
A KMDSZ Diáknapok meghatározó esemény a kolozsvári egyetemisták életében
Fotó: Facebook/KMDSZ Diáknapok
Első helyezést ért el kultúra kategóriában a KMDSZ Diáknapok a Kolozsvári Fiatalok Szövetségének (FTC) kedd esti gáláján. A kincses városi diákrendezvény díjazásáról az idei kiadás főszervezője, Pál Hunor beszélt a Krónikának, valamint a Kolozsvári Magyar Diákszövetség frissen megválasztott elnöke, László Petra is beszámolt céljairól, jövőbeli terveiről.
2023. november 22., 20:212023. november 22., 20:21
2023. november 22., 20:232023. november 22., 20:23
A kolozsvári magyar diákság egyik legnépszerűbb rendezvénye évről-évre több egyetemistát szólít meg, akik néhány napig „belakják” a kincses várost. „A 28. KMDSZ Diáknapok rekord nagyságú rendezvény volt, amire nagyon büszkék vagyunk. Az, hogy tegnap első helyet nyert kultúra kategóriában, felemelő érzés” – mondta a Krónika megkeresésére Pál Hunor. Az idei diáknapok főszervezője szerint ez a rendezvény meghatározó eseménye a kolozsvári diákéletnek – ez minden évben beigazolódik a résztvevők száma és visszajelzéseik által is.
– hangsúlyozta Pál Hunor.
Hozzátette, a Kolozsvári Fiatalok Szövetségének gálájára 127 projektet neveztek be, ebből 27-et kultúra kategóriába, ezeket értékelte ki a zsűri.
Ugyanakkor a Kolozsvári Ifjúsági Gálán szintén résztvevő, múlt héten megválasztott KMDSZ-elnök a szervezethez fűződő korábbi tevékenységeiről, valamint jövőbeli terveiről beszélt lapunknak. László Petra kifejtette, az elmúlt két évben mindennapjai része volt a KMDSZ, ugyanakkor ő is aktívan jelen volt a diákszövetség életében. Az egyetem első évében mentorprogramosként tevékenykedett és vállalt kisebb-nagyobb feladatokat, az érdekképviselet már akkor felkeltette érdeklődését. Így lett a KMDSZ tanügyekért felelős vezetőtanácsának tagja, majd a BBTE diák-alprefektusa, aktívan foglalkozva a kolozsvári magyar diákok érdekképviseleti hálózatával és jólétével.
„Számomra mindig is ez volt az az oldal, amely az első pillanattól kezdve elvarázsolt, ugyanis a középiskolás éveim alatt nem tapasztaltam ehhez hasonlót, valamint olyan közösségi erőt, amelyet a KMDSZ képes előidézni. Célom, hogy az elkövetkezendő éveket is ez a közösség, és a benne dolgozó személyekre való koncentráció határozza meg” – hangsúlyozta László Petra.
László Petra már évek óta aktívan foglalkozik a kolozsvári magyar diákok érdekképviseleti hálózatával és jólétével
Fotó: Facebook/KMDSZ
Rámutatott, az aktualitásokra reagálva nagy szerepet kap a tudományszervezés és a szakmaiság is az eddigi évekhez képest. A KMDSZ Tudományos Mozgalom még több előadással és lehetőséggel várja a diákokat, az újrainduló KMDSZ Karrieriroda pedig szintén a szakmai előrelépést szolgálja majd. „Ezek jelenléte a diákszövetségben azt bizonyítja, amellett, hogy a KMDSZ képes óriási tömegeket megmozgatni rendezvényeivel, képes arra is, hogy ezt a megmozgatott közösséget segítse és szakmailag is formálja, diákközeli, széleskörű és elérhető módon, úgy, ahogy a többi intézmény sosem lenne képes rá” – fogalmazott a kincses városi szervezet új vezetője.
Kifejtette, úgy vélik, az említett két projekt által meg tudják szólítani azokat a diákokat is, akik a szakmaiság és fejlődés iránt érdeklődnek, ugyanis az elmúlt évek visszajelzései alapján szükség van ilyen hiánypótló szolgáltatásokra is. Éppen ezért épülnek be az új vezetőségbe a szolgáltatásokért, illetve tudományszervezésért és tanügyekért felelős feladatkörök, hogy ezáltal hangsúlyosabbá váljanak a jövőben.
Hozzátette, ezáltal találkozni tudnak a szervezetben nap mint nap, vagy akár időszakosan tevékenykedő személyek, akiknek szeretnének lehetőséget adni arra, hogy közösségi élményként éljék meg a sokszor megpróbáltatásokkal teli önkéntes munkát, amely nélkül nem működhet a KMDSZ egyik területe sem.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!