
Fotó: Ferencz Csaba
Az idei gyulai pálinkafesztiválon elnyert nagydíj is bizonyítja: Háromszéken nem csak erős, de minőségi pálinkát is főznek. A Potio Nobilis márkanevű sikertörténet hobbiból indult, további útját azonban még a tulajdonosok sem látják pontosan.
2013. június 21., 09:482013. június 21., 09:48
2013. június 21., 09:492013. június 21., 09:49
Két pálinkatisztelő, a jó minőségű itókát fogyasztóként sem megvető, egész más gazdasági ágazatban tevékenykedő sepsiszentgyörgyi vállalkozó hobbitevékenységeként indult az egész. „Bár Erdélyben korábban is léteztek jó minőségű pálinkák – a szatmári, besztercei, törcsvári, vagy akár zetelaki pálinkáról azért sokan hallhattak –, csak nagyon szűk kör fért hozzá. No meg ott bujkált bennünk az is, hogy barátainknak, üzletfeleinknek miért ne adjunk ajándékba valami sajátot, finomat, helyit” – idézi fel az első motivációkat Füstös Imre, aki Dezső Tiborral együtt kezdte évekkel ezelőtt feltérképezni ezt a világot. Mert a pálinkát lehet főzni a százesztendős tudás és hagyományok szellemében, illetve a legkorszerűbb ismeretek birtokában. A háromszéki vállalkozók az utóbbi utat választották, két-három éve „túráznak”, tanulmányozták a folyamatokat, a technikát, sommeliertanfolyamot végeztek, s csak azt követően vágtak bele.
Termékeik egyértelműen az igényes fogyasztót célozzák, Füstös szerint ugyanis egyre inkább erre van igény. „Akinek mindennapi szükséglete, az biztosan olcsóbbat választ, ám aki havi néhány alkalommal akar jó pálinkát inni, annak megfizethető a magasabb kategória is” – érvel. Ugyanakkor nem kívánja fetisizálni a jelenséget: azt állítja, hogy a falu végén is lehet jó pálinkát kapni, a színvonal azonban igencsak bizonytalan. A lényeges különbség, hogy ők semmit sem bíznak a véletlenre, a ciánteszt, a rézteszt, vagy a metilalkoholteszt természetes folyamata a lepárlásnak.
„Nincs különösebb titok, mi nem akarunk semmit sem hozzátenni a gyümölcshöz, inkább vigyázzunk, hogy minél kevésbé rontsuk el azt, ami a természetből érkezik” – fogalmaz a vállalkozó. A gyümölcs minősége a meghatározó, márpedig a Potio Nobilis nemes itókáihoz túlnyomórészt Kommandóról származó erdei gyümölcsök szolgáltatják az alapanyagot. A málna, a vackorkörte, az áfonya olyan körülmények között terem, amilyenhez fogható kevés van. Hűtőházban tárolják, míg szállításra érdemes mennyiség gyűl össze, aztán rövid utóérlelést követően sürgősen feldolgozzák. A gyulai nagydíjas vadmálnapálinka literéhez például nagyjából 30 kiló gyümölcsöt használtak fel.
A gyümölcsszesz csúcsberendezéssel, gőzpárnával, állítható hőmérsékleten, villogó „látványlepárlóval” készül, amelyből aztán hígítással, szűréssel nyerik a megfelelő terméket. Az alappárlatok elkészültével azonban nem ér véget az előállítási folyamat, további kísérletezések következnek. A Füstös–Dezső páros elfogadja és alkalmazza az európai megközelítést, miszerint a legfontosabb, hogy az alapanyagot képező gyümölcs ízvilága minél jellegzetesebben, hangsúlyosabban kerüljön be a végtermékbe. Ha valaki például a hagyományos szilvapálinka kesernyés magízét is keresi, akkor utólag kell azt visszacsempészni – például úgy, hogy a cefrébe szárított magőrleményt tesznek egy kis időre.
Kisfőzdeként az engedélyük évi ezer liter százfokos pálinka előállítására szól, ez 2200 liter 42 fokos párlatot jelent, egyelőre ezzel a mennyiséggel jelentkeztek a piacon. A gyulai siker után akadt olyan jelentkező, aki a teljes mennyiséget meg akarta vásárolni, de lebeszélték róla, hadd jusson másnak is. Jövőre igyekeznek bővíteni a kínálatot, lesznek ágyas- és mézespálinkák, illetve likőrök valamint hordós termékek is. Jövőre szeretnének eljutni termékeikkel a pálinkaműfaj egyik legtekintélyesebb seregszemléjére, a bécsi Destillatára is.
„Jó kedvvel, jó hangulattal és talán egyre fokozódó szaktudással igyekszünk tovább menni ezen az úton” – mondja búcsúzóul Füstös Imre. Pálinkája íze pedig még sokáig ott marad az ember szájában.
Gyulai éremözön
A Gyulán rendezett második Nemzetközi Pálinka-, Gyümölcs- és Borpárlat Világkupán a Potio Nobilis vadmálnapálinka nyolc országból érkezett 750 mintából bizonyult a legjobbnak. A sepsiszentgyörgyiek 21 féle párlatot mutattak a márkanév alatt vagy egyénileg bejelentkezve – valamennyi minta érmet nyert. A nagydíjat a vadmálnapárlat hozta el, az uniós szabályzás miatt ugyanis a pálinka megnevezést hivatalosan nem lehet használni. A Szent György Napok fellépőinek és meghívottainak szánt ajándékcsomagot is a Potio Nobilis szilvapálinkája gazdagította.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!