
Fotó: Mediafax
2009. március 05., 09:502009. március 05., 09:50
Állami beavatkozással fenyegette meg Traian Băsescu államfő mindazokat, akik szándékosan nem fizetik vissza az általuk fölvett hiteleket a pénzintézeteknek. Az elnök erről tegnap, a 12 legfontosabb romániai bank vezetőivel a gazdasági válság hatásairól folytatott tárgyalás után beszélt. Az államfő szerint erre azért van szükség, hogy stabilizálni lehessen az ország bankrendszerét.
Mint kifejtette, úgy tűnik, sokan úgy gondolkodnak, hogy ha már válság van, ez jó ürügy arra, hogy ne törlesszék a hiteleiket. Rámutatott ugyanakkor, hogy a pénzintézetek által a jegybankban tárolt tartalékok, illetve saját pénzkészleteik lehetővé teszik, hogy akkor is folytassák tevékenységüket, ha egyes magán- vagy jogi személyek nem törlesztik időben az általuk fölvett hiteleket.
„Szeretném határozottan felhívni mindazok figyelmét, akiknek nincsenek törlesztési gondjai, hogy minél gyorsabban fizessék vissza az általuk fölvett hiteleket, mivel a bankrendszer védelmében vizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy azokat, akik szándékosan nem törlesztenek, hivatalos úton ösztönözzük erre” – nyomatékosította felszólítását az államfő.
Az elnök egyúttal arra buzdította a magánszemélyeket és a vállalkozásokat, hogy továbbra is vegyék igénybe a banki szolgáltatásokat, a növekvő kereslet ugyanis akár a hitelkamatok módosulását is eredményezheti. Közölte, hamarosan nyilvánosságra kerülnek a becsült adatok arra nézvést, mekkora mértékben romlott az európai gazdaság teljesítménye a válság miatt.
Az elnök közölte, az adatok a válság fokozódását vetítik előre, ugyanakkor hangot adott azon meggyőződésének, hogy a román bankrendszer elég erős, és képes finanszírozni a gazdaságot. A legnagyobb gond az államfő szerint az, hogy a pénzintézetek nehezen akarnak hitelt nyújtani az igénylőknek. Mindennek ellenére optimistának mutatkozott: úgy vélte, a gazdasági növekedés idén is folytatódik – még ha csak 1,5–2 százalékos lesz is.
Hasonló véleményt fogalmazott meg a találkozón szintén részt vevő Mugur Isărescu jegybankelnök is, aki szerint a kilátások óvatos optimizmusra adnak okot. A főbankár szerint 2009-ben mérsékelt gazdasági növekedés várható, a külföldi anyabankok továbbra is jelentős mértékben finanszírozzák itteni leányintézményeiket.
Leszögezte, a nemzeti bank célja továbbra is a bankrendszer működőképességének fenntartása. Hozzátette, idén a bankok részt vesznek a kormány befektetési programjaiban, és az európai uniós források lehívása is várhatóan hatékonyabb lesz. Az esetlegesen fölveendő külföldi hitelek kapcsán leszögezte, óvatosan kell eljárni, mivel arra is tekintettel kell lenni, hogy az országnak 2014-ig 30 milliárd eurónyi uniós pénzalapot kell lehívnia.
Radu Graţian Gheţea, a bankszövetség elnöke eredményesnek ítélte a találkozót, véleménye szerint ugyanis azon a banki vezetőknek sikerült megértetniük az elnökkel a bankszektor problémáit, aki ígéretet is tett arra, hogy figyelembe veszi azokat. „Az egyik legnagyobb gond, amely szóba került az, hogy a készülő fogyasztóvédelmi törvény jelentős károkat okozhat a bankoknak, amennyiben jelenlegi formájában fogadják el” – mutatott rá Gheţea, hozzátéve, szóba került a polgári törvénykönyv tervezett módosítása is, amely megszüntetné a banki végrehajtó intézményét.
A bankszakember egyúttal megismételte az államfő polgárokhoz intézett felhívását, arra buzdítva mindazokat, akiknek hitelre van szükségük, hogy bátran forduljanak a bankokhoz, mivel elegendő forrás áll rendelkezésre, még akkor is, ha a feltételek mások, mint korábban.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.