Hirdetés

Nagyon épül a nagyon hiányzó dél-erdélyi autópálya, de mikor lesz kész?

dél-erdélyi autópálya

Medvealagút az autópályán. A négy járat együttes hossza 4,6 kilométer

Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Immár több mint 50 százalékban elkészült az A1-es autópálya dél-erdélyi szakaszának még hiányzó, „medvealagutas” része, azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy a sztráda nem készül el az idei határidőre.

Páva Adorján

2026. március 10., 19:552026. március 10., 19:55

Csaknem két évvel azt követően, hogy megkezdődtek a munkálatok a dél-erdélyi autópálya Déva–Lugos részének még hiányzó, legnehezebb szakaszán, a kivitelezés fizikai előrehaladása meghaladta az 50 százalékot. A Hunyad és Temes megye határán, Holgya és Marzsina között mintegy 13 kilométeren át húzódó sztráda építőtelepén mintegy 800 munkás és több száz munkagép dolgozik, azonban szakemberek szerint

a lendületes mozgósítás sem elég ahhoz, hogy a medvealagutakról elhíresült autópálya-szakasz még idén, határidőre elkészüljön.

Hirdetés

A szakasz a két alagút miatt rendkívül nagy műszaki kihívást jelent. A négy járat (menetirányonként 2-2) együttes hossza 4,6 kilométer. Az első alagút (T1) egyik járata 367,5 méter, a másik 415 méter hosszú, míg a második alagút (T2) járatai 1985, illetve 1825 méteresek.

Az alagutakat három felüljáró egészíti ki. Az első, 213 méter hosszú műtárgy Holgya térségében, a nagy alagút kijáratánál épül. A második, 121 méter hosszú szerkezet a két alagút végét köti össze, a harmadik pedig egy 1085 méter hosszú viadukt, amely a Temes megyei Nemcse melletti kis alagút végénél, a vasútvonal fölött helyezkedik el – számolt be a munkálatok állását részletesen ismertető összefoglalójában az Adevărul portál.

2026 márciusára az építőtelepen a fizikai előrehaladás meghaladta az 53 százalékot

a közúti műszaki tanulmányokat és informatikai adatokat kezelő központ (CESTRIN) adatai szerint. Azonban mindez várhatóan nem lesz elég ahhoz, hogy a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) alárendeltségében működő CESTRIN platformján is szereplő átadási határidőre, 2026 szeptemberére elkészüljön a sztrádaszakasz.

Hiszen ehhez még hozzávetőleg két kilométernyi alagútjárat kiásására, mintegy 1,5 kilométernyi felüljárón a gerendák legyártására és beemelésére, valamint a többi infrastruktúra-építési munkálat elvégzésére lenne szükség körülbelül fél év alatt. A leendő alagutak járataiból több mint 2,6 kilométert már kiástak, a közelükben épülő felüljárók pedig az infrastruktúraépítési munkálatok végéhez közelednek, mielőtt beépítenék a gerendákat.

dél-erdélyi autópálya Galéria

A lendületes mozgósítás sem elég ahhoz, hogy a medvealagutakról elhíresült autópálya-szakasz még idén, határidőre elkészüljön

Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Az 1,1 kilométeres viaduktnál a pilléreket már a teljes szerkezeti hosszon felállították, előkészítik a pályaszerkezet gerendáinak beemelését. A nemcsei viadukt átszeli a völgyet, majd a vasútvonal fölött Marzsina felé ereszkedik le; ilyen módon tervezték meg annak érdekében, hogy elkerüljék a térség instabil talajú részeit és a helyi vasúti infrastruktúrát – írja az Adevărul.

A 4,5 kilométeres, az alagutakat és felüljárókat magában foglaló szakaszon túl, Nemcse és Holgya között, az autópálya építőtelepe a Marzsináig már elkészült földmunkákkal folytatódik. A leendő autópálya nyomvonalának alapja már kirajzolódott; ezzel párhuzamosan pedig vízelvezetési munkálatokat végeznek. Marzsinán kialakították azt a gyártóplatformot, ahol a viadukt és az autópálya többi felüljárójának mintegy 450 gerendáját készítik majd el.

Egyébként az útügyi hatóság Temes megyei kirendeltsége február végén arról számolt be, hogy „a munkálatok a terv szerint haladnak” az alagutaknál,

mintegy 800 munkás és gépkezelő, valamint körülbelül 200 speciális gép, jármű és berendezés bevonásával.

Cristian Pistol, a közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) vezetője tavaly novemberben úgy fogalmazott: „a tervek szerint 2026 végére, amikor ez a 9,13 kilométeres szakasz is elkészül, Bojcától (Nagyszeben mellett) egészen Nagylakig, mintegy 360 kilométeren lehet majd megszakítás nélkül autópályán közlekedni”.

Tehát az illetékes szerint idén befejezik a pályaszakaszt.

Ugyanakkor civil szakemberek – az áfa nélkül 1,82 milliárd lejes finanszírozást biztosító országos helyreállítási terv (PNRR) szigorú előírásai ellenére – jó ideje tarthatatlannak nevezik, és 2027 első negyedét-felét jelölték meg reális célként.

Régóta várt autópálya

Mint ismeretes, az A1-es autópálya Lugos és Déva közötti szakaszán, a Temes megyei Marzsina és a Hunyad megyei Holgya között hiányos a sztráda, ezt kell az UMB vezette konzorciumnak „pótolnia”. Az A1-es autópálya dél-erdélyi sztrádarésze kelet felől jelenleg a Nagyszebentől 22 kilométerre délkeletre, az Olt jobb partján fekvő Bojcától 188 kilométeren át folyamatos utazást biztosít egészen a Hunyad és Temes megye határán fekvő Holgyáig.

Itt egy kacskaringós, rendszerint zsúfolt hegyi országútra terelik a forgalmat, hogy mintegy 15 kilométer megtétele után, a Temes megyei Marzsinánál ismét autópályára térhessenek a sofőrök, akiknek onnan még 158 kilométert kell vezetniük a Nagylak II sztráda-határátkelőig, ha Magyarország, a Nyugat felé tartanak.

A dél-erdélyi sztráda Hunyad és Temes megyei szakaszainak már 2016-ra el kellett volna készülniük; miközben a többi késéssel, 2017 és 2019 között, de megvalósult, a Holgya és Marzsina közötti, először 2013-ban leszerződött rész jócskán „kitartott”.

Ennek legfőbb oka, hogy a tervezés kezdeti szakaszában nem voltak tekintettel arra az európai uniós követelményre, miszerint a hegyes, erdős szakaszon biztosítani kell az átjárást a vadállatok számára a pálya két oldala között (innen ered a medvealagút elnevezés).

Környezetvédők nyomására végül változtattak a terveken, ám az alagutak „betervezése” többéves késést eredményezett.

Amint arról beszámoltunk, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) tavaly év végi becslése szerint 2026-ban legalább 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezik Romániában.

Februárban már mesés autópályahosszt ígértek idénre Erdélyben: Idén csaknem 100 kilométernyi autópálya készül el az észak-erdélyi sztrádán – jelentette ki Horațiu Cosma szállításügyi államtitkár, túllicitálva minden korábbi várakozást.

korábban írtuk

Mesés autópályahosszt ígérnek idén Erdélyben
Mesés autópályahosszt ígérnek idén Erdélyben

Idén csaknem 100 kilométernyi autópálya készül el az észak-erdélyi sztrádán – jelentette ki Horațiu Cosma szállításügyi államtitkár, túllicitálva minden korábbi várakozást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
Hirdetés
Hirdetés