Hirdetés

Aradra vándorló szárnyasok

Bányai István vállalkozó friss magyar baromfihúst forgalmaz Aradon és disznófarmot üzemeltet Magyarországon. Két évtizedes világjáró körútja után tért haza szerencsét próbálni. 

Makkay József

2016. augusztus 03., 21:572016. augusztus 03., 21:57

A húsvásárlás olyan, mint az orvosválasztás: bizalom kérdése. Ezért tapasztalható világszerte, hogy az emberek kisebb húsüzletekben, hentesboltokban, piacokon szerzik be a friss baromfi-, disznó- vagy marhahúst. Londonban, Sydneyben vagy Miamiban egyaránt ezt láttam, ezért gondoltam arra, hogy idehaza, Aradon miért ne alakulhatnának ugyanígy a vásárlói szokások – magyarázza Bányai István húsforgalmazó vállalkozó Arad központjában, a Forrai/Meţianu utcában található húsbolt emeleti irodájában. A világot látott üzletemberrel és mangalicatartó gazdával nemcsak a 2008-ban indult vállalkozásának történetét vesszük számba, hanem a romániai húspiac nehézkes talpra állását is.

Két évtizedes világjárás

Bányai István 1988-ban, a Ceauşescu-diktatúra legsötétebb időszakában, 18 évesen szánta rá magát a szökésre: a zöldhatáron keresztül jutott ki Magyarországra, ahol hat évet élt. A magyar hatóságok két munkalehetőséget ajánlottak számára, egy békéscsabai céget és a pécsi uránbányát. Ő az utóbbit választotta, ahonnan hat hónap után vendéglátósnak állt be Harkányban. Előnyére vált, hogy beszélt németül és valamennyit angolul is, így jobb esélyt látott ezen a területen boldogulni. A rendszerváltás utáni Magyarország gazdasági gondjai azonban sok jóval nem kecsegtették, így amikor divatba jött a luxushajókon történő munkavállalás, ő is kapott az alkalmon és jelentkezett. A ranglétrán főpincéri munkakörig vitte. Tíz évet élt az Egyesült Államokban és másfél évet Ausztráliában, ahová cége küldte. Közben nyolc hónap erejéig elidőzött Londonban is. Ausztráliában ismerkedett meg Békéscsabáról elszármazott második feleségével, aki rábeszélte, hogy térjenek haza, és próbáljanak itthon szerencsét.

Megfizethető minőség

Ma már az itthon Aradot és a magyarországi Battonyát jelenti: napi rendszerességgel ingázik át a határon. Odaát van a disznófarmja, de Magyarországról szerzi be három aradi üzletének a friss baromfihús áruját is, kizárólag magyar termékeket forgalmaz.

„A 2008-ban indult vállalkozás annak ellenére lett sikeres, hogy nyolc évvel ezelőtt Romániában még elképesztő állapotok uralkodtak. A kaotikus rendszerben mindenhol korrupció fogadott: csúszópénz nélkül semmit nem lehetett elintézni. A megmaradt román állampolgárságommal és néhány tízezer euróval mindent nulláról kellett elkezdenem” – magyarázza az indulás körülményeit. A barátságtalan vállalkozói környezet ellenére üzleti terve sikeresnek bizonyult. Az addig jórészt fagyasztott baromfit forgalmazó aradi élelmiszerüzletek felhozatalában újdonság volt a prémium minőségű friss csirke-, pulyka-, kacsa- és libahús.

A jobb minőség a hazai áraknál némileg drágább felhozatalt jelent, de így is kialakult a napi több száz emberből álló törzsvásárló-közönsége, – megfogalmazása szerint –, amely az aradi lakosság elitjét jelenti. Mintegy nyolcvan százalék a visszajáró vásárló, aki az elmúlt években a három húsbolttal és az eladókkal bizalmi viszonyt épített ki. Ha többet fizetnek is, mint más aradi boltban, mindig ugyanazt a minőséget kapják. A hústermékek esetében kilenc százalékra csökkent ÁFA némileg normalizálta a piacot, amelyből az elmúlt években sok forgalmazó kirostálódott.

Hiányzik a képzett munkaerő

Nyolc év alatt Bányai István sok mindenben kiismerte a romániai piacot. Arra is rájött, hogy több kiváló minőségű termékre – pecsenyekacsára például – nincs igény. „Az emberek nem tudnak főzni, a kommunizmus mindent tönkretett. Odahaza persze nem úgy főz az ember, mint egy éttermi szakács, de ahhoz, hogy valami finomat egyen, alapok kellenek, amire építkezhet. Nagyon sok családban ezek az alapok hiányoznak” – magyarázza a rossz étkezési szokások egyik okát.

A szárnyasok közül az erdélyi piacon elsősorban a csirke- és a pulykahús kelendő, erre a két baromfiárura van a legnagyobb igény. A romániai felhozatal azonban nem minőségi. Bányai szerint azért kell behoznia Magyarországról a friss árut, mert hasonló minőséget Erdélyben egyetlen nagybani termelőnél sem talál. Az itthon forgalomba kerülő húsfélékről messziről látszik, hogy a gyengébb minőségű és olcsóbb kategóriába tartoznak. „Elsősorban a minőségi gondok miatt nehéz Romániából élelmiszert exportálni. Nagyon kevés a piacképes, egyéni gazda, a néhány nagyüzem pedig olcsó és gyenge minőségű árut dob piacra. Romániában nem az a gond, hogy nincs vágóhíd, hanem az, hogy nincs mit levágni, mert nincs állattenyésztés. Sem a gazdák, sem a vállalkozók nem akarnak társulni, miközben jól látható, hogy az is szélmalomharcot folytat, aki képes lenne minőséget termelni” – magyarázza a hazai élelmiszerpiac legnagyobb gondját az aradi vállalkozó.

Három húsüzletből álló vállalkozása mára képes lenne arra, hogy nagyobb hálózattá fejlődjön, de ennek romániai viszonyok között nem látja a realitását. Mindenféle fejlődésnek, fejlesztésnek a súlyos szakmunkáshiány szab gátat, pedig a Bányai féle vállalkozásban az alkalmazottak a romániai átlagbér fölött keresnek. „Olyan állapotban van a romániai munkaerőpiac, hogy maholnap embert sem találni, aki egy szeget be tudjon verni. Képzett munkaerő nincs: nemcsak az orvos, a kőműves, vagy a vendéglátós, hanem a hozzáértő eladó és a talpraesett üzletvezető is hiánycikk” – fogalmaz Bányai István.

Mangalicaszenvedély

Miközben Battonyán több vállalkozóval közösen próbál vágóhidat építeni, ahol a saját sertéseit is levághatná, folyamatosan fejleszti mangalica és egyéb húsdisznóállományát. Sokan nem értik, hogy miért disznótartásban gondolkodik, hiszen a magyar és a román sertéságazat egyaránt a csőd szélén áll. A Németországból és Hollandiából dömpingáron érkező disznóhúst az üzletekben a hazai önköltségi ár körül lehet megvásárolni, illúzió tehát disznótartásból megélni.

A mangalicatartás egy külön történet, amelynek igazából sem Romániában, sem Magyarországon nincs piaca: itt az tud labdába rúgni, aki kellően nagy állománnyal rendelkezik ahhoz, hogy a prémium minőséget Nyugat-Európába vagy a Távol-Keletre szállítsa. A mangalicasertések nagy felvevőpiaca, Dél-Korea és Japán, kistermelők számára megközelíthetetlen, de már van néhány magyarországi nagytermelő, aki bejutott ezekre a piacokra.

„Eleve azért telepítettem Battonyára a sertésfarmot, mert Romániából nagyon nehéz kijutni disznóhússal a külföldi piacokra” – magyarázza. A külterjes, kétéves tartás után értékesíthető őshonos disznófajta egyelőre Bányai István számára szenvedély, de jó vállalkozói érzékének köszönhetően hamarosan üzletté válhat. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés