Hirdetés
Kiss Judit

Kiss Judit

Hegedűtok szegfűborssal

2022. július 12., 09:432022. július 12., 09:43

Nap mint nap érezhető, hogy ismét borús perspektívák árnyékolják be a jövőképünket. Olyan illúziója nyilván nem lehet senkinek, hogy huzamos ideig zökkenő- és problémamentesen képzelhetnénk el mindennapjainkat, kilátásainkat a mindannyiunkat megterhelő koronavírus-járvány utáni (?) időszakban. 

Februárban elkezdődött a szomszédunkban a háború, és ezzel együtt a szorongás Európa-szerte. A háború (is) okozta gazdasági helyzet nem tűnik semmiképpen rózsásnak, a kontinens energiaválságban van, emelkednek az árak, az infláció két számjegyű Romániában.

Enyhén szólva is aggasztó, hogy nem tudni, miből fogja kifizetni a lakosság a csillagászati összegűnek jósolt fűtésszámláit, ha majd beköszönt a hideg időjárás, az igazi haddelhadd pedig akkor érkezik el, ha a kormány nem hosszabbítja meg a jövő tavaszig meghirdetett energiaár-kompenzációt. Az sem megnyugtató, hogy ma jóval kevesebbre futja egy adott összegből, mint fél évvel ezelőtt, közben pedig a fizetések, nyugdíjak sajnos nem emelkednek ilyen gyorsan.

Az ember sok mindent kibíró természete azonban olyan, hogy szorult helyzetben sokszor a humort hívja segítségül, hogy felülkerekedhessen a borús kilátások okozta aggodalmon. Így a keserű helyzet vicces, ironikus megközelítéseivel is gyakorta lehet találkozni. Például azzal, hogy visszatértünk az őskori vadászó életmódhoz, hiszen „sárgacímke-vadászok” lettünk mindannyian (vagyis a boltokban kizárólag a leárazott termékeket keressük), vagy hogy „ma csak olyasmiből főzök, aminek az ára nem emelkedett az utóbbi félévben, a menü tehát hegedűtok lesz szegfűborssal”.

Az emberek oldják ugyan a feszültséget a viccekkel, azonban aggasztó kilátásokból még ennél is több mutatkozik. Amikor végre hátradőlhetnénk, és reménykedhetnénk, hogy a pandémia és annak rengeteg negatív hozadéka a két, kínlódással, félelemmel, korlátozássorozattal teli esztendő után végre eltűnt az életünkből, kiderül, hogy újra emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Az egészségügyi miniszter kedélycsillapító jellegű nyilatkozatokkal áll elő, mondván, hogy az elmúlt két hétben megkétszereződött ugyan a koronavírusos megbetegedések száma, de véleménye szerint ez várható volt, és valószínűleg nem lesz szükség sem a tanévkezdés elhalasztására, sem az online oktatásra való áttérésre, az új járványhullám pedig talán le is cseng szeptemberben.

Ha ebben az előrejelzésben megbízhatnánk, talán nem is kellene aggódnunk a Covid miatt. Viszont ha emlékezetünk nem csal, a romániai hatóságok annyit botladoztak, annyi kaotikus, következetlen, egymásnak ellentmondó döntést hoztak a pandémia két éve alatt, hogy a lakosság csak kapkodta a fejét; nem csoda, ha sokan kínjukban annak idején is gyártottak vicceket a hatósági ügyetlenkedésekről. Mivel az embernek két fő lelki támasza van nehezebb időkben, jó most is kéznél tartani: segítségül hívni a reményt és a humorérzéket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?

Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.

Páva Adorján

Páva Adorján

Bukarest újabb abszurdja: bukott pártból magyarellenes kormányfőt?

A választók kitessékelték a demokrácia ajtaján, ám a rendszer ünnepélyesen visszavezeti őt a hátsó bejáraton – egyenesen a díszterembe, a miniszterelnöki székbe.

Balogh Levente

Balogh Levente

Az egyre fogyó bizalom és az előre hozott választások

Hát ez nagyon megérte – vonhatjuk le nem kevés iróniával a következtetést a Szociáldemokrata Párt kormánybuktató kalandja után a legfrissebb felmérések fényében.

Páva Adorján

Páva Adorján

Csíksomlyó nem szavazókör

Csíksomlyó nem pártiroda, nem szavazókör, nem politikai határátkelő. Aki oda magyarokat párthovatartozás szerint engedne be, az nem a nemzetet védi, hanem éppen azt darabolja fel, aminek az egységére hivatkozik.

Hirdetés