
2014. december 06., 08:502014. december 06., 08:50
Anyuka idén is tökéletes ünnepre vágyott, mert mi szép család vagyunk. Nálunk mindig minden nagyszerű, mert ez anyukától mint anyától függ, és ő nem bírná elviselni, ha mások nem így látnák. Anyuka élményszerűen szült minket dúlával és csakrával (utána rögtön apuka csokrával), mi tejfakasztó örömkönnyekkel jöttünk a világra, már másnap átaludtuk az éjszakát, és nálunk azóta is minden olyan jó. Anyuka mindig szól, ha kilóg a majónk a trikó alól, vagy ha kis maszatok vagyunk esetleg. És akkor is, ha nem húzunk papucsot. Anyuka mindig húz papucsot, és nagyon vigyáz a rendre, sosem ülhetünk a kanapéra, mert lehúzzuk a csergét. Mi minden este közösen villásvacsorálunk csöndesen. Anyuka sosem pihen, azt hiszem, éjjel körömlakkoz, ha már elmosogatott, apuka eközben a meccs előtt kókadozik a fotelben, mert nem szabad a kanapéra ülni neki sem.
No, de ez most mindegy is, a lényeg, hogy anyuka már előre megálmodta a karácsonyt, amelynek úgy kell szépnek lennie, ahogyan ő mondja, mert a nő a család összetartó ereje, a tűzhely, amelyből táplálkozunk, valahogy így kell elképzelni. Emiatt az összetartó erő miatt anyuka már András napján adventi koszorúval lepte meg apukát névnapi ajándékul, amelyet ki is posztolt a fészbúkra. A képen eredetileg rajta volt apuka is, de anyuka aztán mégis levágta (úgy értem, a képről), mert a koszosabbik tréningfelső volt apukán, ráadásul kilógtak a szőrei a mellkasa felső részén a nyitott cipzár alól. Aztán december harmadikán anyuka már a frissen készített mézespogácsákat posztolta a fészbúkra, nagyon szépek lettek, mi nem díszíthettük, hogy nagyon szépek legyenek. Anyuka megfésült minket és odaültetett a pogácsák mellé, amikor fotózta őket, írta is mindenki, hogy milyen szép családja van neki. Anyuka szerint a szép mézespogácsák szép karácsonyhoz vezetnek.
Aztán anyuka mindennap meghallgatta ugyanazokat a karácsonyi dalokat, nekünk is muszáj volt hallgatnunk minden délután, hogy legyen karácsonyi a hangulatunk, mert anyukának már az van. Amikor az öcsém apukámmal egy kicsit Sepulturát hallgatott és mindketten hörögve ugráltak, anyuka nagyon megharagudott, mert kihallatszik a szomszédba, hogy nincs adventi hangulat nálunk. Van karácsonyi ajtókopogtatónk is, azt is anyuka készítette, a szomszédok meg is csodálták, mi nem szabad hozzányúljunk, mert le talál esni. Aztán anyuka megnézte, a Nőklapjacafén, hogy mi a karácsonyfadivat az idén, és sokat barkácsolt, hogy tökéletes díszeink legyenek, mert azt olvasta ugyancsak ott, hogy ő tehet róla, ha nem lesz gyönyörű a karácsonyunk.
Anyuka szegény még sok más helyen is hallotta meg olvasta, hogy neki kell tökéletessé varázsolnia az ünnepet, nagyon igyekezett, pedig nem is olyan könnyű neki: délután ötre ér haza a munkából, ott a nagytakarítás, és még velünk is mennyi baj van. Anyukának nem kell segítség a nagytakarításban, mert senki sem tudja olyan jól elvégezni mint ő, és ne mondják a szomszédok, hogy milyen úrinő. Pedig már előjött a karácsonyi derék- és nyakfájása, kár, hogy nem száj- és körömfájás, mondta apuka, és ettől anyuka sírva fakadt. Ahogy közeledett a karácsony, anyuka egyre többet sírt, a végén pedig már mindig húztunk papucsot is. Anyuka azt mondja, nem érti, hogy mitől kell neki ennyit sírnia, amikor milyen szép családja van, amelynek boldogságát a karácsony, mint örömünnep fogja kiegészíteni.
Ezt a boldogságot a disznóvágás előzte meg, amely szintén nagy ünnep mifelénk. Anyuka annak a híve, hogy amit lehet, házilag készítsünk el, mert egyébként tele leszünk mérgekkel, és gondolom, ez a szomszédoknak sem tetszene. Anyuka sokat sírt, amikor túlpirult a tepertő, de egyébként továbbra is nagyon várta már a karácsonyt. Tervezte is, hogy a disznó mely részeit fogja felhasználni a tökéletes menühöz, mert például hájszélyes nélkül nem ünnep az ünnep.
A tökéletes karácsonyi napon aztán minden nagyszerűen ment, anyuka mindent irányított: úgy csomagoltuk az ajándékokat és úgy díszítettük a fát, ahogyan ő mondta. Anyuka ekkor már sajnos kissé eszelősen tette széppé az ünnepet, sokadszorra keltek fel dalban a pásztorok, és mintha erőszakosan áradt volna a bejgli és töltött káposzta illata is. Én eléggé félelmetesnek és felfokozottnak találtam mindent, kicsit olyannak, mint a nagyüzletben az ajándékvásárláskor, amikor mindenki őrülten rohangált üveges tekintettel. Mi este hatra kész voltunk a tökéletes ünneppel, álltunk a fa körül szépen felöltözve és énekeltük a Mennyből az angyalt, és anyuka egyre biztatott, hogy bátrabban, hangosabban.
Anyuka akkor kezdett el zokogni, amikor éneklés közben megszólalt egy bekapcsolva felejtett mobiltelefon.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!