
Moldován-Szeredai Noémi a gyógynövények és szörpök szakembere
Fotó: Boda L. Gergely
Különleges és kevésbé ismert termékeket is meg lehetett kóstolni, vásárolni múlt héten a marosvásárhelyi Vásár a várban elnevezésű első alkalommal megtartott rendezvényen. A négynapos vásár során árusok és vevők egyaránt elégedettek voltak.
2017. május 25., 22:442017. május 25., 22:44
2017. július 06., 21:352017. július 06., 21:35
Lassan, de biztosan Marosvásárhely is felzárkózik azon települések közé, ahol fontosnak tartják lehetőséget biztosítani a hagyományos termelőknek és termékeiknek. A szervezők azt sem tévesztik szem elől, hogy a városiaknak is „kijár” valami valódi finomság, legyen szó igazi füstölt csülökről, fél évig érlelt sajtról vagy krumplis házi kenyérről. Ez adta az indítékot ahhoz, hogy a nemrég egyéves születésnapját ünneplő Petry kézműves vásár mellett az elmúlt hétvégén a városháza és a Maros Megyei Tanács szervezésében tartották meg a Vásár a várban rendezvényt, amelynek címe kissé megtévesztő volt, hiszen nem a felújított épületegyüttes udvarán, hanem a bejárat előtti téren sorakoztak a sátrak, és kínálták portékáikat a termelők.
A legelső asztalnál a székelykakasi Tövissi Attila agrármérnök kínált friss zöldségeket, tavalyi száraz paszulyt és reszelt tormát. Őt többen ismerték már a nagypiacról, ahol édesanyjával együtt árul rendszeresen. A retek és saláta szabadföldi termésű, mint ahogy a gyermekökölnyi piros krumpli is. Ez utóbbit védőfóliával takarták le, ezért termett ilyen korán. Az asztalon méretes házi paradicsomokat is kínált kilónként 12 lejért.
– ismeri el a fiatal gazda, aki csaknem hat hektáron gazdálkodik, amelyből 30 ár fóliasátor. Idén télen sokat kellett fűtenie, így nem biztos, hogy olyan áron tudja értékesíteni a zöldségeket, hogy legalább az eltüzelt fa árát visszakapja. A nagy hideg miatt három héttel később kezdett a piacon árulni, ez is jelentős bevételkiesést jelentett.
Tövissi Attila agronómus szerint a hideg időjárás miatt idén később értek be a tavaszi zöldségek
Fotó: Boda L. Gergely
Két különlegességet is meg lehetett ismerni a vásáron: a spárgát és a rebarbarát. A spárgát a Szászrégen melletti Kisfülpösön termeli a Demeter család. A vásárban az asszony, Anna kínálta az ínyencséget, a kisebb kötést hét lejért, a fél kilót 21 lejért. Férje, Demeter Ferenc, tíz évig járt Németországba vendégmunkásnak, ott ismerkedett meg a növénnyel. A spárgát az ültetés után két évvel lehet szedni, de nagyobb mennyiséget a negyedik évtől lehet betakarítani, addig is kapálni és gyomlálni kell. Jelenleg a család 80 ár területen gazdálkodik, a terméket kisebb mennyiségben vendéglőknek adja el. Marosvásárhelyen két piacon forgalmazzák, de eljutottak a termékkel a nagyszebeni hagyományos termékek piacára is. Anna mosolyogva meséli, hogy Szebenben magyarul és románul hívta a vevőket, míg szomszédja azt tanácsolta neki, csak a románt használja, mert vajmi kevés magyar vásárló szokott a vásárra járni. Így is tett, s délelőtt 11 órakor már üres volt a kosár, minden kötés gazdára talált. „Azért találkoztam két magyar hölggyel is, akikkel szóba elegyedtem. Ők mondták, már nagyon kevés magyar él a városban. A románok viszont ismerték a spárgát, s örvendtek, hogy nem külföldről behozott, több napig tárolt árut, hanem frisset vásárolhatnak”. A spárga Marosvásárhelyen is elfogyott, a termelők pedig minden vásárlónak recepteket is ajánlottak, s azt is megmutatták, hogyan kell megtisztítani a növényt.
A rebarbarát kínáló standnál is sok kíváncsi érdeklődő állt meg, sokan vásároltak is.
Mircea Munteanu a Segesvár melletti Szászkézden létesített 2011-ben egy rebarbaraültetvényt, ahol elsőként Angliából hozott töveket telepített, majd a környékbeliek kertjében található fajtával is próbálkozott, azokból is nagyobb területekre ültetett. „Egyre ismertebbé válik e növény, jómagam készítettem belőle már bort is: szép rozé színe és jellegzetes íze lett. Hobbiként indult, ma már több mint héthektáros az ültetvény. Egy-egy bokorról 2–3 kg levélszárat lehet leszedni, s hálás a termesztése, mivel betegség, rovarok nem támadják” – mondta a vállalkozó, aki kilónként hat lejért kínálta a markáns ízű levélszárakat. Tőle azt is megtudtuk, hogy ha valaki kiskertbe szeretne dísznövényként is beillő rebarbarabokrot telepíteni, ősszel teheti meg, s vásárolhat tövet a szászkézdi ültetvényről is, amelynek van internetes honlapja is.
A segesvári Mihai Hegbeli hagyományos krumplis házi kenyeret és a felesége által készített süteményeket árult. Maros megyében neki van egyedül védjegye a nyersen lereszelt krumpliból is készült házi kenyérre, amelyet kovásszal készítenek, s fával fűtött kemencében sütnek. Valamikor a segesvári kórház szakácsaként dolgozott, most kizárólag kenyérsütéssel foglalkozik.
Kilónként hét lejért kínálta a friss házi kenyeret, s kora délutánra mind elfogyott. A kundi Varga István svájci receptek alapján készíti érlelt sajtjait, a vásárba vörösborost, zöldfűszerest és paprikást hozott. A fiatalember 2016-ban nyitotta meg műhelyét, ahol ma már sokféle ízesítésű érlelt sajtot állít elő. Bevallása szerint sajtkészítéskor nem a mennyiségre, hanem a minőségre fekteti a hangsúlyt, folyamatosan képzi magát, és műhelyét is bővíti. A feldolgozott tej saját gazdaságából származik, hiszen csak így tudhatja, mit ettek az állatok, s hogy biztosan jó lesz az elkészült sajt. A termékeket vásárokon értékesíti, de sokan házhoz jönnek, megnézik a műhelyt, utána pedig vásárolnak. A vásáron a sajt kilogrammja 45–55 lej között váltakozott. Aki Kundra elmegy érte, olcsóbban is megkaphatja.
A vásárban nemcsak finomságok, hanem házi kencék is helyet kaptak. Az egyik asztalnál a csekefalvi unitárius lelkésznő, Moldován-Szeredai Noémi kínálta a levendula felhasználásával is készült házi szappanokat, vizeket. Mint megtudtuk, az egyik szenvedélye a gyógynövények gyűjtése és felhasználása, készít teakeverékeket és szörpöket, de mivel megismerte, s igen megkedvelte a levendulát, most minél több termékbe igyekszik ezt a nyugtató hatású növényt is becsempészni. Asztalán számos lekvár és szörp is volt, például főzés nélkül készült homoktövis szörp. Többször volt már a vásárhelyi vásáron, rendszeresen részt vesz a városnapokon és a Forgatagon is. Szerinte a helybéliek szeretik és szívesen megkóstolják, kipróbálják a természetes módszerekkel készült szörpöket, de szappanokat, krémeket is.
Az egyéni kistermelők mellett kisüzemek, farmok is bemutatkozhattak, a libánfalvi tejfeldolgozó mellett jelen volt többek között a beresztelki paradicsomtermelők csoportja, de hidegen préselt olajokat is kínáltak.
A vasárnapi vásárzáráskor a legtöbb eladó elégedetten nyilatkozott. Mint mondták, bár többször záporeső csapkodta a sátrakat és riasztotta el a vevőket, összességében megérte részt venni. Cristina Manoilă főszervező arról beszélt, hogy folytatnák a Vásár a várban rendezvényt, s legközelebb ősszel szeretnék egy helyre gyűjteni a termelőket, hogy a vásárhelyiek télire bespájzolhassanak.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!