Hirdetés

„Nem volt egy leányálom, de örömöt leltem benne” – bemutatták Pengő Zoltán újságíró gyalogútjáról szóló könyvét

Demeter László kiadóvezető, Pengő Zoltán és Márton Evelin a Bánffy-palotában tartott kolozsvári könyvbemutatón •  Fotó: Fodor Enikő

Demeter László kiadóvezető, Pengő Zoltán és Márton Evelin a Bánffy-palotában tartott kolozsvári könyvbemutatón

Fotó: Fodor Enikő

A jövőben az utazás hétköznapibb formáit fogja választani Pengő Zoltán újságíró, aki tavaly 4000 kilométert gyalogolt Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain. Az Erdélyből az Indiához tartozó Ladakba vezető gyalogútról írt könyvét vasárnap mutatták be a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten.

Pap Melinda

2021. június 06., 15:042021. június 06., 15:04

2021. június 06., 17:322021. június 06., 17:32

Mindig érdekelte a történelem, a földrajz, így nem volt körülbástyázva lexikonokkal, amikor közel nyolc hónapos gyalogút után a pandémia kezdetekor nekiült megírni a Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain tett gyalogútjának tapasztalatait. Pengő Zoltán újságíró Ötmillió lépés Erdélytől Ladakig című könyvét vasárnap mutatták be a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten.

A Tortoma kiadó Világjáró erdélyiek sorozatában megjelent útikönyv egyszerre izgalmas és humoros, jellemezte a Bánffy-palotában tartott könyvbemutatón Márton Evelin író, újságíró.

Hirdetés

Szerzője alig két hónap alatt írta, a karanténidőszakban, amikor a pandémia kitörése miatt meg kellett szakítania útját, nehogy Indiában érje a világjárvány.

korábban írtuk

Pengő Zoltán a Krónikának: elégedett vagyok azzal, amit elértem
Pengő Zoltán a Krónikának: elégedett vagyok azzal, amit elértem

Kőrösi Csoma Sándor dardzsilingi sírjánál tett látogatásával véget ért Pengő Zoltán kolozsvári újságírónak a székely nyelvtudós tiszteletére tett útja, vasárnap hazarepül. Több mint féléves távollét és 4000 gyalogosan megtett kilométer után a projekt hozadékáról mesélt a Kr&am

Jóhiszemű vándor

„Nem volt egy leányálom, de az út nagy része élvezetes volt, örömet találtam benne” – írta le Pengő Zoltán a 2019 szeptembere és 2020 márciusa közötti időszakot, amikor nagy elődjéhez hasonlóan gyalogszerrel indult el Nagyenyedről Ladakba. Az út gondolata a 90-es években született meg benne, az ötletet egy serdülőkorában olvasott Kőrösi-életrajz adta.

Pengő Zoltán úgy értékelte, a terv régisége ellenére „roppant felkészületlenül” vágott neki az útnak, de ez nem hősködés volt részéről, inkább a lelkiállapotából fakadt.

Jóhiszemű emberként vándorolt Románián, Bulgárián, Törökországon, Iránon és Indián keresztül, ugyanis pozitív beállítottságúként úgy hiszi, az emberek inkább jók, mint rosszak. És valóban, útja során 99 százalékban segítő szándékú emberekkel találkozott országtól, felekezeti hovatartozástól függetlenül.

korábban írtuk

Pengő Zoltán újságíró: Irán nagyon nyomasztó ország
Pengő Zoltán újságíró: Irán nagyon nyomasztó ország

Újratervezést rendelt el Pengő Zoltán újságíró képzeletbeli iránytűje: a Kőrösi Csoma Sándor nyomában gyalogoló férfi az iráni–amerikai konfliktus miatt egy hete elhagyta a perzsa államot és a puskaporos hordóhoz hasonlítható térségből is távozik.

„Elértem a pszichés határaimat”

Felszerelése is fapados volt, egy régi sportcipővel és szandállal vágott neki a nagy útnak. „Semmiképp nem ajánlanám senkinek az én stílusomat” – mondta a nagyváradi születésű újságíró, hozzátéve, hogy egy ilyen útra valójában nem is lehet teljes egészében felkészülni.

•  Fotó: Fodor Enikő Galéria

Fotó: Fodor Enikő

Rámutatott, meggyőződése, hogy mindenki sokkal többet tudna teljesíteni, mint amit feltételez magáról, számára a napi 30 kilométer gyaloglás volt ez a határ. Bár kényszerítő körülmények – az iráni zavargások és a koronavírus-járvány kitörése – miatt meg kellett szakítani útját, elérte a határait.

Idézet
„Ez az ötmillió lépés és a 7 és fél hónap elég volt, elértem a pszichés határaimat, már nem volt bennem lelki plusz, belső energia, ami hajtott volna”

– vázolta a tavaly márciusi lelki állapotát, amikor attól való félelmében, hogy a világjárvány Indiában éri, úgy döntött, megszakítva útját hazatér. A jövőben az utazás hétköznapibb formáit fogja választani, mondta a kérdésre, hogy tervez-e még hasonló projektet.

Szemüveg nélkül

A könyv bővelkedik a humoros szituációkban, ezek egyike, amikor nagyszebeni házigazdája költöztetésre fogja, melynek során eltörik a szemüvege. Mivel rövidlátó és 14 éves kora óta szemüveget hord, tervezte, hogy valahol megcsináltatja, erre azonban nem került sor, így végül a nagy utat szemüveg nélkül tette meg. „Egyáltalán láttál valamit út közben?” – kérdezte tőle egyik barátja. Határozottan, állítja.

A legrosszabb tapasztalatok Iránban érték, ez lesújtó élmény volt számára, pszichésen nagyon megviselte az itt tartózkodás.

„Mintha az egész ország gyászolna, abnormális a nemek közötti viszonyulás, groteszk a személyi kultusz” – jellemezte a muzulmán országot, ezért örült, amikor újra átléphette a török határt és a két ajatollah helyett a modern török államot megálmodó Kemál Atatürk képét láthatta az út mentén. Meg is fogadta, hogy Iránba többet be nem teszi a lábát.

korábban írtuk

„Most van elegendő bátorságom belevágni” – Útra kelt Nagyenyedről a Kőrösi Csoma Sándor nyomában Indiába gyalogoló Pengő Zoltán
„Most van elegendő bátorságom belevágni” – Útra kelt Nagyenyedről a Kőrösi Csoma Sándor nyomában Indiába gyalogoló Pengő Zoltán

Akárcsak elődje, Nagyenyedről kelt útra vasárnap reggel Pengő Zoltán kolozsvári újságíró, aki gyalog járja végig Kőrösi Csoma Sándor útvonalát. Tervei szerint kilenc hónap alatt teszi meg a 7000 kilométert és éri el a Kis-Tibetnek is nevezett Ladakhon belüli Zanglát.

Törökország ellenben nagyon pozitív élményként él benne, rá kellett döbbennie, hogy mind gazdaságilag, mind infrastruktúra szempontjából fejlettebb, mint Románia. „Sokak fejében téves elképzelések vannak Törökországot illetően, kicsit lesajnáljuk őket, holott nem indokolt” – jelentette ki Pengő Zoltán.

•  Fotó: Fodor Enikő Galéria

Fotó: Fodor Enikő

„Szerencsések vagyunk”

Egészen más, ha valaki csak a turisztikai helyszíneket érintve látogat meg egy-egy országot, mintha végiggyalogol rajta.

Idézet
„Közeli kapcsolatba kerültem mindenik ország hétköznapi rögvalóságával, ami számomra érdekesebb volt, mint egy múzeum”

– jellemezte útját az újságíró. Úgy vélte, Közép-Európában torz szemüvegen keresztül szemléljük a világot, minimum Ausztriához hasonlítjuk magunkat, holott a világ lakosságának 90 százaléka rosszabb körülmények között él. „Jó körülmények között élünk, csak nem tudjuk értékelni” – mondta az utazó az Iránban, Indiában látottakat hozva fel ellenpéldaként.

Az indiai szemét, szmog és zajszennyezés egyaránt zavaró az európainak, arról nem is beszélve, hogy az emberek a létminimumon élnek. „Az, hogy a keleti ember lusta, sztereotípia, rengeteget dolgoznak, késő estébe nyúlóan. Mi sokkal nagyobb hatékonysággal dolgozunk, de semmiképp sem többet” – vélte az újságíró.

Indiáról szólva elmondta, itt szörnyű higiéniai körülmények uralkodnak, egy-egy indiai nagyváros őrültek házának tűnik a szemét, szmog és hatalmas zajszennyezés miatt.

„Roppant félelmetesnek tűnt, hogy Indiában elkaphatom a koronavírust” – osztotta meg félelmeit is a népes hallgatósággal Pengő Zoltán. Úgy vélte, szerencsés, hogy tavaly márciusban hazaért és a könyvet a karanténidőszakban írhatta meg, így volt egy örömteli elfoglaltsága.

•  Fotó: Fodor Enikő Galéria

Fotó: Fodor Enikő

Mérleget vonva úgy vélte, bár Zanglába – ahol Kőrösi Csoma Sándor a legtöbbet tanult, alkotott – a téli útviszonyok miatt nem sikerült eljutni, elégedett az útjával. „Úgy érzem, ez egy szép teljesítmény, nem rendkívüli, de nem is hétköznapi. Örülök, hogy végigcsinálhattam” – összegzett.

korábban írtuk

Indiába indul gyalogszerrel: Kőrösi Csoma Sándor alakját ismertetné meg a románsággal Pengő Zoltán kolozsvári újságíró
Indiába indul gyalogszerrel: Kőrösi Csoma Sándor alakját ismertetné meg a románsággal Pengő Zoltán kolozsvári újságíró

Elsősorban a románsággal akarja megismertetni Kőrösi Csoma Sándor jelentőségét, szellemiségét Pengő Zoltán kolozsvári újságíró, cégvezető, aki szeptemberben nagyrészt gyalogszerrel járná be a 200 éve útra kelt háromszéki nyelvtudós 7000 kilométeres kalandozásának útvonalát.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés