
Borús napelemkilátások.A prosumerek meg fogják fizetni az országos energiarendszerben általuk okozott egyensúlyhiányokat a tervezet szerint
Fotó: Gazda Árpád
Radikálisan megváltozik a romániai prosumertörvény – adta hírül több mérvadó román hírportál, amelyek az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátott sürgősségi rendelettervezetét ismertetik.
2026. január 22., 19:072026. január 22., 19:07
Eszerint új előnyök jelenhetnek meg a több mint 280 ezer napelemes áramtermelő-fogyasztó számára, ugyanakkor olyan kötelezettségek is, amelyek közvetlen hatással lesznek a költségekre és az energiahasználat módjára. Viszont a súlyos következtetések levonása előtt érdemes megvárni a tervezet – várhatóan nehézkes – gyakorlatba ültetését.
Eddig ezeket a költségeket a szolgáltatók viselték, és minden fogyasztó számláiba beépítették. Gyakorlatilag azok is közvetve fizettek a hálózatba betáplált, kiszámíthatatlan energiáért, akiknek nincs napelemük – tájékoztatott a román közszolgálati televízió hírcsatornája.
A TVR Info szerint az egyensúlyhiányok azért keletkeznek, mert az elektromos energiát pontosan abban a pillanatban kell elfogyasztani, amikor megtermelik. Amikor azonban a termelés vagy a fogyasztás eltér az előrejelzésektől, a Transelectrica beavatkozik a kiegyenlítő piacon, ahol az energia jóval drágább. Az így keletkező költségek végső soron a lakosság számláiban jelennek meg. Az új törvény révén az állam ezt a felelősséget közvetlenül a prosumerekre hárítja.
Jelenleg a megtermelt energia mindössze körülbelül 40%-a megy önfogyasztásra, a többit a rendszerbe táplálják. A többletköltségek elkerülése érdekében sokaknak energiatároló akkumulátorokba vagy intelligens energiavezérlő rendszerekbe kell majd beruházniuk.
A tervezet új jogokat is bevezet: a prosumerek energiát adományozhatnak sérülékeny háztartásoknak, kórházaknak vagy egyházaknak, társulhatnak energetikai közösségekbe, ugyanarra a fogyasztási helyre több szerződéssel is rendelkezhetnek, és nem fogják kétszer megadóztatni a tárolt energiát. Emellett a szolgáltatók kötelesek lesznek világos tájékoztatást adni a dinamikus árazású szerződések kockázatairól.
Ugyanakkor a TVR Info szerint vannak tisztázatlan elemek is. A törvény rögzített árú szerződéseket vezet be, de rugalmas elemeket is megenged, ami zavart okozhat a fogyasztók körében. A végleges végrehajtás az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságtól (ANRE) függ, amelynek a következő hónapokban kell kidolgoznia a másodlagos jogszabályokat.
– állapítják meg a közszolgálati hírcsatorna műsorában.
A Hotnews hírportál vonatkozó cikkéből az is kiderül, hogy a jogszabály-tervezet a 2012/123-as számú, villamosenergia és gáz kerettörvénybe illeszti be a módosításokat, beleértve a prosumerek új „aktív ügyfél” (client activ) kategóriáját, ami pénzügyi felelősséget is maga után von. A törvény céljai között szerepel
A tervezet lehetővé teszi, hogy a prosumerek harmadik félként belépő szolgáltatókat bízzanak meg az energiamegosztás és -egyensúlyozás menedzselésével (pl. technikai/adminisztratív szolgáltatások), ami új piaci szereplők megjelenését vetíti előre.
Itt is kiemelik, hogy a tervezet ellentmondásos szabályokat is felvázol a fix árú és rugalmas elemeket tartalmazó szerződésekkel kapcsolatban.
A végrehajtás részleteit az ANRE-nak kell kidolgoznia a következő hónapokban, beleértve a monitoring és szankcionálási mechanizmusokat, ami arra utal, hogy – mint sok más esetben – a végrehajtási keretrendszer még nem teljesen kidolgozott.
Ezt emelte ki egyik vonatkozó hozzászólásában Kodok Márton informatikus, energiaügyi szakértő is az általa adminisztrált Erdélyi Napelem Klub Facebook-oldalon posztolt vonatkozó hír alatt. Szerinte
Hozzátette: az ősszel is „ment egy nagy hír, hogy havi kifizetés lesz, abból sem lett semmi”. Amint arról beszámoltunk, a politikum szerint egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a napelemes áramtermelő-fogyasztók helyzetét az a törvénytervezet, amelyet októberben fogadott el (újra) a román képviselőház. Ugyanakkor a prosumerek és energiaközösségek képviselői szerint bár előrelépést jelent a jogszabály megszavazása, azért ez is számos kérdést hagy tisztázatlanul.
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban több, a prosumereket érintő törvénytervezet is napirenden volt, ám a gyakorlatban rendkívül nehezen valósulnak meg a különböző érdekeket szem előtt tartó jogszabály-módosítások. Közben a jelenleg érvényben lévő szabályozások többféleképpen értelmezhetők, néhol egymásnak is ellentmondanak.
Mindez olyan körülmények között, hogy a napelemes erőművek telepítése 2025-ben is gyorsan növekedett: az országos termelési kapacitás meghaladta a 7000 MW-ot, amely a napelemparkok és a prosumerek összesített maximális teljesítményét jelenti. Iparági vélemények szerint a tavalyi 2200 MW telepítése után idén további 2500 MW-tal bővülhet a kapacitás.

A politikum szerint egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek helyzetét az a törvénytervezet, amelyet szerdán fogadott el (újra) a román képviselőház.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!