
Javuló formában Billel Omrani. A francia csatár góljai is kellenek a CFR sikeréhez
Fotó: cfr1907.ro
A román labdarúgó-bajnokság két hónapig szünetel, ám már mindenki a jövő évre elmaradt négy fordulót tervezgeti, hiszen nem mindegy, hogy az alapszakasz után ki végez az élen, és ki kerül be a rájátszásba.
2017. december 27., 17:512017. december 27., 17:51
2017. december 27., 18:052017. december 27., 18:05
Öt mérkőzés óta tartó győzelmi sorozatát vesztette el múlt hét végén a kolozsvári CFR, miután az új craiovai stadionban 2-1-es vereséget szenvedett a helyi CSU csapatától. A fellegvári alakulat azonban korábbi ötpontos előnyének köszönhetően még így is őrzi első helyét a román labdarúgó-bajnokság elsőosztályában. A Dan Petresecu által vezetett együttes szinte egész évben kiegyenlített teljesítményt nyújtott (a bajnokság legjobb védelmével és egyik legjobb támadósorával rendelkezik), így a február közepéig tartó szünetben nyugodtan készülhet a jövő évi mérkőzésekre. A kispadon ülő szakember szinte minden alkalommal elmondta, hogy számára nem a bajnokság az elsődleges cél, hiszen akkor kapta meg idén nyáron a feladatot, amikor a csapat keretét kicserélték. „Több lejárt szerződésű játékos érkezett a Fellegvárra, akik nem ismerték egymást, ezért hosszú idő kell, amíg egységes csapat alakul ki, ráadásul a sérülések és eltiltások miatt ritkán állhatott fel egy stabil kezdő tizenegy a pályára” – hangoztatta Petrescu, aki a két fordulóval korábban lejátszott mérkőzést követően nyilatkozta először, hogy a csapat kezd összeforrni. „Két-három mérkőzés óta sikerül ugyanazokat a játékosokat a pályára küldenem, kezd kialakulni a csapategység.” A sérült Hobant leszámítva legutóbb is ugyanazzal a kezdővel állt fel a vasutas gárda, ám az „olténiai pokolban” – ahogy egyes sajtóorgánumok nevezték a mintegy 30 ezer szurkoló által teremtett hangulatot – Camorrának és társainak nem sikerült továbbra is veretlenek maradniuk.
A botlást használta ki az FCSB, amely két góllal múlta felül a Hagi által vezetett tavalyi bajnokot, a Viitorult. A bukaresti gárda győzelmével mélypontról állt fel, hiszen a Dică-legénység november közepétől több vereséget is elszenvedett: kettőt a bajnokságban, kettőt az Európa-kupában. Győzelmével az FCSB két pontra közelítette meg az éllovas Kolozsvárt, Dică megőrizte helyét a kispadon, amely adott pillanatban inogni látszott. A csapat támogatója pedig a téli szezonban újabb erősítéseket helyezett kilátásba.
Hétvégi győzelmével megerősítette harmadik helyét a Craiova, amely többek szerint a legszebb focit játssza. A Devis Mangia által irányított együttest a szakemberek a pontvadászat élén álló két csapat első számú kihívójának tekintenek. Tekintettel arra, hogy a Craiova az új stadionjának átadását követően minden mérkőzését megnyerte, lehet, hogy a kijelentés nem is túlzás.
Óriási harc várható a rájátszásba való bekerülésért: az Astra és a Botoşani pontjainak számát tekintve helyzeti előnyben van. Ám a Viitorul, a Dinamo és talán még a Iaşi is arra számít, hogy az alapszakaszt követően a legjobb hatban végezzen. Ugyanez mondható el a sereghajtókról is: míg a Juventusnak nehéz dolga lesz elkerülni a kiesést, addig a másik két erdélyi együttes élet-halál harcot fog vívni azért, hogy ne a kiesést jelentő utolsóelőtti helyen, hanem az osztályozót jelentő 12. helyen végezzen. Jelenleg a párharcban a Medgyes a sepsiszentgyörgyiek előtt áll, de az alapszakaszból jövő év elejére hátramaradt négy fordulóban bármi megtörténhet.
Videobíró a román profi ligában
A román profi liga legutóbbi gyűlésén a tagok 13 igen és egy tartózkodás mellett megszavazták, hogy jövőre az élvonalban is bevezetik a videóbírót. „A terv szerint – ha a vezetőség jó ajánlatot kap és a megfelelő anyagi háttér is biztosítva lesz – már az idei szezon rájátszásában is (play-off) a digitális technológia segítené a bírók munkáját, legalábbis próba jelleggel egy-egy mérkőzés erejéig” – nyilatkozta Gino Iorgulescu, a Román Profi Liga elnöke. Mircea Sandu, a Román Labdarúgó-szövetség volt elnöke a sajtónak elmondta, hogy a liga már visszautasított egy németországi céget, amely a berendezés felszerelését és a működtetés egész költségét magára vállalta volna, ám cserébe reklámlehetőséget kért a pályákon felállított pannókon.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!