Kiss Judit
2022. július 12., 09:432022. július 12., 09:43
Nap mint nap érezhető, hogy ismét borús perspektívák árnyékolják be a jövőképünket. Olyan illúziója nyilván nem lehet senkinek, hogy huzamos ideig zökkenő- és problémamentesen képzelhetnénk el mindennapjainkat, kilátásainkat a mindannyiunkat megterhelő koronavírus-járvány utáni (?) időszakban.
Februárban elkezdődött a szomszédunkban a háború, és ezzel együtt a szorongás Európa-szerte. A háború (is) okozta gazdasági helyzet nem tűnik semmiképpen rózsásnak, a kontinens energiaválságban van, emelkednek az árak, az infláció két számjegyű Romániában.
Enyhén szólva is aggasztó, hogy nem tudni, miből fogja kifizetni a lakosság a csillagászati összegűnek jósolt fűtésszámláit, ha majd beköszönt a hideg időjárás, az igazi haddelhadd pedig akkor érkezik el, ha a kormány nem hosszabbítja meg a jövő tavaszig meghirdetett energiaár-kompenzációt. Az sem megnyugtató, hogy ma jóval kevesebbre futja egy adott összegből, mint fél évvel ezelőtt, közben pedig a fizetések, nyugdíjak sajnos nem emelkednek ilyen gyorsan.
Az ember sok mindent kibíró természete azonban olyan, hogy szorult helyzetben sokszor a humort hívja segítségül, hogy felülkerekedhessen a borús kilátások okozta aggodalmon. Így a keserű helyzet vicces, ironikus megközelítéseivel is gyakorta lehet találkozni. Például azzal, hogy visszatértünk az őskori vadászó életmódhoz, hiszen „sárgacímke-vadászok” lettünk mindannyian (vagyis a boltokban kizárólag a leárazott termékeket keressük), vagy hogy „ma csak olyasmiből főzök, aminek az ára nem emelkedett az utóbbi félévben, a menü tehát hegedűtok lesz szegfűborssal”.
Az emberek oldják ugyan a feszültséget a viccekkel, azonban aggasztó kilátásokból még ennél is több mutatkozik. Amikor végre hátradőlhetnénk, és reménykedhetnénk, hogy a pandémia és annak rengeteg negatív hozadéka a két, kínlódással, félelemmel, korlátozássorozattal teli esztendő után végre eltűnt az életünkből, kiderül, hogy újra emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Az egészségügyi miniszter kedélycsillapító jellegű nyilatkozatokkal áll elő, mondván, hogy az elmúlt két hétben megkétszereződött ugyan a koronavírusos megbetegedések száma, de véleménye szerint ez várható volt, és valószínűleg nem lesz szükség sem a tanévkezdés elhalasztására, sem az online oktatásra való áttérésre, az új járványhullám pedig talán le is cseng szeptemberben.
Ha ebben az előrejelzésben megbízhatnánk, talán nem is kellene aggódnunk a Covid miatt. Viszont ha emlékezetünk nem csal, a romániai hatóságok annyit botladoztak, annyi kaotikus, következetlen, egymásnak ellentmondó döntést hoztak a pandémia két éve alatt, hogy a lakosság csak kapkodta a fejét; nem csoda, ha sokan kínjukban annak idején is gyártottak vicceket a hatósági ügyetlenkedésekről. Mivel az embernek két fő lelki támasza van nehezebb időkben, jó most is kéznél tartani: segítségül hívni a reményt és a humorérzéket.
Balogh Levente
Némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért.
Páva Adorján
Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.
Páva Adorján
Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
szóljon hozzá!