Hirdetés
Kiss Judit

Kiss Judit

Hegedűtok szegfűborssal

2022. július 12., 09:432022. július 12., 09:43

Nap mint nap érezhető, hogy ismét borús perspektívák árnyékolják be a jövőképünket. Olyan illúziója nyilván nem lehet senkinek, hogy huzamos ideig zökkenő- és problémamentesen képzelhetnénk el mindennapjainkat, kilátásainkat a mindannyiunkat megterhelő koronavírus-járvány utáni (?) időszakban. 

Februárban elkezdődött a szomszédunkban a háború, és ezzel együtt a szorongás Európa-szerte. A háború (is) okozta gazdasági helyzet nem tűnik semmiképpen rózsásnak, a kontinens energiaválságban van, emelkednek az árak, az infláció két számjegyű Romániában.

Enyhén szólva is aggasztó, hogy nem tudni, miből fogja kifizetni a lakosság a csillagászati összegűnek jósolt fűtésszámláit, ha majd beköszönt a hideg időjárás, az igazi haddelhadd pedig akkor érkezik el, ha a kormány nem hosszabbítja meg a jövő tavaszig meghirdetett energiaár-kompenzációt. Az sem megnyugtató, hogy ma jóval kevesebbre futja egy adott összegből, mint fél évvel ezelőtt, közben pedig a fizetések, nyugdíjak sajnos nem emelkednek ilyen gyorsan.

Az ember sok mindent kibíró természete azonban olyan, hogy szorult helyzetben sokszor a humort hívja segítségül, hogy felülkerekedhessen a borús kilátások okozta aggodalmon. Így a keserű helyzet vicces, ironikus megközelítéseivel is gyakorta lehet találkozni. Például azzal, hogy visszatértünk az őskori vadászó életmódhoz, hiszen „sárgacímke-vadászok” lettünk mindannyian (vagyis a boltokban kizárólag a leárazott termékeket keressük), vagy hogy „ma csak olyasmiből főzök, aminek az ára nem emelkedett az utóbbi félévben, a menü tehát hegedűtok lesz szegfűborssal”.

Az emberek oldják ugyan a feszültséget a viccekkel, azonban aggasztó kilátásokból még ennél is több mutatkozik. Amikor végre hátradőlhetnénk, és reménykedhetnénk, hogy a pandémia és annak rengeteg negatív hozadéka a két, kínlódással, félelemmel, korlátozássorozattal teli esztendő után végre eltűnt az életünkből, kiderül, hogy újra emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Az egészségügyi miniszter kedélycsillapító jellegű nyilatkozatokkal áll elő, mondván, hogy az elmúlt két hétben megkétszereződött ugyan a koronavírusos megbetegedések száma, de véleménye szerint ez várható volt, és valószínűleg nem lesz szükség sem a tanévkezdés elhalasztására, sem az online oktatásra való áttérésre, az új járványhullám pedig talán le is cseng szeptemberben.

Ha ebben az előrejelzésben megbízhatnánk, talán nem is kellene aggódnunk a Covid miatt. Viszont ha emlékezetünk nem csal, a romániai hatóságok annyit botladoztak, annyi kaotikus, következetlen, egymásnak ellentmondó döntést hoztak a pandémia két éve alatt, hogy a lakosság csak kapkodta a fejét; nem csoda, ha sokan kínjukban annak idején is gyártottak vicceket a hatósági ügyetlenkedésekről. Mivel az embernek két fő lelki támasza van nehezebb időkben, jó most is kéznél tartani: segítségül hívni a reményt és a humorérzéket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A PSD instant karmája helyett hatalomhoz ragaszkodó kormánypártok

Némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?

Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Hirdetés