
Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak
Fotó: 123RF
Az ösztönző bérek, magánegészségügyi és nyugdíjbiztosítás mellett rendszeresen megszervezett közösségi összejövetelekkel, sportolási lehetőségekkel vagy akár masszázs- és fesztiválbérletekkel kívánják egyes munkaadók vonzóvá tenni a munkahelyeket az alkalmazottak számára. Noha jogi lehetőség létezik a munkaadó által részben adómentesen adható juttatásokra, ez leginkább a multinacionális cégeknél vagy az IT-szektorban dolgozók „kiváltsága”.
2023. február 05., 20:142023. február 05., 20:14
2023. február 05., 22:432023. február 05., 22:43
Idéntől bővült a munkavállalóknak nyújtandó bónuszok, juttatások köre, a januárban elfogadott és az államfő által kihirdetett jogszabály értelmében edzőtermi bérletet és gyógykezelési jegyeket is biztosíthatnak alkalmazottaiknak a romániai cégek. Ezek a kiadások adómentesek és munkavállalónként évi 400 euróig leírhatók.
Debreczeni László adószakértő korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a munkavállalók körében végzett felmérésekben a különböző jogok és fizetésen kívül nyújtható előnyök és/vagy kedvezmények szavatolása előkelő helyen szerepel az alkalmazottak elvárásai között, ezért a munkáltatóknak meg kell fontolniuk, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, hiszen így megtartják és ösztönzik az alkalmazottaikat. A juttatásokon és bónuszokon kívül döntő szempont lett a távmunka lehetősége is a munkavállalók jó részénél.
Gálffy Csanád, a Székelyudvarhelyen és Kolozsváron irodát működtető Minic Studio társalapítója a Krónika megkeresésére elmondta, igyekeznek a körülményekhez mérten minél több lehetőséget biztosítani az alkalmazottaiknak, leginkább olyan bónuszokat ajánlanak, és programokat szerveznek, amelyeket szélesebb körben igényelnek a kollégák. A tizenegy éve, jelenleg 28 alkalmazottal működő szoftverfejlesztő kisvállalkozás alkalmazottai rendszeresen járnak bowlingozni, heti két alkalommal van gerinctorna az irodában, több alkalommal is szerveznek céges összejöveteleket, ezen kívül minden alkalmazottjuknak fizetik a magán-balesetbiztosítást.
„Mivel kisvállalkozás vagyunk, nem igazán van lehetőségünk felvenni a versenyt a nagy cégek által felajánlott juttatáscsomagok mértékével. Nyilván szeretnénk a lehető legtöbbet nyújtani ezen a téren is, a tapasztalat viszont azt mutatja, hogy
– fogalmazott a cégvezető. Rámutatott: a juttatások kiválasztásánál alapul vették a számítógépes ülőmunka velejáróit és azokat a szükségleteket, amelyek ezek mentén kialakulhatnak.
A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.
Fotó: Facebook/Bálványos Resort
„Ennek megfelelően kerestünk konkrét megoldásokat és lehetőségeket Udvarhely-viszonylatban. Igyekeztünk gondolni a mozgásra, sportolásra, közös filmnézésre és nyilván a céges eseményekre, a közös evés-ivásra” – sorolta a leginkább külföldi ügyfeleknek, valamint hazai zöldmezős projekteken dolgozó, webes szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég társalapítója. Hozzátette,

Egy Romániában készült, friss felmérés szerint az 1990-es évek közepe és a 2010-es évek első fele között született Z generáció tagjai számára legfontosabb motiváció az anyagi biztonság és függetlenség megszerzése.
Ám sokak számára nem a bónuszok, voucherek, extrajuttatások a döntőek a munkahelyválasztásnál. Fecske Nándor csíkszeredai származású, jelenleg Magyarországon élő fiatalember kilenc éve dolgozik programozóként, jelenleg egy amerikai ügyfeleknek dolgozó kolozsvári szoftverfejlesztő cég munkatársa.
A Krónikának elmondta, kezdő programozóként abból a szempontból is fontosnak tartotta a munkahelyi közösséget, hogy számára a munkahely az informális tudásmegosztás, a gyorsabb tapasztalatszerzés színtere is volt, ezért szívesen használt ki minden olyan lehetőséget, amely a kollégák közötti szorosabb kapcsolat kiépítését segítette.
„Elsősorban a programozásnál használt technológia szerint mérlegeltem, hogy elfogadok egy ajánlatot, vagy sem.
illetve találtam olyan mentort, akitől tanulni lehetett. Ilyenkor természetesen számítottak a közös programok is, hogy minél hatékonyabban működhessünk együtt, ilyenek voltak a külföldi konferenciák, amelyeken a kollégákkal közösen vettünk részt, és tanultunk meg egy-egy technológiát” – mondta a programozó fiatalember.
ugyanis több mint hat éve külföldön él és távmunkában dolgozik, így nem is lenne alkalma igénybe venni azokat. „Az utóbbi években a prioritásaim változtak, csak akkor vállalok el egy adott munkát, ha rugalmas időbeosztással dolgozhatok, és nem kell bejárnom az adott munkahelyre, hanem távolról is végezhetem a feladataimat, ezenkívül természetesen a fizetés is döntő tényező” – tette hozzá a csíkszeredai fiatalember.

Az idei hivatalos munkaszüneti napok több mint fele esik hétvégére, azaz a tizenöt hivatalos szabadnap közül csak hét lesz hétköznap. Akaratlanul is kellemetlenül érinti a dolgozókat a kevesebb hivatalos szabadnap híre, pszichológus fejtette ki a Székelyhonnak ennek lélektani okát.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!