
Fotó: Jakab Mónika
Egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé egy közvitán lévő jogszabályjavaslat, amely egyúttal egy hónapban határozza meg a számlázási időszakot, és ha mégis egy számlán több hónapos fogyasztás ellenértéke jelenik meg, a szolgáltató köteles biztosítani a részletekben történő törlesztés lehetőségét. Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök érdeklődésünkre elmondta, számos új előírás az ársapka miatt a közeljövőben még nem lesz alkalmazható.
2022. november 29., 08:082022. november 29., 08:08
Módosítja a villamosenergia-szolgáltatás szabályzatát az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A tervezetet közvitára bocsátották, december közepéig várják a hozzászólásokat, a javaslatokat a szolgáltatóktól, a fogyasztók egyesületeitől, de magánszemélyektől is – fejtette ki a Krónika kérdésére Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke. Kérdésünkre rámutatott: a tervezet ugyan több elemet tartalmaz – így például bevezeti a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát –, ám a szabályozott árak lehetetlenné teszik ezek gyakorlati alkalmazását. Ami viszont védi a fogyasztót, és megkönnyíti az életét, hogy egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé,
„Csapdahelyzet alakult ki, mert törvény írja elő, hogy a számlákat egyszerűsíteni kell, olyan formát kell kötelezővé tenni minden szolgáltató számára, hogy az könnyen érthető legyen minden fogyasztó számára. De ugyanakkor európai uniós irányelv írja elő a minimális követelményeket, hogy milyen elemeket, információkat kell tartalmaznia a számlának” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.
„A két elvárás között kell lavírozni úgy, hogy mindkettőt betartjuk, és közben egyiket se szegjük meg.
– ecsetelte a hatóság alelnöke.
A törvényben különben azért szorgalmazzák a számlák egyszerűsítését, mert felmerült, hogy azok a fogyasztó számára sok esetben értelmezhetetlenek. Így az átlagos ügyfél számára könnyen érthető, egységesített villamosenergia- és gázszámlázási formanyomtatványt kell bevezetni, amely tartalmazza ugyan a releváns információkat, de egyértelmű és pontos elemekkel könnyíti az eligazodást.

Módosításokkal elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán a kormány augusztusban hozott „ársapka-rendeletét”, a következő három fűtési szezonra kiterjesztve a villamos energia és gáz fogyasztói árának középtávú hatósági korlátozását.
A tervezetben ugyanakkor az is szerepel, hogy a végső fogyasztóknak egy hónapos számlázási időszakot kell szavatolniuk a szolgáltatóknak. A hatályos jogszabály ugyanis úgy rendelkezik, hogy a számlázási időszak nem lehet hosszabb 3 hónapnál, és azt a felek közötti szerződés határozza meg. A közvitára bocsátott dokumentumban arra is kitérnek, hogy ha a szolgáltató a szerződésben előírt vagy a hatályos rendelkezések szerint megállapított számlázási időszaknál hosszabb időtartamra állítja ki a számlát,
Fotó: Pinti Attila
Nagy-Bege Zoltán elmondta, Nicolae Ciucă miniszterelnök megígérte, hogy ha a szolgáltató egyszerre többhavi fogyasztást számláz ki, köteles lesz a részletekben történő törlesztést a fogyasztó kérésére jóváhagyni, ám ez a rendelkezés végül kimaradt, amikor a parlament a múlt héten megszavazta a 119-es sürgősségi kormányrendeletet. Éppen ezért írták bele a szabályzatmódosításba, hiszen így is lehet erre kötelezni a szolgáltatókat.
A tapasztalatok szerint például a Hidroelectrica késik ugyan a számlák kiállításával, de egyszerre csak egy hónapra számláz, az Electrica Furnizarénál viszont előfordul, hogy három-négy havi fogyasztást is feltüntet egy számlán. Ugyanakkor a tervezetben pontosítják a számlázási panaszok megoldását olyan módon, hogy a fogyasztó ne legyen köteles kifizetni azt a számlát, amely miatt panaszt tett a szolgáltatónak, amíg azt meg nem oldják.
Dinamikus árképzés, aktív fogyasztó
mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Kifejtette, bevezetik ugyan a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát, ezek korszerű európai mechanizmusok, „ki kell pipálni”, hogy tartalmazza a szabályozás, de az árplafon lehetetlenné teszi ezek alkalmazását. Ezt most meglépik, abban reménykedve, hogy előbb-utóbb lesz lehetőség is, hogy a fogyasztók éljenek vele.
taglalta a hatóság alelnöke.
Másrészt arra is vannak technikai megoldások, hogy a fogyasztók aktívan részt vegyenek az energiapiac alakításában. Amikor fogyasztásingadozások vannak, úgy is lehet szabályozni a piacot, hogy ha csökken a fogyasztás, leállítanak bizonyos termelőegységeket, ha nő, beindítják az addig tartalékoltakat. De ezt úgyis meg lehet elméletileg tenni, hogy bevonják a fogyasztókat, ha önként vállalják, hogy csökkentik a fogyasztást adott időszakban, akkor díjazzák őket.

Aggodalommal követik a fogyasztók az energiaár-szabályozással kapcsolatos fejleményeket, nehéz eligazodni a sürgősségi kormányrendeletek, a parlamentben zajló viták, és az egymást követő politikai nyilatkozatok sűrűjében.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!