Hirdetés
Somogyi Botond

Somogyi Botond

A háború árnyékában

2026. március 16., 20:082026. március 16., 20:08

2026. március 17., 06:042026. március 17., 06:04

,,Biztosan nem lesz világháború?” – kérdezte tőlem hosszú évekkel ezelőtt a lányom. ,,Emlékszem, apa – mondta nekem a minap – azt válaszoltad, háború biztos nem lesz, legfennebb gazdasági, digitális háború.”

Nagyjából hasonló állásponton volt egyik ismerősöm is, aki néhány éve még rendkívül befolyásos személyiség volt a Kárpát-medencében. Ő még a covid után nem sokkal azt mondta egy hosszabb beszélgetésünk alkalmával: nem tart a háborútól. ,,Kisebb összetűzések, fegyveres konfliktusok mindig is lesznek, ám a globális nagyhatalom nem engedi, hogy egy nagyobb méretű háború törjön ki, mert a multinacionális cégek érdekei a határokon keresztül annyira összefonódnak, hogy mindenki csak veszíteni fog rajta” – indokolta meg álláspontját.

Nos, rég találkoztam az ismerősömmel. Így nem tudom, tartja-e még a véleményét. Én azonban az utóbbi időben egyre többször esem gondolkodóba. Mert mit olvas, mit hall az ember manapság?

Európa-szerte egyre több országban vezetik be újra a sorkatonaságot. Egy francia katonai vezető szerint hozzá kell szoktatni az édesanyákat ahhoz, hogy egy jövőbeli fronton elveszthetik a fiaikat.

Egy másik cikk arról szól, hogy egy esetleges atomháború esetén csupán Ausztrália és Új-Zéland menekülne meg a teljes megsemmisüléstől. A Közel-Keleten az Egyesült Államok által kirobbantott újabb háború miatt Szerbiában üzemanyag-exporttilalom lépett életbe, Horvátországban árstop, Montenegróban pedig kígyózó sorok alakultak a benzinkutaknál, míg Hollandiában (is) az egekbe szökött a benzin ára.

Az Európai Unió vezetői folyamatosan csak arról beszélnek, hogy fel kell készülni a háborúra, és le lehet (le kell?!) győzni Oroszországot. Holott a józanul gondolkozó ember tudja: ha Napóleonnak és Hitlernek nem sikerült, akkor Ursuláéknak sem igazán fog.

S ha már szóba került Hitler és Von der Leyen asszonyság, meg a németek: a második világháború óta Németország még soha nem állomásoztatott csapatokat más ország területén. Most erre is sor került, hiszen már több mint 500 katonát telepítettek Litvániába. A szám 2027-ig a tervek szerint 5000-re nő úgy, hogy a kontingens egy év múlva már harcképes lesz – az oroszok ellen.

Ha ezt 10–15 évvel ezelőtt valaki akár csak viccből elsüti, micsoda megbotránkozás lett volna...

Németek felfegyverzése, német katonák külföldön – harcra készen?! Hát nem volt elég az első világháború?
Hát nem volt elég a második világégés, a holokauszt?

Hát nem ezért fegyverezték le a németeket egyszer s mindenkorra? Most pedig ismét ők akarják (persze sok mindenki mással) lángba borítani Európát és egyúttal a világot? Hát nincs észszerűen gondolkodó ember a világon?

Sajnos itthon, Romániában sem rózsás a helyzet. Nemrég a román parlament jóváhagyta az Egyesült Államok kérését, hogy bizonyos katonai eszközöket és erőket Romániába telepítsenek. Légi utántöltő repülőgépekről és műholdas kommunikációs berendezésekről van szó (egyelőre). Az ellenzék nem támogatta a döntést, mert szerinte ez háborús kockázatot jelenthet Románia számára. Kolozsváron már kisebb háborúellenes tüntetést is szerveztek egyesek.

Az az érzése támad az embernek, hogy lassan fel akarnak készíteni minket a háborúra. Annak idején – a békebeli időkben – sem gondolta senki komolyan, hogy Európára egy nagy háború vár. Mármint a kávéházakban nyugodtan csevegő polgárok, a gyárakban dolgozó munkások vagy a mezőkön szántó-vető parasztok. A vezetők mégis háborúba vitték a világot. Mert a legjobb biznisz egyeseknek a háború.

Nyolcvan vagy száz évvel ezelőtt a kezdetleges sajtón keresztül könnyen tudták befolyásolni az embereket, a közvéleményt, könnyen egymásnak tudták ugrasztani a nemzeteket. Reméljük, a határok légiesítésével, az internet és a mobiltelefonok világában nem tudják velünk még egyszer megtenni azt, amit 1914-ben és 1939-ben.

Mit tehetünk, hogy ne ismétlődjék meg a múlt? Meddig hagyjuk, hogy a történelem ismételje önmagát? Talán az egyetlen fegyverünk a múlt tanulságainak tudatosítása és a béke melletti kiállás.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés