Már sokszor leírtam, szeretem az egyszerû ételeket. Ez persze nem azt jelenti, hogy soha nem készítek olyat, amihez ötnél több hozzávaló kell, és az elkészítése is tovább tart húsz percnél, de van, ami már sok nekem. Ezért is szeretem a mediterrán konyhát, mert szinte a semmibõl varázsolnak nagyon finom, sõt, elegáns ételeket.
2013. április 26., 12:512013. április 26., 12:51
Már sokszor leírtam, szeretem az egyszerű ételeket. Ez persze nem azt jelenti, hogy soha nem készítek olyat, amihez ötnél több hozzávaló kell, és az elkészítése is tovább tart húsz percnél, de van, ami már sok nekem. Ezért is szeretem a mediterrán konyhát, mert szinte a semmiből varázsolnak nagyon finom, sőt, elegáns ételeket.
Az alábbi fogás sem túl bonyolult, sőt. Ráadásul polipból készül, ami elég macerás alapanyagnak tűnik annak, aki nem főzött még belőle, azaz bátorságot lehet meríteni ebből az ételből. Miután egy kifejlett polip – mert ehhez az kell, nem amolyan „bébipolip\" – elég nagy tud lenni, kifejezetten kiadós ételről van szó, amire már bulit is lehet, sőt, érdemes szervezni. Vagy pikniket, vagy spanyol vacsorát.
A polip galíciai módra, mint ahogy a neve is mutatja, elsősorban Spanyolország észak-nyugati részében divatos tapas. A tapas (ejtsd: tápász) a spanyol konyha legelterjedtebb jellegzetessége, Spanyolországban gyakorlatilag minden bárban megtalálható valamilyen formája, szeszes italok mellé ezt csipegetik a helyiek. Sokféle tapas létezik, tulajdonképpen bármiből lehet borkísérő falatka, amit kis adagokban lehet kínálni: apró szendvicsek, kolbászkák, sonkák, olajbogyók, tenger gyümölcsei, halak, húsok, zöldségek stb. A tapasok a pulton sorakoznak tálakban, csak rájuk kell mutatni, hogy miből szeretne az ember, és azt kis tálkákba, pohárkákba adagolják.
A galíciai polip annyiban különbözik a többi falatkától, hogy legtöbbször a bárok mellett, a szabadban főzik, azaz látni is, amint hatalmas, vörösréz üstökben puhul a forró vízben vörösre színeződött állat. Elég bizarr látvány, ha valaki nem tudja, miről van szó, fel sem ismeri a polipot, a tudatlanság pedig csak fokozza az érzést, miszerint éppen a pokolban sétálgatunk. Mindebből persze semmi nem marad, mire tányérra kerül, hiszen a vajpuhára főtt polipot igen egyszerűen tálalják: apró darabokra vágják, meglocsolják jóféle olívaolajjal és megszórják finom pirospaprikával.
Magamtól én sem kóstoltam volna meg, viszont egy bárban képtelenség lett volna elutasítani a kedves helyiek ajándékát: ők ugyanis egész egyszerűen kirendeltek egy tányérral a mellettük ülő két zarándoknak, akik közül az egyik történetesen én voltam. Csillogó szemekkel magyarázták, hogy annál jobb nem történhet velem, minthogy megeszem, az általuk kiválasztott bort kortyolgatva mellé. Valamilyen hitetlenség tükröződhetett még a szememben, mert addig magyarázták egyre hevesebben, hogy mennyire finom, míg megkóstoltuk. Tényleg ízletes volt. Attól kezdve több helyen is kipróbáltuk, mindenhol jó volt. Itthon kicsit újítottam a spanyol recepten: olaj helyett vagy mellett muzsdéjjal is meglocsolom, szerintünk így még finomabb. Meg kellene kóstoltatni a spanyolokkal is.
A polip húsát főzés előtt érdemes megpuhítani. Legegyszerűbben úgy lehet, ha a friss polipot lefagyasztjuk, majd kiengedjük, és utána készítjük el. Avörösborról viszont semmiképpen ne feledkezzünk meg!
(egigeropaszuly.blogspot.com)
Hozzávalók: 1 nagy polip, 2-3 babérlevél, 1 hagyma, édes, esetleg füstölt, minőségi pirospaprika, olívaolaj.
Elkészítési mód: A polipot felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, beletesszük a babérlevelet és a hagymát, és másfél-két óra alatt puhára főzzük. Felvágjuk kisebb darabokra, tányérra helyezzük, meglocsoljuk a muzsdéjjal, olívaolajjal, ha kell sózzuk, és megszórjuk pirospaprikával. Kínálhatunk mellé friss kenyeret is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!