
A művésznő egyéni kiállítással ünnepelte születésnapját
Fotó: Horváth László
Horváth Gyöngyvér grafikáiból és kollográfiáiból nyílt kiállítás a kolozsvári Művészeti Múzeumban. A Bánffy-palotában először tartott egyéni tárlatmegnyitójával a művésznő egyben születésnapját is ünnepelte. E jeles nap alkalmából a kiállítás a 66 címet kapta.
2018. február 16., 11:592018. február 16., 11:59
2018. február 16., 12:052018. február 16., 12:05
Egy művész álmodni sem tud szebb születésnapi ünnepséget, mint azt, hogy a jeles alkalomból alkotásaiból nyíljon kiállítás a kincses város egyik legpatinásabb épületében, a Bánffy-palotában. Horváth Gyöngyvér festőművész vágya – teljesen megérdemelten – most valóra vált, köszönhetően jórészt a múzeum igazgatójának, Lucian Nastasă-Kovácsnak, aki régi csodálója a művésznő munkásságának.
– méltatta a tárlatot Iacob Attila muzeológus a február 9-i megnyitón. A Művészeti Múzeum igazgatója ugyanakkor megígérte Horváth Gyöngyvérnek: ha 99. születésnapját is egyéni tárlatmegnyitóval ünnepelné, a múzeum visszavárja.
Bár stílusosan 66 munka szerepel a most megnyílt kiállításon, és a muzeológus retrospektívnak nevezte, a művésznő eddigi életműve sokkal több alkotást foglal magába. Ahogyan a múzeumigazgató megjegyezte: előbb egy kisebb helyiségre gondoltak, ahol kiállítják a képeket, ám menet közben kiderült, a Művészeti Múzeum alagsorában található két nagyobb terem is majdhogynem szűkös a jelentős esemény megszervezésére. Ahogyan a tárlat megnyitóján jelen lévő egyik képzőművész meg is jegyezte: sokkal jobban érvényesültek volna Horváth Gyöngyvér alkotásai egy nagyobb felületen.
Így történhetett meg, hogy életművének jelentős része az utóbbi 20–25 évben született. „Hála Istennek, nyugdíjas vagyok, ami olyan kellemes lebegést okoz, amiben csak alkotni kell. Bemutathattam volna akár negyven év munkáját is, de nem szeretem a déjà vu érzést. Nem is vagyok mindennapos alkotó, legtöbbször egy hónapig is rágódóm, csak azután fogok neki a munkának. De ugyanígy lehetne az utóbbi tíz év munkája is 66 munka, ha rendesen odateszem magam és naponta dolgozom” – nyilatkozta lapunknak Horváth Gyöngyvér festőművész.
A kiállításon látható alkotások két technikával készültek: az egyik egy sokszorosító grafikai eljárás, a kollográfia, a másik a művésznő által kidolgozott vegyes technika, ami egyedi eljárás az erdélyi képzőművészetben. Utóbbiban a kézimunka és a rajz dominál. A művésznő elmondta: kevés embernek árulta el, hogyan is készülnek ezek az alkotások, „a kollégákra bízom, találják ki a módszert”. Bár Horváth Gyöngyvér nem minden titkát osztja meg művésztársaival és a nagyközönséggel, ennek ellenére vannak tanítványai, akiket nagy szeretettel oktat a nagyenyedi ifjúsági alkotótáborban. „Érdekes, hogy az évről évre visszatérő fiatalok máris kamatoztatták azt, amit megmutatattam és megtanítottam nekik. Ők ugyanis részesültek a titkokból is” – meséli a művésznő. Így aztán Horváth Gyöngyvér azzal is büszkélkedhet, hogy nála tanult fiatalok, akik időközben bejutottak a képzőművészeti egyetemre, amolyan követőivé váltak az alkotói technikát illetően.
Noha a művész munkái New Yorktól Indiáig, Törökországtól Egyiptomig szerte a világban láthatóak, ez az első egyéni kiállítása a Bánffy-palotában. A 66 című tárlat február 18-ig látogatható szerdától vasárnapig 10 és 17 óra között.
Horváth Gyöngyvér
Kolozsváron született 1952. február 9-én. Középiskolai tanulmányait a kolozsvári 3-as számú líceumban végezte. Gyerekkorában színésznő akart lenni, de a nagyszülőknél eltöltött időben sokat rajzolt. 1967-től a Stúdió Színpad amatőr színjátszó társulatának tagja volt, mégis a képzőművészetet választotta. A Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola grafikai szakán végzett 1977-ben. Tanárai Feszt László, Nica Ioachim, Horvat Bugnariu Ioan voltak. A kolozsvári Igazság, majd a Szabadság napilap grafikusa volt nyugdíjazásáig. A Tinivár ifjúsági kiadó külső munkatársaként szerkesztette, illusztrálta a Diákabrakot, a Maturandust és a Diákévkönyvet. A nagyenyedi Inter-Art nemzetközi alkotótábor grafikai vezetője.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!