Hirdetés

EMNT: tíz év az autonómia szolgálatában

Megalakulásának 10. évfordulóját ünnepelte az elmúlt hétvégén Kolozsváron rangos erdélyi és Kárpát-medencei meghívottak társaságában az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT). A tízéves évfordulóról sok szó esett idén ősszel: egyrészt a szervezet nemrég, Nagyváradon tartott tisztújító küldöttgyűlése készített számvetést a tisztségviselők eddigi munkájáról, majd több sajtóértekezleten is szóba került Erdély legnagyobb magyar civilpolitikai szervezetének kerek évfordulója.

Makkay József

2013. december 22., 13:142013. december 22., 13:14

 

A díjkiosztással fűszerezett ünnepi rendezvény mintegy megkoronázta a tízéves évfordulót. A romániai magyar autonómiaharc mérföldkövének számító 2003-as esztendőtől számba vett történések lajstroma több mint tanulságos: a személyi elvű és a területi autonómiáról elkészített törvénytervezetek, szakmai tanulmányok, tiltakozó, közösségi önrendelkezést követelő nagygyűlések és az évek során kiépített nemzetközi kapcsolatok azt bizonyítják, hogy az erdélyi magyar nemzeti oldal nem ült tétlenül. Legtöbbször az RMDSZ-nek a román hatalommal történő cinkos összekacsingatása, vagy éppen hallgatása ellenében lépett aTőkés László nevével fémjelzett erdélyi magyar tábor.

 A határmódosítás alternatívája

Az elmúlt tíz évet értékelő beszédében Tőkés László részleteire szedve pörgette vissza az eseményeket 2003. február elsejéig, amikor Szatmárnémetiben egyazon napon két rendezvényre került sor. „Az egyiken az akkori román és magyar pártpolitikai élet színe-java vonult fel: a román és a magyar kormányfő, Adrian Năstase és Medgyessy Péter, Markó Béla RMDSZ-elnök mellett ott ült Kovács László magyarországi külügyminiszter. Ott állt a két ország vörös miniszterelnöke, ott álltak RMDSZ-es vezéreink mellett, szemléletes és személyükben megtestesülő baljós példázataként annak, hogy ott összpontosul az a nacionál- és posztkommunista hatalom, amely a mi sorsunkról akar dönteni.” Tőkés hangsúlyozta: e „hivatalos” kongresszussal szemben hívta össze a Láncos-templomba a Királyhágómelléki Református Egyházkerület bővített, rendkívüli közgyűlését, hogy a kommunista visszarendeződés uralkodó irányával szembeszegülve folytathassa a megalkuvás nélküli küzdelmet. Ez volt a csírája az EMNT tíz évvel ezelőtti megalakulásának.

Beszédében Tőkés felleltározta az RMDSZ nevével fémjelzett politizálás elmúlt tíz esztendejét. Az összegzés azonban jobbára csak kérdések megfogalmazására adhatott lehetőséget: „Megérte lemondani az autonómiáról és a külpolitikáról, miközben a cserében kialkudott, olyan, amilyen szerzett jogaink annyit sem érnek, mint az a papír, amelyre a jogszabályokat kinyomtatták? Megérte kormányzati részvétellel vagy külső támogatással legitimálni a többségi hatalmat azért, hogy korábbi partnereink pár év elteltével még a puszta létünket is kétségbe vonják és nemzeti identitásunkat, szimbólumaink szabad használatához való természetes jogunkat is elvitassák?” Az ellenzéki politikus szerint elegendő hit és erő van az újrakezdéshez, hiszen az autonómiatörekvéseket általános nemzetpolitikai konszenzus övezi. Az erdélyi magyarság számára a közösségi önrendelkezés lehet a határmódosítás egyetlen alternatívája – fogalmazott Tőkés.

Az Åland-szigetek példája
A gálaest egyik meghatározó pillanata volt Elisabeth Nauclér, az Åland-szigetek finnországi parlamenti képviselőjének előadása arról a svéd anyanyelvű közösségről, amely Finnország egy parányi területeként 1921 óta élvez példaértékű önrendelkezési jogot. Széleskörű autonómiájának köszönheti, hogy a svédajkú lakosság száma folyamatosan növekszik. Az autonóm sziget életét szabályozó törvénykezések egy részét az unióban egyesek megkérdőjelezik, kritizálják, hiszen több olyan kitétele van, amely sajátos feltételekhez köti a földvásárlást, a vállalkozási jogot, előjogokat biztosítva a svéd kisebbség számára. A svéd képviselő szerint e kritikák ellenére az Åland-szigetek a kisebbségi területi autonómia egyik mintapéldája az Európai Unióban. A rangos meghívottak sorában felszólalt Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is, aki beszédében kijelentette: nem volt hiábavaló az EMNT elmúlt tíz esztendeje. Az autonómia népszerűsítésével új utat nyitott meg az erdélyi magyarság előtt, hogy minden magyar a maga teljességében élhesse meg magyarságát.

 Kuruc-labanc szembenállás

Az EMNT korábbi ügyvezető elnöke, Toró T. Tibor történelmi példákra hivatkozva igyekezett szemléltetni azt a fajta egymásnak feszülő diskurzust, amely az RMDSZ és a vele szemben álló nemzeti tábor között kialakult. Úgy vélte, a kuruc és labanc szembenállás minden időben az éppen regnáló főhatalomhoz való viszony kérdése volt. Esetünkben a történet arról szól, hogy a labancoknak egyetlen céljuk van: beépülni a bukaresti főhatalomba, kormányzatra kerülni. Ezzel szemben a kuruc gondolkodásmód mindig az autonómia ügyének képviseletére törekszik – fogalmazott az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke. Toró az EMNT nevével fémjelzett nemzeti táborhoz köthető politikai mozgásokra is kitért. Az idén húszéves Reform Tömörülés volt annak a folyamatnak az eredője, amely lehetővé tette az EMNT, a Magyar Polgári Szövetség, a Magyar Polgári Párt, majd az Erdélyi Magyar Néppárt megalakulását.

A tízéves évforduló alkalmából elfogadott A mi igazságunk: a mi erőnk című EMNT-nyilatkozat hárompárti székelyföldi önkormányzati testület létrehozását tűzi ki célul. Az elképzelés szerint olyan székelyföldi önkormányzati testületet kell megalakítani, amely a területi autonómia kivívásáig a létrehozandó székely parlament „előképe” lehet. A nyilatkozat szerint esély van arra, hogy a Székelyek Nagy Menetelése szellemében folytatódjék a 2009-es önkormányzati nagygyűlésen elkezdett közösségi építkezés. Az EMNT az erdélyi magyar autonómiatörekvéseket közös stratégiában egyesítené, amelynek gazdája az Erdélyi magyar Egyeztető Fórum (EMEF) utódaként létrehozandó új erdélyi magyar kerekasztal lenne.

Kós Károly-díjak

Az EMNT idén első alkalommal osztotta ki a Kós Károly-díj az autonómiáért elnevezésű kitüntetést. A díjjal olyan személyiségeket tüntetnek ki, akik tevékenységükkel hozzájárultak az autonómia ügyének kiteljesítéséhez, vagy példaértékűen támogatták az autonómia ügyét. Kós Károly-díjat kapott idén Király Károly egykori háromszéki szenátor, aki a Szőcs Géza által tartott laudáció szerint az autonómiagondolat egyik első frontembereként az 1970-es évek Romániájában, „a csend és a sötét országában” az egyik első hang volt, amely dacolt a zsarnokkal, és elindította az erdélyi magyarság morális és intellektuális felébredését. Juhos Gábor, Magyarországon élő, székelyhídi származású maratonfutó szintén Kós Károly-díjat kapott. A méltató Sánta Imre bikfalvi református lelkész elmondta: Juhos Gábor két hét alatt naponta egy maratoni távot lefutva körbeszaladta a Székelyföldet az autonómiáért, céltudatosságával és kitartásával – az akadályokkal megbirkózva – megmutatta az önrendelkezés elérésének a módját. Kós Károly-díjjal tüntették ki Bakk Miklós politológust az autonómia ügyét elősegítő tudományos munkásságáért. Bodó Barna laudációjában elmondta: Bakk Miklós az autonómia hosszútávfutóinak egyike. A legigényesebb szakmaisággal kezdett foglalkozni az autonómia ügyével, és ha manapság az erdélyi egyetemi és tudományos világban az autonómiáról beszélnek, a Bakk Miklós neve megkerülhetetlen. A negyedik kitüntetett néhai Birtalan Ákos háromszéki parlamenti képviselő volt. A méltató Toró T. Tibor szerint a 49 évesen elhunyt Birtalan mindig közössége érdekében kamatoztatta kemény munkával megszerzett tudását, a parlamentben pedig az egyik első aláírója volt abenyújtott autonómiatervezetnek. A díjat Birtalan Ákos özvegye, Birtalan Csilla vette át.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés