Hirdetés

Sport- és wellnessbérletekkel ösztönözhetők az alkalmazottak, de akad, akinek más jelent motivációt

Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak •  Fotó: 123RF

Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak

Fotó: 123RF

Az ösztönző bérek, magánegészségügyi és nyugdíjbiztosítás mellett rendszeresen megszervezett közösségi összejövetelekkel, sportolási lehetőségekkel vagy akár masszázs- és fesztiválbérletekkel kívánják egyes munkaadók vonzóvá tenni a munkahelyeket az alkalmazottak számára. Noha jogi lehetőség létezik a munkaadó által részben adómentesen adható juttatásokra, ez leginkább a multinacionális cégeknél vagy az IT-szektorban dolgozók „kiváltsága”.

Deák Szidónia

2023. február 05., 20:142023. február 05., 20:14

2023. február 05., 22:432023. február 05., 22:43

Idéntől bővült a munkavállalóknak nyújtandó bónuszok, juttatások köre, a januárban elfogadott és az államfő által kihirdetett jogszabály értelmében edzőtermi bérletet és gyógykezelési jegyeket is biztosíthatnak alkalmazottaiknak a romániai cégek. Ezek a kiadások adómentesek és munkavállalónként évi 400 euróig leírhatók.

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.

Hirdetés

Debreczeni László adószakértő korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a munkavállalók körében végzett felmérésekben a különböző jogok és fizetésen kívül nyújtható előnyök és/vagy kedvezmények szavatolása előkelő helyen szerepel az alkalmazottak elvárásai között, ezért a munkáltatóknak meg kell fontolniuk, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, hiszen így megtartják és ösztönzik az alkalmazottaikat. A juttatásokon és bónuszokon kívül döntő szempont lett a távmunka lehetősége is a munkavállalók jó részénél.

Megteszik, amit lehet

Gálffy Csanád, a Székelyudvarhelyen és Kolozsváron irodát működtető Minic Studio társalapítója a Krónika megkeresésére elmondta, igyekeznek a körülményekhez mérten minél több lehetőséget biztosítani az alkalmazottaiknak, leginkább olyan bónuszokat ajánlanak, és programokat szerveznek, amelyeket szélesebb körben igényelnek a kollégák. A tizenegy éve, jelenleg 28 alkalmazottal működő szoftverfejlesztő kisvállalkozás alkalmazottai rendszeresen járnak bowlingozni, heti két alkalommal van gerinctorna az irodában, több alkalommal is szerveznek céges összejöveteleket, ezen kívül minden alkalmazottjuknak fizetik a magán-balesetbiztosítást.

„Mivel kisvállalkozás vagyunk, nem igazán van lehetőségünk felvenni a versenyt a nagy cégek által felajánlott juttatáscsomagok mértékével. Nyilván szeretnénk a lehető legtöbbet nyújtani ezen a téren is, a tapasztalat viszont azt mutatja, hogy

Idézet
nem mindig az extrajuttatások mértéke vagy mennyisége a döntő a munkavállalók számára, hanem inkább a közösségi programok rendszeressége, az együtt töltött idő minősége határozza meg, hogy hosszú távon maradnak, vagy sem a cégnél, ugyanis ezek az alkalmak növelhetik a kohéziós erőt és az általános jóllétérzést”

– fogalmazott a cégvezető. Rámutatott: a juttatások kiválasztásánál alapul vették a számítógépes ülőmunka velejáróit és azokat a szükségleteket, amelyek ezek mentén kialakulhatnak.

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma. •  Fotó: Facebook/Bálványos Resort Galéria

A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.

Fotó: Facebook/Bálványos Resort

„Ennek megfelelően kerestünk konkrét megoldásokat és lehetőségeket Udvarhely-viszonylatban. Igyekeztünk gondolni a mozgásra, sportolásra, közös filmnézésre és nyilván a céges eseményekre, a közös evés-ivásra” – sorolta a leginkább külföldi ügyfeleknek, valamint hazai zöldmezős projekteken dolgozó, webes szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég társalapítója. Hozzátette,

a jövőben ők is szeretnék bővíteni a juttatásaik körét, élnének az alkalmazottaknak adható fitneszbérletek és wellnesskuponok lehetőségével, amennyiben igénylik azokat a kollégák.

korábban írtuk

Az anyagi jólét a legfontosabb a fiatalok számára – Közgazdász a Z generáció motivációiról
Az anyagi jólét a legfontosabb a fiatalok számára – Közgazdász a Z generáció motivációiról

Egy Romániában készült, friss felmérés szerint az 1990-es évek közepe és a 2010-es évek első fele között született Z generáció tagjai számára legfontosabb motiváció az anyagi biztonság és függetlenség megszerzése.

Van, akinek más jelent motivációt

Ám sokak számára nem a bónuszok, voucherek, extrajuttatások a döntőek a munkahelyválasztásnál. Fecske Nándor csíkszeredai származású, jelenleg Magyarországon élő fiatalember kilenc éve dolgozik programozóként, jelenleg egy amerikai ügyfeleknek dolgozó kolozsvári szoftverfejlesztő cég munkatársa.

A Krónikának elmondta, kezdő programozóként abból a szempontból is fontosnak tartotta a munkahelyi közösséget, hogy számára a munkahely az informális tudásmegosztás, a gyorsabb tapasztalatszerzés színtere is volt, ezért szívesen használt ki minden olyan lehetőséget, amely a kollégák közötti szorosabb kapcsolat kiépítését segítette.

„Elsősorban a programozásnál használt technológia szerint mérlegeltem, hogy elfogadok egy ajánlatot, vagy sem.

Idézet
Hajlandó voltam akár jelentősen kevesebb fizetésért dolgozni mindaddig, amíg az adott technológia elsajátítása hasznosnak tűnt,

illetve találtam olyan mentort, akitől tanulni lehetett. Ilyenkor természetesen számítottak a közös programok is, hogy minél hatékonyabban működhessünk együtt, ilyenek voltak a külföldi konferenciák, amelyeken a kollégákkal közösen vettünk részt, és tanultunk meg egy-egy technológiát” – mondta a programozó fiatalember.

Hozzátette, a sport-, wellness- és egyéb voucherek, bérletek korábban sem keltették fel az érdeklődését,

ugyanis több mint hat éve külföldön él és távmunkában dolgozik, így nem is lenne alkalma igénybe venni azokat. „Az utóbbi években a prioritásaim változtak, csak akkor vállalok el egy adott munkát, ha rugalmas időbeosztással dolgozhatok, és nem kell bejárnom az adott munkahelyre, hanem távolról is végezhetem a feladataimat, ezenkívül természetesen a fizetés is döntő tényező” – tette hozzá a csíkszeredai fiatalember.

korábban írtuk

A fizetés nem igazi motiváló erő, szükségesek a pihenőnapok a feltöltődéshez
A fizetés nem igazi motiváló erő, szükségesek a pihenőnapok a feltöltődéshez

Az idei hivatalos munkaszüneti napok több mint fele esik hétvégére, azaz a tizenöt hivatalos szabadnap közül csak hét lesz hétköznap. Akaratlanul is kellemetlenül érinti a dolgozókat a kevesebb hivatalos szabadnap híre, pszichológus fejtette ki a Székelyhonnak ennek lélektani okát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés