Hirdetés
Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Szenteltvízzel a COVID ellen, avagy az állami vírusterjesztés

2020. április 15., 08:012020. április 15., 08:01

2020. április 15., 11:302020. április 15., 11:30

„De hát a vírust itthon is elkaphatom” – vonta meg a vállát a kolozsvári repülőtéren a németországi járatra várakozó, több hónapos idénymunkára tartó férfi, amikor arról kérdeztem, nem tart-e fertőzéstől most, a világjárvány idején. Akkor kissé merésznek és felelőtlennek gondoltam, utólag azonban belátom: teljesen igaza volt. A világ nagy része által rettegett koronavírust ugyanis a földkerekségen talán Romániában a legkönnyebb elkapni. A Covid-19 a féktelen terjedés tekintetében nálunk két megbízható partnerre talált: az államban és az egyházban.

Marcel Vela belügyminiszternek pillanatok alatt sikerült lenulláznia a román hatóságok, virológusok, egészségügyi szakértők egy hónapja tartó, a vírus terjedésének, a járvány robbanásszerű elharapózása megakadályozásának érdekében tett erőfeszítéseit. A #maradjotthon, mi itt vagyunk érted, te ülj otthon értünk és hasonló, világszerte a vírus elleni fellépés védjegyévé vált szlogenek egyszer s mindenkorra értelmüket veszítették, miután a belügyér ismertette a román ortodox egyházzal kötött megállapodást.

Nehezen hihető, hogy az érintettek ne fognák fel a helyzet közötti ordító ellentmondást: néhány órával azután, hogy Klaus Johannis államfő a szigorú karantén, a kijárás, az elkülönülés szükségességének indoklásával aláírja a rendkívüli állapot harminc napos meghosszabbítását, kiderül: a közelgő ortodox húsvét alkalmával a belügyi alkalmazottak segítik majd az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását országszerte.

Hogy ez mit is jelent pontosan? Emberek milliói (a 19 millió lelkes Románia lakosságának közel 90 százaléka ortodox) indulnak majd el ezen a hétvégén a templomokhoz, egyházközségekhez a szentelt eledelért, és ugyancsak milliók érintkeznek majd egymással – közvetve vagy közvetlenül – az ünnepi láng átadása során. És ebben a több napos jövés-menésben a belügyminisztérium alakulatai – rendőrök, csendőrök, tűzoltók, határrendészek – hathatós segítséget nyújtanak, a kijárási tilalom betartatása helyett például fényt osztogatnak.

Teljesen fölösleges most afölött dohogni, hogy bezzeg a nyugati – nálunk kisebbségben lévő – egyházakhoz tartozó hívek zárt templomok, online mise, istentisztelet, ételszentelés, úrvacsora közepette voltak kénytelenek ünnepelni Jézus feltámadását. (Itt van előttem a dévai polgármesteri hivatal átirata, amelyben elutasította a ferencesek körmenet rendezésére vonatkozó kérését, amelynek során platós autóval járták volna be a várost, imádkozva a járvány megállításáért). Ehhez a megkülönböztetéshez hozzászoktunk már az újkori demokráciában is. A hangsúly azonban más. Ha voltak is, akik eddig nem tartottak különösebben a járványtól és annak romániai következményeitől, most elkezdhetnek félni. Aki eddig nem gondolt bele, hogy az országban található 400 intenzív-terápiás ágy több mint fele foglalt a pandémia tetőzése előtt, az most aggodalmaskodhat.

Akár önbeteljesítő jóslatnak is beillik, hogy kormányzati illetékesek, szakértők már régóta előrevetítették: nálunk ortodox húsvét után éri el csúcspontját a járvány, ekkor derül ki, képes lesz-e állnia a sarat a hazai egészségügyi rendszernek a kórházi ellátásra szoruló betegek százainak, ezreinek rohama közepette. A liberális (horribile dictu!) kormány mindent elkövetett, hogy ez valósággá váljék.

Sovány vigasz, hogy ismét bebizonyosodott: Románia csak papíron világi állam, hogy az egyház és állam szétválasztása csak az ortodoxon kívüli felekezetekre vonatkozik. Ennél is aggasztóbb, hogy az Orban-kormány a görögkeleti egyházzal szemben már nem merte érvényesíteni a járvány terjedésének megfékezésére szolgáló egészségvédelmi szempontokat, hanem ezeket teljesen alávetette a vallási szokások gyakorlására vonatkozó igénynek. Ami elé békeidőben senki nem gördíthet akadályt, pandémia idején azonban még a Vatikán számára sem ez a legfontosabb.

Az ortodox húsvét tiszteletére elrendelt lazítással a bukaresti hatóságok teljesen hiteltelenné tették eddigi szigorú korlátozó intézkedéseiket. Akár azt is elrendelhették volna, hogy az emberek szenteltvízzel védekezzenek a koronavírussal szemben fertőtlenítőszer helyett. Ha meggondolatlan, felelőtlen döntése emberéleteket von maga után, azzal a román kormány kimeríti a fertőző betegségek leküzdésének meghiúsítása Btk.-ba ütköző fogalmát.

korábban írtuk

Rendőrökkel osztják a szent fényt és a kenyeret ortodox húsvétkor a járvány kellős közepén
Rendőrökkel osztják a szent fényt és a kenyeret ortodox húsvétkor a járvány kellős közepén

A koronavírus-járvány terjedését megakadályozni hivatott eddigi óvintézkedések fényében meghökkentő bejelentést tett kedden este a román belügyminiszter: az ortodox húsvét közeledtével a rendőrség segítségével juttatják el a fényt és a megáldott ételt a lakosságnak.

korábban írtuk

A román belügy és az ortodox egyház különmegállapodásának visszavonását követelik az erdélyi magyar pártok
A román belügy és az ortodox egyház különmegállapodásának visszavonását követelik az erdélyi magyar pártok

Hevesen bírálják a magyar politikai pártok a belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodását, amely szerint a koronavírus-járvány közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával.

Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Hirdetés