Hirdetés

Ciánalapú haszonszerzés

Újra veszélyes közelségbe került a verespataki bányaprojekt minisztériumi engedélyezése. Tőkés László az Európai Parlament nyilvánossága elé készül vinni a hasonló veszélyekkel fenyegető, ciánalapú Kárpát-medencei aranykitermelések ügyét.

Csinta Samu

Willman Walter

2013. június 14., 09:142013. június 14., 09:14

Informális találkozó keretében egyeztettek nemrég Tőkés László kezdeményezésére erdélyi, felvidéki és kárpátaljai illetékesek a cianidos technológiával zajló bányászat elleni közös fellépés lehetőségeiről. A budapesti egyeztetés apropóját az adta, hogy a verespataki bányaberuházás kapcsán elhíresült, ciánalapú aranybányászat nem csak Erdélyben jelent valós veszélyt a környezetre, az épített és kulturális örökségre, de hasonló tervek és kezdeményezések léteznek Szlovákiában és Ukrajnában is. A találkozón Tőkés leszögezte: az európai polgároknak a tiszta környezethez, a magántulajdonhoz, illetve a víz- és tájvédelemhez fűződő joga előbbre való minden gazdasági érdeknél, rövid távú haszonnál. Az EP-képviselő emlékeztetett, hogy Áder Jánossal, Magyarország elnökével – akkori EP-képviselővel – közösen 2010-ben a cianidos bányászat európai betiltását követelő határozatot nyújtottak be a brüsszeli törvényhozásban. Noha az Európai Parlament elfogadta, az Európai Bizottság illetékesei lesöpörték a témát az asztalról.

Biodiverzitás kontra bányanyitás

Zuzana Balážová, a felvidéki Körmöcbánya polgármestere elmondta: a környezetvédelmi károk mellett a település lakói attól félnek, hogy a tervezett bányanyitás tönkreteszi a kis- és középvállalatokat, illetve a turizmusra épülő gazdaságukat. Az uniós tagállamok környezetvédelmi és területfejlesztési szervezetei által meghirdetett versenyen Szlovákiából épp Körmöcbánya nyerte el a Biodiverzitás Fővárosa címet.
A Beregszászi járásban fekvő Nagymuzsaly lakói már elszenvedték a bányanyitás következményeit. A Kárpátalján 1996-ban kezdődött, 2006-ban csődhelyzet miatt leállt, két szakaszban megvalósított bányászat során nyitott teherautókon az 1300 kilométerre lévő Dnyeper mellé hordták az üledékanyagot. A szennyeződésekkel terhelt hulladékanyagot 2003 óta mindenfajta védelem nélkül tárolják Beregszász és vidékének mezőgazdasági területén.
Király Melinda torockói önkormányzati képviselő, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke a verespataki bányanyitás veszélyeiről számolt be, felhívva a figyelmet a tavalyi választási kampány időszakában rendezett, érvénytelenül végződött népszavazásra.
A budapesti találkozó részvevői mandátumot adtak Tőkés Lászlónak ügyeik brüsszeli képviseletére, ugyanakkor közös cselekvési terv is körvonalazódott. Első lépésként mindhárom településre ellátogatnak, hogy a helyszínen tájékozódjanak a fennálló állapotokról. Az ügy nemzetközivé tétele érdekében az EP-képviselő szervezésében az ősz folyamán nyilvános közmeghallgatáson tárják elő problémáikat az Európai Parlamentben. Találkozót kezdeményeznek Janez Potočnik környezetvédelmi biztossal is, és közös memorandumban fordulnak José Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez.

Verespataki beruházástörténet

Megnyitása esetén a verespataki lenne Európa legnagyobb külszíni aranybányája. A koncessziós szerződéssel rendelkező Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) az Erdélyi Szigethegységben fekvő lelőhelyről 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt termelne ki ciántechnológia alkalmazásával.
A történet valamikor 1995 tájékán kezdődött, amikor a romániai származású milliárdos, Frank Timiș aláírt egy együttműködési szerződést a dévai Réz Egyedárusággal, a mai Gabriel Resources elődjének nevében. Tucatnyi céget is bejegyeztek 1997-ig, míg megalakult a Deva Gold társaság, amely szerződésben vállalta a kitermelési engedélyek megszerzését. Az 1998-ban megjelent bányatörvény némiképp változtatott a dolgokon, de időközben az eredeti együttműködési szerződést aláíró cég sokadik utódja fokozatosan kivásárolta az államot és együttműködő társát, 2000-ben pedig már megalakulhatott az Euro Gold Resources társaságból névváltoztatással a Roșia Montană Gold Corporation Rt.. Ez már hat licencet örökölt elődjeitől, és időközben az állam – amely korábban a Minvesten keresztül birtokolt részvényeket az RMGC-ben – részesedését 20 százalékra csökkentette.
Az RMGC 2002-ben folyamodott környezetvédelmi engedélyért a kitermelés megkezdéséért, majd 2004-ben még egyszer. A technológia miatt a kitermelés terve azonban heves ellenállásba ütközött, az ellenzők között van a Román Akadémia is, amelynek jelentése szerint a ciántechnológia ellentétes az EU környezetvédelmi szabályozásaival. Elutasították a bányaterveket az erdélyi történelmi magyar egyházak és a Román Ortodox Egyház is, megjelentek nemzetközi civil szervezetek, közülük a Greenpeace szervezett tiltakozást, a politikai szervezetek közül pedig a Zöld Pártok Európai Szövetsége. Tiltakozott a beruházás ellen Magyarország környezetvédelmi minisztere, Persányi Miklós, aki jelezte, hogy a magyar kormány ellenzi a tervet. Az ellenzők mellett megszólalt a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Védegylet és a Zöld Erdély Egyesület, és nem utolsó sorban az Alburnus Maior Egyesület, amely évek óta intenzív kampányt folytat a bánya megnyitása ellen. Az életképtelennek nyilvánított állami bányákat 2006-ban bezárták, csak az RMGC csertési és verespataki licencei maradtak érvényben.
Az RMGC többségi tulajdonosa, a Gabriel Resources több médiakampányt is indított a beruházás mellett, a projekt engedélyezésének 2007-es felfüggesztése utáni kampány számlája 2011-re már 12 millió euróra rúgott, a bányaberuházást népszerűsítő reklámra szánt pénzből szinte valamennyi romániai médiaintézmény részesült. Ezzel párhuzamosan a National Geographic Society washingtoni székházában olyan dokumentumfilmet is bemutattak, amelyhez a kanadai Gabriel Resources cég nyújtott pénzügyi támogatást.

„Körmönfont megoldásra” készülnek

Idén áprilisban román kormánykörökből kiszivárgott: arra készülnek, hogy önálló cégbe tömörítsék a verespataki aranybányászat újraindítására készülő RMGC állami tulajdonban levő kisebbségi részvénycsomagját. A Mediafax hírügynökség szerint a kormány az állami tulajdonban levő Minvest Deva társaság részleges felosztásával hozná létre a Minvest Roșia Montana társaságot, és az utóbbira ruházná át az államnak az RMGC-ben birtokolt 19,3 százalékos tulajdonrészét. Eugen Davidnak, a verespataki aranybánya megnyitása ellen küzdő Alburnus Maior Egyesület elnökének megfogalmazása szerint a kormány „körmönfont megoldásra készül.”
Májusban ismét lépett a kabinet: szakértői szinten rábólintott a verespataki bányaberuházásra, a szaktárca pedig államtitkári szinten készül megerősíteni a döntést, hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszter, akinek idején a tárca felfüggesztette a beruházás engedélyeztetését. A környezetvédelmi miniszter, Rovana Plumb június 5-én a következő mondattal intézte el egy, a verespataki beruházásra vonatkozó kérdést: „A minisztériumnál folyamatban van az európai törvénykezésnek megfelelő engedélyeztetési procedúrák összeállítási folyamata.”

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés