
Fotó: Mediafax
Mint arról beszámoltunk, a Területi Környezetvédelmi Ügynökség még május 28-án döntött úgy, hogy hat hónapra felfüggeszti az Arpechim működési engedélyeit, mivel a finomító nem felelt meg a környezetvédelmi előírásoknak. Amennyiben a hatóság döntése érvényben marad, és a Petrom nem végezte volna el a szükséges környezetvédelmi átalakításokat, a finomító működési engedélyét végleg bevonhatták volna. A törvényszéki határozat ellen ugyanakkor öt napon belül fellebbezhet a környezetvédelmi hatóság.
Dan Pazara elmondta, a Petrom reményei szerint az elkövetkező két hónapban elvégzi a szükséges környezetvédelmi beruházásokat, amelyek lehetővé teszik a finomító zavartalan működését.
Az Arpechim esetleges bezárásának híre valósággal pánikot keltett két héttel ezelőtt, mivel ebben a finomítóban állítják elő a Petrom által értékesített üzemanyag-mennyiség csaknem felét. Amennyiben tehát az osztrák OMV tulajdonában lévő olajtársaságnak be kellett volna zárnia a létesítményt, szakértők szerint jelentős üzemanyagár-emelkedésre lehetett volna számítani.
A törvényszéki döntés ennek nyomán nem sokkal kihirdetése után megmozgatta a tőzsdét: a Bukaresti Értéktőzsdén 1,4 százalékkal emelkedett a Petrom részvényeinek árfolyama az egy nappal korábbi értékhez képest, ráadásul a legnagyobb forgalmat is a kőolajtársaság papírjai bonyolították. Az Arpechim működési engedélye felfüggesztésének hírére két héttel ezelőtt 45 percre föl kellett függeszteni a Petrom-részvények kereskedését, de a cég papírjai a nap végére még így is ötszázalékos esést produkáltak.
A Környezetvédelmi Minisztérium közleménye szerint az Arpechim tevékenységének felfüggesztése azért szükséges, mert a finomító fokozott mértékű veszélyforrást jelent mindaddig, amíg el nem végzik a szükséges átalakításokat.
B. L.
Az Arpechim-„saga”
2005. november 30.: a pitesti-i Arpechim megkapja a működési engedélyt a környezetvédelmi hatóságtól.
2006. augusztus 30.: a környezetvédelmi engedélyt módosítják, mivel egy kormányhatározat nyomán módosultak a vízgazdálkodási feltételek. A 2005/152-es jogszabály értelmében bevonhatják azon vállalatok működési engedélyét, amelyek nem felelnek meg a határozat előírásainak.
2007. március 14–17.: a piteºti-i környezetvédelmi ügynökség, az argeºi környezetvédelmi hatóságokkal karöltve ellenőrzést hajt végre a finomítóban, és megállapítják, hogy nem teljesíti a határozat két kitételét.
2007. március 19.: a környezetvédelmi hatóságok írásban figyelmeztetik az Arpechimet, harmincnapos határidőt szabva meg a szabálysértő állapot felszámolására.
2007. április 19.: a hatóságok megállapítják, hogy a szabálysértés ténye továbbra is fennáll.
2007. május 28.: felfüggesztik az Arpechim működési engedélyét.
2007. június 12.: a piteºti-i törvényszék felfüggeszti a környezetvédelmi hatóság döntését.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.