
Magyarország kolozsvári főkonzulátusának rendezvénytermében látható Essig Klára kolozsvári festőművész tárlata. A kiállítás megnyitójára a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság tisztújító közgyűlésének alkalmával került sor.
2015. március 14., 12:172015. március 14., 12:17
Essig Kláránál „kolozsváribb” festőművészt keveset találunk manapság a képzőművészek társadalmában. Túl azon, hogy a kincses város szülöttje, évtizedek óta hivatásának tekinti Kolozsvár épületeinek, utcáinak, tereinek, szobrainak, fáinak megörökítését az utókornak. Hiszen ahogyan az ember, a város is mulandó. Vannak dolgok, amik megszűnnek benne, mások átalakulnak, talán a hangulata az, ami utoljára mond búcsút a jelennek, és vált át nekünk idegen képződménybe. Mert egy emberöltő alatt mégsem tud akkorát változni, hogy a jelenben benne élő idegennek érezze az „ő városát”.
Essig Klára minden ecsetvonásából lerí, mekkora szeretettel tekint Kolozsvárra. Számára nincsenek titkok, csupán rá kell tekinti az alkotásokra, és egy szempillantás alatt a Fellegvártól el egészen a Donát útig bejárhatjuk a várost, felfedezhetjük benne mindazt, ami mellett olyankor földre vetett tekintettel elsietünk.
Akvarelljeinek színei világosak, optimizmust sugallnak festményei, noha olyan épületeket, szobrokat is megfestett, melyek jelene és jövője egyáltalán nem mondható biztatónak. Hiszen – minden ellenkező jel ellenére – Kolozsvár ősrégi városképének rombolása még ma is zajlik.
„Az építészet és a képzőművészet évszázadok óta kéz a kézben járnak” – fogalmazott a tárlatmegnyitón Németh Júlia műkritikus. Essig Klára pedig szorosan fogja épített örökségünk kezét. Alkotásaival nem engedi elveszni azt, és ha a kő porlad is, az ő képein örökkön megmarad. Kisebbségi létünknek fontos, hogy elődeink alkotásai megmaradjanak – ezt az őrző, védő feladatot látja el maradéktalanul a művész sajátos eszközeivel: ecsettel és festékkel. Mert lekophat a máz épületről, szoborról, de színei örökre megmaradnak a festő ecsetvonásaiban. „A sajnálatos módon tovatűnő, sőt olykor szándékosan eltüntetett múlt, a tárgyi emlékek, egy-egy jellegzetes épület, utcarészlet már csak a képzőművészek alkotásaiban vannak jelen” – hívta fel a figyelmet Németh Júlia, és ezt a folyamatot ismerte fel évtizedekkel ezelőtt már Essig Klára is. Mondhatni, szerencsékre. Hiszen holnap már más lesz az embereket befogadó táj, nem ugyanazok a fák bólintanak ránk, és nem abba az épületbe lépünk be, amiből egykoron elődeink kiléptek. Új lakói átalakítják az udvarokat, a tereket, a szobrok – ahogyan az számtalanszor előfordult – új és újabb helyre költöznek, és az öröknek hitt Főtér is elvesztette már eredeti arculatát.
Gyönyörűség felfedezni Essig Klára akvarelljein Kolozsvár legszebb utcájának, a Farkas utcának varázsát, amelynek egyik évszázados földszintes háza egyben a művésznő lakhelye is. De megjelennek a képeken a kincses város templomai is nemes szépségükben, az iskolák, a történelmet árasztó épületek. A kövek ridegségét pedig szinte minden alkotáson enyhítik az odafestett fák, növények, virágok lágy színei. És megmaradt Essig Klára képzeletében a durván derékba tört hársfa, mely szomorú mementóként jelenik meg egyik festményén.
Essig Klára realista akvarelljei napfényben születtek, tiszták és fényesek, mintha azt sugallnák, lehet még ilyen városunk is, ha jobban vigyázunk rá. Érdemes a festőművész munkái által egy kimerítő sétát tenni a kincses városban. És még a tömeget sem kell kerülgetni…
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!