Hirdetés

Minden gyereket meg kell becsülni – beszélgetés Török Zoltánnal, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatójával

Kollégiumi folyosó az elmúlt évtizedek végzőseinek tablóival •  Fotó: Makkay József

Kollégiumi folyosó az elmúlt évtizedek végzőseinek tablóival

Fotó: Makkay József

A Kolozsvári Református Kollégium élére tavaly ősszel új igazgató került. A Kolozs megyei tanfelügyelőségről érkező Török Zoltánnal az intézmény iskolapolitikájáról, a járvány okozta nehézségekről, az alma mater előnyeiről és a szakoktatás fontosságáról is beszélgettünk.

Somogyi Botond

2022. május 13., 21:212022. május 13., 21:21

2022. május 14., 18:382022. május 14., 18:38

– Az igazgatót általában az iskola tanári karából szokták megválasztani, most mégis másként történt. Hogyan került az iskola élére?
– A kollégium volt igazgatója, Székely Árpád megkeresett előző munkahelyemen, a Kolozs megyei tanfelügyelőségen, és azt mondta, a tanári kar szeretné, ha elvállalnám az állást. Közben megkerestek a püspökségről is. A végleges döntést tavaly nyáron hoztam meg. Nehéz volt, hiszen a tanfelügyelőségen több bizottságnak voltam tagja, de úgy gondoltam, a munkát minden bizottságban be kell fejeznem, és csak utána válthatok.

– Mennyire ismerte az iskolát?

Hirdetés

– Idegen nem vagyok az intézményben, mivel a magyar oktatásért feleltem megyei szinten. Nem volt olyan hónap, hogy ne járjak az iskolába. Több tanárral nyári bizottságokban együtt dolgoztunk, voltak olyan kollégák is, akik a tanfelügyelőségre bejöttek segíteni. A tanárok egy részét már ismertem. Korábban például a szakiskolában elég gyakran megfordultam. Jártam a Diakóniai Központ bentlakásában is, mivel nyaranta ott szállásoltuk el a különböző megyékből érkező dolgozatokat javító tanárokat (nyolcadikos vizsga, érettségi vizsga stb.).

Az igazgató reméli, hogy az iskolába olyan tanárokat alkalmaznak, akik továbbviszik az intézmény hírnevét •  Fotó: Makkay József Galéria

Az igazgató reméli, hogy az iskolába olyan tanárokat alkalmaznak, akik továbbviszik az intézmény hírnevét

Fotó: Makkay József

– Olyan igazgató örökébe lépett, aki harminc évig volt az intézmény élén. Milyen kihívásként lehet ezt megélni?
– Ez már a harminckettedik évem a tanügyben, sosem szerettem váltani. A magyarkapusi iskolában tanítottam 1990-től 2014-ig. Akkor felkértek, vállaljam el a megyei tanfelügyelőségen a magyar tagozat irányítását, nem volt könnyű. Belevágtam, hét évet dolgoztam, onnan kerültem a református kollégiumba. Úgy gondolom, itt fogom befejezni a karrieremet, hogyha valami különleges nem történik.

– Milyen változás várható az iskolapolitikában?
– Az intézmény életében három tanár is nyugdíjba vonul. A vezetőtanácsban megbeszéltük, hogy úgy választjuk meg az új kollégákat, hogy legalább három órát kell tanítaniuk. Bár ezzel nehezen lehet megállapítani, hogy valaki biztosan jó tanár, de sok következtetést le lehet vonni. Ha több ügyes kolléga lesz, akkor az egyházi jóváhagyással rendelkező tanárok között a versenyvizsgán elért eredmény fog dönteni. Érdeklődés van, sokan jelentkeztek már az óvónői állásra, a magyar és román katedrára, az angolra.

Idézet
Remélem, olyan kollégákat tudunk a kollégiumba alkalmazni, akik továbbviszik az iskola hírnevét, és hittel, szeretettel fognak dolgozni az intézményért.

– Jelent-e valamilyen előnyt az iskola szempontjából, hogy a főtanfelügyelőségről érkezett az iskola élére?
– Úgy gondolom, már érződött. A kollégiumban csak egy titkári állás volt, rengeteg alkalmazott (tanárok, pedagógusok, óvónők, szakiskolai és más jellegű alkalmazottak stb). Tavaly októbertől viszont már ezt egy féllel meg tudtuk toldani. Az új kolléganő csak a fizetésekkel foglalkozik. A szakiskolánál pedig sikerült két takarítói állás létrehoznunk, amelyet el is foglaltak. De ezen kívül még más is van, ahol

Idézet
úgy gondolom, az intézmény érzi azt, hogy jobb a támogatása a tanfelügyelőség részéről, mint azelőtt.

Kolozs megyében különben az egyetlen tornaterem nálunk van, ahol mászófalat sikerült felállítani a gyerekek számára. Az óvodai csoportok át fognak költözni egy új épületbe, a megüresedett helyen pedig két előkészítő osztályt szeretnénk indítani.

A kollégium belső udvara. Az épülegyüttest az elmúlt években sikerült teljesen felújítani •  Fotó: Makkay József Galéria

A kollégium belső udvara. Az épülegyüttest az elmúlt években sikerült teljesen felújítani

Fotó: Makkay József

– Hogyan lehet együttműködni a többi kolozsvári magyar iskolával? Vagy túl nagy a rivalizálás, és erre nem kerül sor…
– Mi senkivel nem akarunk rivalizálni. Azt akarjuk, hogy a saját dolgainkat végezzük el. Ha jobban dolgozik valaki, mint mi, eredményesebben, akkor arra törekszünk, hogy mi is eredményesebbek legyünk. Előnye a kollégiumnak, hogy két előkészítő osztályt tudunk indítani. Korábban több szülő megkeresett a tanfelügyelőségen, és panaszkodott, hogy az egyetlen előkészítő osztályba nem tudják beíratni gyermekeiket, mivel ott előnyben részesülnek azok az ovisok, akik ide jártak, akiknek testvérük felsőbb tagozatos. Megvannak az alapjaink, és én arra törekszem, hogy erre építve még tovább lépjünk.

– Régen Máramarostól Székelyföldig sokan jöttek a kollégiumba. Most milyen szórásból érkeznek a diákok az iskolába?
– Nem tudom megmondani, mert a felmérést később készítjük el. Jelenleg próbálunk több vidéki településre és más városba is eljutni, hogy reklámozzuk az intézményünk keretében működő szakoktatást. Bemutató kiállítást is szerveztünk. A középiskolai osztályokat is szeretnénk reklámozni.

Idézet
Nagy szeretettel fogadunk bármilyen diákot bármilyen megyéből. Elmondjuk szülőknek, diákoknak, hogy itt biztosítva van a bentlakás lányoknak és fiúknak.

Egy másik előnyünk, hogy étkezde működik az intézményben.

– Mennyire sínylette meg a vírusjárvány a szakoktatást, hiszen online nem lehet szakmát tanulni?
– Biztos, hogy részben megsínylette. Ám amikor a tanfelügyelőségen dolgoztam, javasoltuk a miniszternek, hogy törvényt kellene változtatni, s ez meg is történt. Amikor a többi diák nem járt iskolába, a szaksulisok bejöhettek és gyakorlati órákon is részt vehettek. Tehát őket kevésbé sújtották a megszorítások, mint a középiskolás diákokat. Tavaly Kolozs megyében (ahogy az egész országban) kisebb krízis volt tapasztalható. A magyar tagozaton több mint száz diákkal volt kevesebb nyolcadikosunk, mint egy éve. Korábban hat szakmát lehetett tanulni, ebben az évben öt van. Megpróbáltuk a hatodikat is, csak sajnos diákhiány miatt nem teltek be az asztalosoknak fenntartott helyek.

A Református Kollégium Farkas utcai főépülete •  Fotó: Makkay József Galéria

A Református Kollégium Farkas utcai főépülete

Fotó: Makkay József

– Szeptembertől indul-e újabb szak a szakiskolában?
– Ismét megpróbáljuk az asztalos szakot beindítani. Azért ragaszkodunk hozzá, mert cégektől, intézményektől sokan jönnek és kérik. Cégvezetők akár bentlakást is fizetnének, csak tudják, hogy Kolozs megyében lehet asztalos szakmát tanulni. Van, aki azt gondolja, hogy ez régi szakma. Ám a cégek komoly fizetéseket biztosítanak, és nagyon keresik a szakembereket.

Idézet
Bízom benne, hogy a következő iskolai évtől összejön, s visszaállunk a három osztályra és a hat mesterségre.

– Az elméleti osztályok is bő­vülnek?
– A két elméleti osztály megmarad, a természettudományi és a teológiai osztály. Ez utóbbit akartuk frissíteni: fele osztály megmarad teológiainak, a másik fele társadalomtudományi lesz. Kolozs megyében magyar tagozaton társadalomtudomány évtizedek óta nem működik. Akik ide iratkoznak be, sok lehetőségük lesz, hogy érettségi után a főiskolán tovább tudjanak tanulni. Olyan tantárgyak lesznek, mint mint filozófia és gazdaságtan.

– A kollégiumhoz az asszisztensképző is hozzátartozik. Mennyire keresett a szak, hol tudnak elhelyezkedni a diákok?
– Három osztályunk működik. Az asszisztensképzés nagyon jó, ez a szakma is rendkívül keresett Kolozsváron és környékén. Azoknak, akik végeznek, lehetőségük van például kórházaknál elhelyezkedni.

– Milyennek szeretné látni hosszú távon a református kollé­giumot?
– Hosszú távon maradjon meg annak, ami volt, minden diák kapja meg a helyét. Minden szülő legyen megelégedve, aki ide íratta gyerekét. Szeretném, ha a közepes szintű gyerekeket is megbecsülnék, nagy türelemmel foglalkoznának velük. Ne legyen az, hogy ha valaki gyengébb képességű, azt megpróbálják eltanácsolni.

Idézet
Ha egy gyengébb diákból közepest sikerül nevelni, az óriási eredmény. Ezekre a diákokra is szükség van.

Lássuk be, sok szülő azt mondja, hogy ha valaki szakmát tanul, az szégyen. Ez nem igaz. Láthatjuk, hogy a szakembereket mennyire keresik, és tudjuk, milyen lehetőségeik vannak. Sokkal előnyösebbnek látom azt, ha valaki jó szakemberként el tud helyezkedni, mint ha valamilyen egyetemet elvégezve szakképzetlenként eladónak kerül egy üzletbe.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés