Hirdetés

Az indie-folkot honosítaná meg a Mano&Gregor: egyedi hangzásával üde színfoltja az erdélyi zenei palettának a zenekar

Különleges helyszínen, a Tarnicai-tónál forgatta első videóklipjét a Manó és Gregor zenekar •  Fotó: képernyőmentés

Különleges helyszínen, a Tarnicai-tónál forgatta első videóklipjét a Manó és Gregor zenekar

Fotó: képernyőmentés

Üde színfolt a hazai zenei palettán a Mano&Gregor zenekar, amely az indie-folk stílust szeretné meghonosítani Erdélyben. Az együttest alapító két fiatal, Ráduly Botond Manó és Petri Gergő mesélt a Krónikának frissen forgatott videóklipjükről, a zenekar választott stílusáról, barátságukról, újra és újra kereszteződő zenei pályájukról.

Tóth Gödri Iringó

2022. július 23., 19:302022. július 23., 19:30

Látványos, izgalmas képi világ és üde, fiatalos hangzás jellemzi a Mano&Gregor erdélyi zenekart, amely néhány napja debütált a Tárnica-tónál Warm Freeze (Meleg fagy) címmel forgatott klipjével, amely néhány héttel bemutatása után már közel nyolcezres nézettségnél jár.

A zenekar produkciójával, egyedi hangzásával, emberközeli stílusával a sajtó és a szakma elismerését is kivívta, nagyon pozitív kritikákat kapott.

Hirdetés

Az együttes alapítói, Ráduly Botond Manó és Petri Gergő nem ismeretlenek a hazai, sőt a külföldi közönség számára sem, hiszen előbbi magyarországi és romániai tehetségkutatók révén is hírnevet szerzett, míg a Gregor művésznevet használó Petri Gergő volt a Selfish Murphy, a Whisper­blast és a kolozsvári Knock Out tagja is. A zenekar tagjai még Kis Tamás basszusgitáros, Szekeres Árpád Áron dobos és Kádár Zoltán János (Krampusz) is, aki több hangszeren is játszik a formációban.

A két alapító a Krónikának elmondta, nem először játszanak együtt, egykor a sepsiszentgyörgyi Koporshow tagjai voltak, akkor sokkal „keményebb” zeneirányzatot képviselve. A két fiatal szakmai útja elvált egymástól, de barátságuk megmaradt, és bár hol itt, hol ott zenéltek a nagyvilágban, tartották a kapcsolatot egymással.

„Van egy ilyen kerete a mi munkásságunknak, együtt kezdtünk el muzsikálni, és most újra együtt zenélünk, és reméljük, hogy ez nem a vége. Jó, hogy ideérkeztünk egymáshoz. Az ember növekszik, öregedik, változik, talán kicsit beérik az agya, vagy másképp gondolja a dolgokat. Ugyanígy van a muzsikával is, szóval mondhatjuk azt, hogy zeneileg is beértünk” – fogalmazta meg Manó. Gregor szerint elértek A pontból B-be.

„Szerintem alapvetően az embernek az a jó, hogyha ezt meg tudja csinálni. Ma már nem biztos, hogy menő az, amit akkor csináltunk, de mi akkor azt éreztük jónak és komolynak. És ezt is pontosan ugyanolyan komolynak érezzük. Amúgy a lelkülete az egyik zenéjének a másikhoz képest különösebben nem változott, csak a stílus meg a tálalás” – részletezte Gregor.

A két zenész kiemelte, hogy számukra mindig is az őszinteség volt az egyik legfontosabb dolog, és ez a közös elképzelés most is összeköti őket.

„Az indie-folkban lemehetsz a lelkedig”

Az elmúlt évek kapcsán Manó, aki jelenleg zenét, éneket tanít, elmesélte, hogy nagyon finomvegyesek a tehetségkutatókon szerzett élményei, tapasztalatai, hiszen bár a sikerek adtak egyfajta önbizalmat, betekintést nyert egy olyan világba, ahol kell törtetni, nyomulni, eladni magad, és ami szerinte nem neki való.

Gregor az előző együtteseivel több európai turnén is részt vett, tizennégy országban turnéztak, így sok ország embereit, kultúráját ismerte meg, ami szerinte elengedhetetlen volt ahhoz, hogy most a Mano&Gregorról beszéljünk, mert Nyugat-Európában ismerte és szerette meg igazán az általuk játszott indie-folk stílust, melynek az intimitása ragadta meg.

Idézet
„Itt nem az van, mint a rockzenénél, hogy nagy díszletek és nagy erősítők kellenek, nagy show a színpadon, itt le tudsz menni a csupasz lelkedig, hogyha úgy tetszik. És egészen a pici kocsmától a nagyszínpadig mindenhol elő tudod adni, merthogy a hangszerek meg a hangszerelés lehetővé teszik”

– mondta Gergő.

A két fiatal azt is elmondta, hogy zenéjük indie- és folkelemeket ötvöz, előbbi fiatalossá és vagánnyá teszi a hangzást, illetve a folkelemek az angolszász, amerikai hagyományból származnak, így egy, a térségünkben kevésbé szokványos dallamot eredményeznek. Gergő azt is elmondta, sokat gondolkodtak azon, hogy Románia felkészült-e már erre a műfajra, és kicsit ma is úgy érzik, hogy nem, de ezzel együtt úgy vélik, hogy egyszer csak meg kell mutatni ezt a stílust is az erdélyieknek. Különben tapasztalataik alapján itthon főleg a fiatalabb korosztály jár koncertekre, kocsmába zenét hallgatni, és ha az idősebbek el is mennek meghallgatni egy-egy együttest, a rendezvényekre jellemző a korosztály szerinti klikkesedés. Nyugatabbra az emberek kortól függetlenül élvezik a zenét, barátkoznak, továbbá Nyugaton az idősek is „mernek” rajongani például egy bandáért, önfeledtek lenni.

Pianínó a hegyi tisztáson, zuhogó esőben

Mano&Gregor mesélt az első videóklipjük forgatásáról is, amely igencsak kalandosra sikerült, hiszen egy videóklip mögött általában áll egy kiadó, illetve egy 30–40 fős stáb, de a fiúk mondhatni önerőből, csapatot toborozva oldották meg. „A mi esetünkben jól működő kiadó nem volt, hanem volt egy kapcsolatrendszerünk, tudtuk, hogy kit kell keresnünk, hogy összeállítsuk ezt a puzzle-t” – mesélték. Elmondták, hogy bár a munka nagy részét az előkészületek jelentették, melyekben Gergő barátnője, Szekeres Lilla hatalmas segítséget nyújtott, a forgatás is izgalmakkal teli volt, hiszen többek között egy pianínót kellett feljuttassanak egy autóval nem megközelíthető hegyi tisztásra, illetve az időjárás is próbált kiszúrni velük, drónokat kellett újrakonfigurálni az eső miatt, csúszások nehezítették a munkát.

Az együttes alapítói azt is elmondták, hogy ők arra biztatnak mindenkit, aki zenéléssel foglalkozik, hogy dolgozzak kiadó nélkül, hisz ez ad egyfajta szabadságot, nem kell kompromisszumokat kötni. Gergő meglátása szerint a kiadók anyagi érdekek miatt hajlamosak populista irányba tolni a zenekarokat, előadókat.

A zenekar a közeljövőben a közönségépítésre koncentrál, de ezt inkább bensőséges közegben, zárt közösségimédia-csoportokban, kocsmákban zenélve szeretnék, mivel a zene közös szeretete, a ráhangolódás fontosabb, mint a számok. Nem a meggazdagodás a cél, a zenekar tagjai élvezik, amit csinálnak, és szeretnék, ha a közönség is kedvét lelné zenéjükben. „Hiszünk abban, hogy az emberek, hogyha személyes kapcsolatot tudnak létesíteni a zenészekkel, akkor szívesebben mennek el koncertre is, mert olyan, mintha hazajárnának” – mondták. Hozzátették, szerintük Erdélyben is meg lehet élni zenélésből, de az általában nagyon komoly elköteleződést jelent, ők meg nem feltétlenül ezt az utat szeretnék járni, fontosabb, hogy ők és a közönség is élvezzék a zenét, hogy jó élmény legyen a zenélés, a zenehallgatás.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
2026. június 13., szombat

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája
2026. június 13., szombat

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”

Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”
Hirdetés
Hirdetés