
2015. március 22., 17:442015. március 22., 17:44
Hogy érti meg egy gyerek az elmúlást? Ahogy egy idő után vesszük a bátorságot, és a virágokról meg méhikékről szóló gagyi mesét előadjuk, úgy kellene egy halálmese is, mondjuk a madárról, aki egy napon láthatatlanná vált. Vagy valami ilyesmi...Vagy nem? Lehet, hogy sokkal becsületesebb, ha nem a kisvakond adagolja be gyerekünknek, hogy ami megszületik, az el is pusztul, hanem magunkra vállaljuk ezt a feladatot.
Nem mondhatom, hogy minket annak idején felvérteztek, hogy szembenézzünk az elmúlással, de Szalárdon legalább jártunk temetésekre. Általában hátul álltunk, virágot ültettünk az előttünk álló bús bácsi nadrágjának hajtókájába. Vagy vihogtunk féktelenül egy másik savanyújóskán, akinek szőrpamacs lógott ki a füléből.
Testvérem már korán sejtette, valami bűzlik az élet körül, az egész egy átverés, csak festett kép, s visszavonhatatlanul tartunk az elkerülhetetlen felé. Ami a vásznon túl van az az örök. Bármi is legyen az. Ezzel szemben én úgy éreztem, hogy a halál valami feltételes. Talán a szóalakból sugárzott ez felém? Ha már lál, hát legyen lál... De ezek szerint az is egy opció, ha nem lál. Amikor mégis nyomasztott a szó maga, akkor elég volt ezt felidéznem: halál, hol a te fullánkod? – s lelki szemeim előtt megjelent a kérdezett, század eleji sárga-fekete úszódresszben, mint egy nagy darázs. Potroha végén kiálló fullánkkal. Hallod-e, te halál, így, köpeny és kiegészítők (pl. kasza) nélkül egészen röhejes vagy! Még hogy nem a ruha teszi...
Most, hogy egy év leforgása alatt két dédszülőt vesztettek el gyermekeim, a halálkérdés tisztázása sürgős lett. Elmondtuk nekik, hogy a dédi meghalt, öreg volt, elfáradt, most jobb neki, és persze, szomorúak vagyunk... Megrázó volt látni, hogy ugyanazt az üzenetet hogyan formálja mindhárom gyerekünk saját képére és hasonlatosságára.
Samu, akit öt év súlya nyom, már érzi, hogy valami jóvátehetetlen történt, mégis, van, hogy reggel ébredés után az az első kérdése: a Dédi még mindig meghalt? Esténként általában megfogalmazzuk, hogy mi volt a legjobb és a legrosszabb az elmúlt napon. Samu hetek óta azt mondja, a legrosszabb, hogy a Dédi meghalt. Látom, hogy foglalkoztatja a dolog, és mer kérdezni: ti meghaltok? Én is? S még mindig jobb kibökni a keserű igeneket, mint négyszemközt hagyni a gyermekünket az ismeretlennel... Ha csak az anyja némán rázkódó vállát látja mosogatás közben, s akkor kérdezi, hogy mi a baj, s mi lárvamosollyal feleljük, hogy semmikicsimjátsszálszépen, lelkifurdalás-lavinát indíthatunk meg, vagy olyan félelemcsírát sarjaszthatunk benne, ami aztán kiirthatatlanná válik. Gyermekünk, ha érzi, hogy a forrás hiteles, úgyis csak annyit vesz át, amennyi nem ártalmas neki.
Lánykám, a maga mindenható három évével szintén kérdez, de megvan a saját, megingathatatlan elképzelése a dolgokról, miszerint: a Dédi meghalt, elültették, egy szép virág fog kinőni belőle... Slussz. A többi csak maszlag.
De már Emmababa is értelmez. Valamelyik délután ezt ismételgette kérdő hangon: dédidédidédidédi. Mondom neki, Dédi meghalt. De ő csak folytatta: diédidiédidiédi. Nos, én a gyászmunkának abban a fázisában vagyok, amit nevezhetünk pavlovinak. Néhány szóra feltételes reflexként működésbe lépnek a könnymirigyeim. Magyarul, bőgök, mint az árva macska. A Dédi is egy ilyen hívó szó... Egy idő után megelégelem a folyamatos dédizést, rárivallok, keményebben a kelleténél: Dédi meghalt, érted?! Nincs!
Erre rám néz, majd a kiürült, tojásmaszatos tányérjára pillant, s mindentudó tekintettel mondja:
Diédi... nitob (nincs több).
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!