2009. január 08., 23:492009. január 08., 23:49
Folytatódott csütörtökön is a lej lejtmenete: a Román Nemzeti Bank (BNR) 4,1385 lejes euróárfolyamot jelölt meg referenciaként, ami 1,6 százalékos növekedést jelent az előző napi számadathoz viszonyítva. A lej öt éve nem volt ennyire gyenge az európai fizetőeszközhöz viszonyítva. A valaha regisztrált legmagasabb árfolyamig pedig már csak igen kevés van, a 2004. január 6-i 4,1438 lej/euró árfolyamtól alig 0,0053 lej választja el. A gazdasági elemzők pedig pesszimisták, egybehangzóan úgy nyilatkoztak az elmúlt napokban, hogy a lej gyengülése folytatódik a közeljövőben. Kijelentésüket azzal támasztják alá, hogy a román gazdaság egésze bajban van, az országnak nincs lehetősége visszaszorítani a külkereskedelmi mérleghiányt. Ennek pedig legfőbb oka a globális gazdasági és pénzügyi válság. A hazai cégek külföldi megrendelései folyamatosan csökkennek, s már a nyugati országokban dolgozók által hazaküldött pénzösszegek sem tudják kihúzni Romániát a pácból, mivel ezek összege is drasztikus visszaesést mutat. Míg a korábbi években a vendégmunkások 9-10 milliárd eurót küldtek haza, addig az idei évre szóló előrejelzések alig 5 milliárdról beszélnek.
Az egyre súlyosbodó gondokról egyeztetett csütörtökön Emil Boc miniszterelnök és Mugur Isărescu jegybankelnök. „A BNR támogatja a kormány azon intézkedéseit, amelyek minimális gazdasági növekedést irányoznak elő a 2009-es évre, amelynek során elkerülhetetlen a külkereskedelmi mérleghiány kiigazítása. Ám mindezt úgy kell megvalósítani, hogy ne legyen erős hatással sem az inflációra, sem pedig a lakosság életszínvonalára” – nyilatkozta a találkozót követően Mugur Isărescu. Hozzátette: a megbeszélés során nem tértek ki részletes cselekvési tervekre, hanem egyelőre a jövőbeni együttműködés alapelveit körvonalazták.
Emil Boc elmondta, részleteiben megvitatták a jegybankelnökkel a 2009-es költségvetést. A kormányfő a tanácskozáson felvázolta a kormány azon elképzeléseit, amelyek új munkahelyek teremtését célozzák meg, továbbá a gazdasági környezet támogatásának lehetőségeiről, az európai uniós pénzek megfelelő elköltéséről, minél erősebb infrastrukturális beruházásokról is szó esett. Mindezt a Boc-kabinet úgy szeretné megvalósítani, hogy ne mélyüljenek tovább a társadalmi rétegek közötti szakadékok. „A válság jegyében nem szabad feláldozni a törékeny társadalmi osztályokat” – hangsúlyozta Emil Boc.
Arra az újságírói kérdésre, hogy létezik-e közös álláspont a BNR és a kormány között a fizetés- és nyugdíjemelések tekintetében, a miniszterelnök mindössze annyit mondott, minderről hivatalos dokumentumok készülnek a közeljövőben parlamenti szinten.
Az államnak a költségvetési bevételek csökkenésével kell idén szembeszállnia, miközben a 2008-as költségvetési mérleghiány jóval meghaladhatja az előrejelzett értékét, akár 7 milliárd euró fölé is emelkedhet.
A Boc–Isărescu-találkozót megelőző napon a pénzügy-minisztérium már módosította is az idei évre vonatkozó gazdasági mutatók korábban előrevetített értékét. A gazdasági szakemberek azonban váltig állítják, hogy a szaktárca nem fogja tudni épp oly mértékben visszaszorítani a kiadásokat, hogy a költségvetési mérleghiány a bruttó hazai termék (GDP) 1,7–2 százalékán tudja tartani. Az előrejelzett GDP 588 milliárd lej. Szintén gondot jelent a szakértők szerint, hogy a költségvetési hiányt nem lehet könnyen finanszírozni olyan körülmények között, hogy a lejbeni erőforrások egyre drágábbak, a bankok pedig már iparkodnak állampapírokat vásárolni. Tovább súlyosbítja ugyanakkor a helyzetet, hogy nagyon nehéz lesz a külpiaci valuta idevonzása, mivel a nagy nemzetközi pénzintézetek sem rendelkeznek kellő mennyiségű euróval.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.