Hirdetés

Kémközpont stratégiai ponton: a szakértő szerint kirívó volt a kémtevékenység a drónincidens miatt bezárt orosz konzulátuson

kémközpont

Kemény válaszlépés. A szakértő szerint az orosz konzulátus valójában kémközpont volt, ezért a drónincidens után indokolt volt a bezárása

Fotó: Nicușor Dan Facebook-oldala

Oroszország kirívó módon használta kémtevékenységre a galaci drónincidens nyomán bezárt konstancai konzulátusát – értékelt a Krónikának az ügy kapcsán Barabás T. János. A Magyar Külügyi Intézet külső szakértője a Krónikának leszögezte: nincsen rá bizonyíték, hogy az orosz fél szándékosan irányította volna a drónt Galac irányába, de az orosz felelősség vitathatatlan, mert tudniuk kellett, hogy a korábban támadott, ukrán oldalon levő Renyitől pár kilométerre levő Galac is veszélyeztetve van. Úgy vélekedett: a hibrid háború, aminek a dróntámadás is része, hosszú távon folytatódni fog.

Balogh Levente

2026. június 02., 07:592026. június 02., 07:59

2026. június 02., 09:362026. június 02., 09:36

A kolozsvári születésű, korábban Magyarország bukaresti és chișinăui nagykövetségén is diplomataként tevékenykedő elemzőt annak kapcsán kérdeztük, hogy Adrian Papahagi szakértő, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem professzora az Adevărulnak nyilatkozva kijelentette: Oroszország valójában kémközpontként működtette a konstancai konzulátust, ezért annak bezárása a pénteki galaci drónincidens után indokolt.

Papahagi szerint a román hatóságok döntése az Oroszországi Föderációnak küldött erős diplomáciai üzenet. „Diplomáciai szinten elégségesnek tartom, mert ezek nagyon erős intézkedések, amelyeket eddig még nem hoztak Romániában. Ez egy nagyon erős, diplomáciai jelzés az oroszok felé. Ne felejtsük el, hogy ez

Hirdetés
Idézet
a konstancai konzulátus még a Szovjetunió idejéből származik. Romániának soha nem volt alkalma és bátorsága arra, hogy az oroszoktól kérje annak bezárását. Véleményem szerint ez egyszerűen egy kémközpont Románia stratégiai pontján, a NATO számára kulcsfontosságú Kogălniceanu repülőtér közelében, a hajóknak otthont adó konstancai kikötő közelében, az ukrán határ közelében”

– fogalmazott Adrian Papahagi. Egyúttal jelezte: egyelőre nem indokolt az orosz nagykövetség bezárása.

Az orosz nagykövetség bezárása egyelőre nem indokolt

„A diplomáciai képviseleteket akkor zárják be teljesen, ha háborúban állunk. Mi nem állunk háborúban az Oroszországi Föderációval. Az Oroszországi Föderáció nem üzent hadat nekünk. De természetesen

Idézet
a következő provokáció vagy légtérsértés esetén, amely – Isten ments – akár ennyire súlyos is lehet, további lépéseket lehet tenni, ki lehet utasítani a nagykövetet, vagy le lehet csökkenteni Oroszország képviseletét ügyvivői szintre, és így tovább.

De reméljük, hogy nem fog eszkalálódni a helyzet” – fejtette ki Adrian Papahagi.

Kirívó módon működött a kémközpont

Mindennek kapcsán megkérdeztük Barabás T. Jánost arról, mi állhat az incidens hátterében. Elképzelhető-e, hogy Oroszország szándékosan irányította Románia irányába a drónt, illetve hogy valóban kémközpont volt-e a konstancai konzulátus?

A szakértő a Krónikának leszögezte:

nincsen rá bizonyíték, hogy az orosz fél szándékosan irányította volna a drónt Galac irányába.

Május 29-én a Duna másik, ukrán oldalán lévő Renyi város kikötőjét támadták. Gheorghe Maxim tábornok, a román fegyveres erők illetékese szerint „ez nem egy Románia elleni orosz támadás volt”.

kémközpont Galéria

A Galacon becsapódott drón maradványai

Fotó: Nicușor Dan/Facebook

„Értékelésemben az orosz felelősség vitathatatlan, mert tudniuk kellett, hogy a Renyitől pár kilométerre levő Galac is veszélyeztetve van, és van rá esély, hogy a drón átkerül román oldalra. Ami azt jelenti, hogy

Idézet
a Kreml tudatosan használja Románia és Moldova elleni nyomásgyakorlásra a drónháborút. Mindez része egy kiterjedtebb Európa-ellenes orosz hibrid hadviselésnek, aminek célja a nyugati szövetségesek tesztelése.

Jelenleg éles vita zajlik az EU-ban és a NATO-ban Ukrajna támogatási módjáról, a háború megítéléséről, ezt is befolyásolni igyekeznek Moszkvából” – mutatott rá lapunknak a szakértő.

Azt is leszögezte: a történtek súlyos biztonsági incidensnek tekinthetők, hiszen mintegy 30 kiló robbanószer volt a becsapódó drónon, többen megsérültek, ráadásul ez a sokadik eset drónberepülésre Románia területén, ezért a nemzetközi jogban indokolható a konzulátus bezárása.

„Ez az intézkedés megfelel a kihívás szintjének, ami közepes szintű biztonsági kihívás.

Idézet
A konzulátusok, nagykövetségek mindig is a legális kémtevékenység, vagyis a diplomáciai vagy konzuli fedésű ügynökök helyei voltak, ez nemzetközi gyakorlat, minden állam így tesz. Az orosz fél viszont kirívó módon használta kémkedésre, befolyásolásra konstancai képviseletét

– amint azt a román sajtó megírta. Így például román közéleti személyiségeket, papokat »szponzoráltak«. A dróntámadás után események csak kis része kerül ki a nyilvánosságba, az biztos, hogy hírszerzési, befolyásolási nagyüzem zajlik a két fél között. Sajnos e hibrid háború, aminek a dróntámadás is része, hosszú távon folytatódni fog, még az ukrán háború lezárása után is, mert a nagyhatalmak elsőrangú érdek érvényesítéseként használják” – hangsúlyozta Barabás T. János.

Mint arról beszámoltunk, a hivatalos vizsgálatok szerint péntekre virradóra egy orosz Gerany-2 típusú, 30 kilogramm robbanószerrel felszerelt orosz drón csapódott egy tízemeletes galaci panelház tetejébe. A robbanásban megsérült egy nő és 14 éves gyereke, akik abban a lakásban tartózkodtak, amely fölött a drón becsapódott.

Az incidensre adott válaszként a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a konstancai orosz konzulátus bezárásáról és a konzul kiutasításáról döntött. Az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében Románia kezdeményezésére az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn este rendkívüli ülést tartott. A New Yorkban rendezett tanácskozáson elfogadott nyilatkozatban 56 ország – többségében az Európai Unió és a NATO tagállamai – elítélték Oroszországnak az ügy kapcsán tanúsított „elfogadhatatlan magatartását”.

korábban írtuk

Nicușor Dan nyilvánosságra hozta a galaci drónvizsgálat eredményét
Nicușor Dan nyilvánosságra hozta a galaci drónvizsgálat eredményét

„A csütörtök éjszaka Galacon lezuhant drón egy orosz gyártmányú Geran–2 típusú eszköz volt” – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton közzétett bejegyzésében, amelyben a hatósági vizsgálat eredményeit ismertette.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
2026. június 09., kedd

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti

A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti
2026. június 09., kedd

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra

A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló

Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló
2026. június 09., kedd

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
2026. június 08., hétfő

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?

Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött

Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött
2026. június 06., szombat

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán

Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán
2026. június 05., péntek

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét

Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét
Hirdetés
Hirdetés