – a békebeli időkben – sem gondolta senki komolyan, hogy Európára egy nagy háború vár. Mármint a kávéházakban nyugodtan csevegő polgárok, a gyárakban dolgozó munkások vagy a mezőkön szántó-vető parasztok. A vezetők mégis háborúba vitték a világot. Mert a legjobb biznisz egyeseknek a háború.
Nyolcvan vagy száz évvel ezelőtt a kezdetleges sajtón keresztül könnyen tudták befolyásolni az embereket, a közvéleményt, könnyen egymásnak tudták ugrasztani a nemzeteket. Reméljük, a határok légiesítésével, az internet és a mobiltelefonok világában nem tudják velünk még egyszer megtenni azt, amit 1914-ben és 1939-ben.
Mit tehetünk, hogy ne ismétlődjék meg a múlt? Meddig hagyjuk, hogy a történelem ismételje önmagát? Talán az egyetlen fegyverünk a múlt tanulságainak tudatosítása és a béke melletti kiállás.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!