Nyögés a vége

Nyögés a vége

VEZÉRCIKK – Milyen sokáig mondta. És milyen keveset – ez a Hofi-idézet ugrott be azt követően, hogy Tudorel Toader igazságügy-miniszter szerdán este ismertette, milyen eredményre jutott Augustin Lazăr legfőbb ügyész és Laura Codruţa Kövesi korrupcióellenes főügyész tevékenységének átvilágítása nyomán.

Balogh Levente

2017. március 30., 21:382017. március 30., 21:38

A tárcavezető először megnyugtatott mindenkit, hogy nem akarja felolvasni a 19 oldalas jelentést, majd 43 percen keresztül beszélt anélkül, hogy érdemi újdonságot vagy konkrétumot mondott volna, és csupán az utolsó percben közölte, hogy – mivel egyetért az alkotmánybíróság döntésével, miszerint a DNA túllépte a hatáskörét, amikor elkezdte vizsgálni a Btk. módosításáról szóló 13-as sürgősségi kormányrendelet elfogadásának körülményeit – ellenőrzési mechanizmust dolgoz ki az ügyészségek tevékenységének szemmel tartására, de ennek ellenére nem tartja indokoltnak a főügyészek menesztését.

Az egyre kínosabb, közel háromnegyed órás monológ közben a nézőnek egyre inkább az az érzése támadt, hogy a sajtó elé kiállt illetékes meglehetősen szokatlan módon, szándékosan széttrollkodja a saját sajtótájékoztatóját, csak azért, hogy az újságírók idejét pazarolja, hiszen az érdemi mondandót egy feszes, 10-15 perces bejelentés során is ismertethette volna. Ehelyett hosszasan idézett korábbi eseteket, majd az alkotmánybíróság legutóbbi ítéletét. Végül olyan mértékben szedte le a keresztvizet a korrupcióellenes ügyészségről, amely állítólag súlyosan megsértette az alkotmányt, hogy szinte már meglepetésként hatott, amikor bejelentette: ennek ellenére nem szükséges a főügyészek leváltása.

A nagy garral bejelentett, majd a főügyészek pozíciójukban való megerősítésével végződött átvilágítási procedúra tehát újabb minősített példája annak a szólásnak, miszerint nagyot akarásnak nyögés a vége. A kormányban a korrupt politikusok tisztára mosására tett kísérletként tekintett 13-as rendeletet kidolgozó Florin Iordache helyére bekerült Toader vélhetően úgy gondolta, miniszteri kinevezését azzal hálálja meg, hogy szakmai alapon húzza ki a talajt Lazăr és Kövesi lába alól. Azonban menet közben szembesülnie kellett azzal, hogy komoly erők mozdultak meg a védelmükben. Először Brüsszelben kellett magyarázkodnia az EP-ben, majd az EB illetékesei előtt a kormány igazságszolgáltatással kapcsolatos lépései miatt, majd Klaus Johannis államfő – akinek a miniszter javaslatára a végső döntést kell kimondania az ügyészek felmentéséről – jelentette ki határozottan, hogy elégedett a tevékenységükkel.

Az átvilágítás bejelentésének várható napján pedig csak a bejelentés halasztását jelentették be, mivel éppen aznapra jelentkezett be Toaderhez Hans Klemm amerikai nagykövet, hogy elbeszélgessen az igazságügy helyzetéről. Utólag ugyan mindkét fél cáfolta, hogy a főügyészek személye szóba került volna, de annak fényében, hogy Klemm több ízben is kiállt Kövesi és a korrupcióellenes harc folytatása mellett, illetve hogy Bukarest szentírásnak tekint mindent, amit Washington mond, a cáfolat valóságtartalmát érdemes kellő távolságtartással kezelni. Vagyis Toader – és vele a teljes kormányoldal – nagy erővel nekiugrott a főügyészeknek, de végül koppant egy nagyot. Hiába az elmozdításukra irányuló szándék, hiába a súlyos szakmai bírálatok – végül mégis meg kellett hátrálniuk. (Ami egyébként újabb ékes bizonyítéka annak, mennyire szuverén is Románia.) Az ügyészek tevékenységének szigorú monitorozására szolgáló mechanizmus kidolgozására vonatkozó bejelentés nem több a kudarc leplezését szolgáló pótcselekvésnél.

Persze abban biztosak lehetünk, hogy nem adják fel. A Toader által szinte percenként megismételt tételmondat, miszerint a DNA túllépte alkotmányos hatáskörét, és súlyosan megsértette a jogállamiságot, bármikor alapul szolgálhat arra, hogy egy újabb alkalommal, amikor túlságosan veszélyesnek ítélik magukra nézve a DNA tevékenységét, ismét nekimenjenek.
A végeredmény pedig ismét csak nem attól függ majd, mit szeretne a kormány, hanem attól, mennyire áll ki Washington és Brüsszel a főügyészek, illetve a korrupcióellenes harc folytatása mellett.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?