
Egy évvel ezelőtt még kész tényként kezelték, hogy a 2015 nyarán, Budapesten megszűnő Michelin gumiabroncsgyár termelőkapacitásának egy része Zilahra költözik. A cégcsoport telekvásárlással és új beruházásokkal készült. A terv jegelése mögött bukaresti érdeklobbi állhat.
2014. november 30., 13:362014. november 30., 13:36
Közleményben adta hírül tavaly a Michelin cégcsoport, hogy 2015 nyarán Zilahra költözteti a bezárandó budapesti teherabroncs gyár egy részét. Azóta azonban nem érkezett újabb hír a zilahi beruházásokról. Megpróbáltunk utána járni, hogy mikorra várható a híres tehergumiabroncs-márkák, a Taurus, Riken és a Kormoran gyártásának részleges erdélyi átvétele, ám kiderült: egy NATO-támaszpontra újságíróként könnyebb bejutni, mint a Michelin Románia vezetőihez.
Gyári titoktartás
Két gyára is működik Zilahon a Michelin cégcsoportnak. Az 1977-ben alapított gumiabroncsgyárat a rendszerváltás utáni privatizáció során vásárolta meg a Tofan Group, amely a Prahova megyei Victoria gyárral együtt 2001-ben adta tovább, sajtóhírek szerint 100 millió dollárért. A zilahi gyárvásárlást rövidesen zöldmezős beruházás is követte: a gumiabroncs készítéshez szükséges, a zömében acélszálakból álló szövetváz gyártására külön gyáregységet építettek a szilágysági megyeközpont határában. A cég vezetői által Victor Ponta miniszterelnök nyári zilahi látogatása alkalmából tett kijelentések szerint a zilahi gumiabroncsgyártásba a Michelin cégcsoport 300 millió eurót fektetett be.
A három romániai gyár által foglalkoztatott mintegy 3000 alkalmazottról, illetve a cégcsoport hazai fejlesztéseiről, jövőbeni stratégiájáról azonban csak sajtótalálgatások jelentek meg. A Szilágyságba tervezett fejlesztésekről szóló hiteles információkhoz jutni ugyanis már-már a lehetetlen kategóriájába tartozik. Kiderült, hogy a zilahi gyárba csak a Michelin Románia Bukarestben székelő PR-menedzserének kíséretében juthatnék be, s bár Irina Drăgan előbb készségesnek tűnt, ám amikor kiderült, hogy a zilahi gyár lehetséges bővítéséről is érdeklődöm, elakadt a biztatóan induló együttműködés. Többszöri telefonos és írásbeli megkeresésemre később már választ sem kaptam: a vállalat vezetősége nem hajlandó nyilatkozni.
Bukarest kontra Zilah
Zilahi ismerősökön keresztül próbáltam eljutni egy-két olyan, vezető beosztásban levő gyári alkalmazotthoz, aki némi többletinformációval szolgálhatna. Ám ez is nehezen járható útnak bizonyult, hiszen az állásával játszik az a Michelin-alkalmazott, aki a cégvezetés beleegyezése nélkül bármiről tájékoztatja a sajtót. Egy csésze kávé mellett megejtett beszélgetés egy gyári alkalmazottal további adalékokkal szolgált a belső katonai szigorról, ami odáig terjed, hogy az iskolai nyilvántartás számára sem adhat ki a szülő gyári jövedelméről szóló információt.
Beszélgetőtársam szerint a gyár jövőjével kapcsolatos hírzárlat igazi oka az igen erős bukaresti lobbi, amely a prahovai gyárba telepítené a párizsi és a budapesti központban eltervezett zilahi gyárbővítést. Bukarestben azért sem nézik jó szemmel a zilahi bővítést, mert egyféle magyar lobbit látnak mögötte: az utóbbi egy-két évben a zilahi gyárba több fiatal magyar mérnököt is alkalmaztak középvezetőnek, ami a többi zilahi gyárban egyáltalán nem gyakorlat. A gyárbővítés lehetősége nyomán az elmúlt évben több száz önéletrajzot juttattak el a gyár vezetőségéhez. A jelenleg 1300 alkalmazottat foglalkoztató gumiabroncsgyár és a 400 emberrel dolgozó szövetvázgyár teljes kapacitással működik, egyértelmű hát, hogy új termelőegységek átcsoportosítása esetén új alkalmazottakra lenne szükség.
Romániába jönnek
A zilahi gyárbővítésről a budapesti Michelin cégcsoporttól sem tudhattam meg sokkal többet. A magyarországi kirendeltség szóvivője által a szerkesztőségünknek elküldött közlemény szerint a budapesti gyár bezárásáról azt követően döntött a cégcsoport, hogy a válság előtti évekhez képest 23 százalékkal csökkent az európai teherabroncs piac.
A Michelin Hungária állásfoglalása szerint „az üzem a főváros belső kerületében található, egy kormányzati, pénzügyi, kulturális és oktatási intézményeket magába foglaló, a nagy tehergépjárművek forgalmától védett terület utolsó nagy termelő egységeként. A szomszédos, beépített területek nem teszik lehetővé a bővítést, az elavult technológia pedig jelentős modernizációt igényelne”. A multinacionális vállalat azonban nem vonul ki Magyarországról, megmarad a nyíregyházi gyára, az alapanyag-kereskedelemmel foglalkozó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tuzséron üzemelő cége, valamint a Közép- és Dél-Európát ellátó váci logisztika bázisa.
A budapesti gyár termelésének Németország, Lengyelország és Zilah közötti felosztásának hírére N. Gonda Gabriella szóvivő így reagált: „Valóban a budapesti gyár 2015 közepén történő bezárását tervezzük, ez azonban nem azt jelenti, hogy a gyár Zilahra költözne, ahol szintén üzemel Michelin gyár. A budapesti teherabroncs gyártás három európai gyárban folytatódik majd, Németországban, Lengyelországban és Romániában”.
Hiábavaló telekvásár?
A román sajtóban megjelent információk még idén nyáron is kész tényként kezelték a nagyméretű zilahi gyárbővítés hírét, amit alátámasztani látszott az is, hogy a Zilah melletti Cigányi község polgármesteri hivatalától kiszivárgott információk szerint a Michelin cégcsoport 1,6 millió euró értékben 20 hektár, zöldmező-beruházásra alkalmas üres telket vásárolt 2013 januárjában – azaz jóval a budapesti gyár bezárásának nyilvánosságra hozatala előtt.
Fazekas Miklósnál, Zilah alpolgármesterénél is érdeklődtem: tud-e közelebbit a gumigyár telekvásárlásáról, az építési szándékról? Kiderült: a hír igaz, a telek adásvétele Zilah határában közel két évvel ezelőtt meg is történt, azonban a Michelin vállalat sem urbanisztikai, sem építkezési engedélyt nem igényelt ezidáig. „Jó az együttműködésünk a cégcsoporttal, de a bővítés nyilván nem csak a zilahi vezetőségen múlik. Egyelőre ők sem tudnak biztosat, talán emiatt nem keresték meg további részletekkel a polgármesteri hivatalt” – nyilatkozta az elöljáró.
A Zilahra tervezett, újabb beruházás körül több a kérdőjel, mint az egyenes válasz. A multinacionális cégcsoport a világ 19 országának 72 gyárában 109 ezer alkalmazottat foglalkoztat. A párizsi központ számára a zilahi gyár egy a sok közül. Jövőjéről pedig nem helyben döntenek, hanem Bukarestben.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!