Rostás Szabolcs
2020. április 15., 08:012020. április 15., 08:01
2020. április 15., 11:302020. április 15., 11:30
„De hát a vírust itthon is elkaphatom” – vonta meg a vállát a kolozsvári repülőtéren a németországi járatra várakozó, több hónapos idénymunkára tartó férfi, amikor arról kérdeztem, nem tart-e fertőzéstől most, a világjárvány idején. Akkor kissé merésznek és felelőtlennek gondoltam, utólag azonban belátom: teljesen igaza volt. A világ nagy része által rettegett koronavírust ugyanis a földkerekségen talán Romániában a legkönnyebb elkapni. A Covid-19 a féktelen terjedés tekintetében nálunk két megbízható partnerre talált: az államban és az egyházban.
Marcel Vela belügyminiszternek pillanatok alatt sikerült lenulláznia a román hatóságok, virológusok, egészségügyi szakértők egy hónapja tartó, a vírus terjedésének, a járvány robbanásszerű elharapózása megakadályozásának érdekében tett erőfeszítéseit. A #maradjotthon, mi itt vagyunk érted, te ülj otthon értünk és hasonló, világszerte a vírus elleni fellépés védjegyévé vált szlogenek egyszer s mindenkorra értelmüket veszítették, miután a belügyér ismertette a román ortodox egyházzal kötött megállapodást.
Nehezen hihető, hogy az érintettek ne fognák fel a helyzet közötti ordító ellentmondást: néhány órával azután, hogy Klaus Johannis államfő a szigorú karantén, a kijárás, az elkülönülés szükségességének indoklásával aláírja a rendkívüli állapot harminc napos meghosszabbítását, kiderül: a közelgő ortodox húsvét alkalmával a belügyi alkalmazottak segítik majd az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását országszerte.
Hogy ez mit is jelent pontosan? Emberek milliói (a 19 millió lelkes Románia lakosságának közel 90 százaléka ortodox) indulnak majd el ezen a hétvégén a templomokhoz, egyházközségekhez a szentelt eledelért, és ugyancsak milliók érintkeznek majd egymással – közvetve vagy közvetlenül – az ünnepi láng átadása során. És ebben a több napos jövés-menésben a belügyminisztérium alakulatai – rendőrök, csendőrök, tűzoltók, határrendészek – hathatós segítséget nyújtanak, a kijárási tilalom betartatása helyett például fényt osztogatnak.
Teljesen fölösleges most afölött dohogni, hogy bezzeg a nyugati – nálunk kisebbségben lévő – egyházakhoz tartozó hívek zárt templomok, online mise, istentisztelet, ételszentelés, úrvacsora közepette voltak kénytelenek ünnepelni Jézus feltámadását. (Itt van előttem a dévai polgármesteri hivatal átirata, amelyben elutasította a ferencesek körmenet rendezésére vonatkozó kérését, amelynek során platós autóval járták volna be a várost, imádkozva a járvány megállításáért). Ehhez a megkülönböztetéshez hozzászoktunk már az újkori demokráciában is. A hangsúly azonban más. Ha voltak is, akik eddig nem tartottak különösebben a járványtól és annak romániai következményeitől, most elkezdhetnek félni. Aki eddig nem gondolt bele, hogy az országban található 400 intenzív-terápiás ágy több mint fele foglalt a pandémia tetőzése előtt, az most aggodalmaskodhat.
Akár önbeteljesítő jóslatnak is beillik, hogy kormányzati illetékesek, szakértők már régóta előrevetítették: nálunk ortodox húsvét után éri el csúcspontját a járvány, ekkor derül ki, képes lesz-e állnia a sarat a hazai egészségügyi rendszernek a kórházi ellátásra szoruló betegek százainak, ezreinek rohama közepette. A liberális (horribile dictu!) kormány mindent elkövetett, hogy ez valósággá váljék.
Sovány vigasz, hogy ismét bebizonyosodott: Románia csak papíron világi állam, hogy az egyház és állam szétválasztása csak az ortodoxon kívüli felekezetekre vonatkozik. Ennél is aggasztóbb, hogy az Orban-kormány a görögkeleti egyházzal szemben már nem merte érvényesíteni a járvány terjedésének megfékezésére szolgáló egészségvédelmi szempontokat, hanem ezeket teljesen alávetette a vallási szokások gyakorlására vonatkozó igénynek. Ami elé békeidőben senki nem gördíthet akadályt, pandémia idején azonban még a Vatikán számára sem ez a legfontosabb.
Az ortodox húsvét tiszteletére elrendelt lazítással a bukaresti hatóságok teljesen hiteltelenné tették eddigi szigorú korlátozó intézkedéseiket. Akár azt is elrendelhették volna, hogy az emberek szenteltvízzel védekezzenek a koronavírussal szemben fertőtlenítőszer helyett. Ha meggondolatlan, felelőtlen döntése emberéleteket von maga után, azzal a román kormány kimeríti a fertőző betegségek leküzdésének meghiúsítása Btk.-ba ütköző fogalmát.

A koronavírus-járvány terjedését megakadályozni hivatott eddigi óvintézkedések fényében meghökkentő bejelentést tett kedden este a román belügyminiszter: az ortodox húsvét közeledtével a rendőrség segítségével juttatják el a fényt és a megáldott ételt a lakosságnak.

Hevesen bírálják a magyar politikai pártok a belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodását, amely szerint a koronavírus-járvány közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával.
Páva Adorján
Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
6 hozzászólás