
Fotó: Facebook/Kalifa
Varga Csaba nagyváradi hegymászó április 7-én indul Nepálba, hogy a „Tisztán” Magyar Everest Expedícióban első magyarként megkísérelje pótlólagos oxigén nélkül, vagyis „tisztán” megmászni a világ legmagasabb hegyét, a 8848 méter magas Mount Everestet – hangzott el az m1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
2021. március 08., 11:242021. március 08., 11:24
A Kalifa Alpin Csapat nagyváradi hegymászója 2013 óta vesz részt magashegyi expedíciókon, ez idő alatt a világ 14, nyolcezer méternél magasabb hegye közül négyet mászott meg oxigénpalack használata nélkül,
Varga Csaba 2019-ben kedvezőtlen körülmények között, hóviharban mászta meg a 8080 méter magas Hidden Peaket, ezzel teljesítve negyedik nyolcezres csúcsmászását.

Elmarad Varga Csaba, a Kalifa Alpin Csapat hegymászójának áprilisra tervezett Mount Everest-expedíciója, miután Kínát követően pénteken a nepáli kormány is bejelentette, hogy a tavaszi szezonra nem ad ki mászóengedélyeket – közölte Bíró Dániel, a Kalifa Alpin Csapat kommunikációs menedzsere pénteken az MTI-vel.
Sterczer Hilda, Erőss Zsolt özvegye az akklimatizáció fontosságáról beszélt, az oxigénhiányhoz és a nyomás csökkenéséhez ugyanis hozzá kell szoktatni a szervezetet. Mint mondta, egy hegymászó akár másfél hónapot is eltölt akklimatizációval, mielőtt a csúcs meghódítására indul. Ágh Csaba személyi edző, szabadtüdős búvár is segítette Varga Csaba felkészülését a mászási stílusához igazodó légzéstechnikai és erőnléti edzésekkel.
Mint ismeretes, Varga Csaba eredeti tervei szerint 2020 tavaszán, a nemzeti összetartozás évében indult volna a Mount Everest (Csomolungma) meghódítására, azonban a koronavírus-járvány miatt ez végül meghiúsult.
A 2020-as év kész helyzet elé állított. A körülmények a magashegyi expedíciók elmaradását eredményezték, de az egész év alapos felkészüléssel telt, a Kalifa pedig mindvégig mellettem állt és támogatott, ahogyan a nemzetpolitikai államtitkárság is.
– idézi a Kalifa Alpin Csapat közleménye Varga Csabát.

El kell menni a végső pontig, amíg biztonságban érzed magad – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Varga Csaba nagyváradi hegymászó, aki negyedik nyolcezres csúcshódítása után nemsokára magyar premierre készül.
Az összegzés szerint az expedíció a tervek szerint április 7-én veszi kezdetét, Varga Csaba akkor indul Nepál fővárosa, Katmandu felé. Körülbelül egyhetes trekking után, április közepén érheti el a Mount Everest alaptáborát, a csúcsmászás pedig május 10. és június 10. között lesz lehetséges az időjárás és a hegymászó előrehaladásának függvényében.
A Mount Everest pótlólagos oxigén nélküli megmászása csaknem két évtizede foglalkoztatja a magyar hegymászást. Erőss Zsolt 2002-ben első magyarként ért fel a Mount Everest csúcsára, azonban a mászáskor - ahogy őt követően is minden sikeres magyar csúcsmászó - használt pótlólagos oxigént. A világ legmagasabb hegyét világszinten is csak kevesebb mint kétszáz alpinista hódította meg „tisztán”, míg pótlólagos oxigén használatával nagyságrendileg tízezer ember jutott fel a csúcsra – tartalmazza a közlemény.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!