Hirdetés

Megfizettetnék a napelemesekkel az egyensúlyhiányt

napelem

Borús napelemkilátások.A prosumerek meg fogják fizetni az országos energiarendszerben általuk okozott egyensúlyhiányokat a tervezet szerint

Fotó: Gazda Árpád

Radikálisan megváltozik a romániai prosumertörvény – adta hírül több mérvadó román hírportál, amelyek az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátott sürgősségi rendelettervezetét ismertetik.

Páva Adorján

2026. január 22., 19:072026. január 22., 19:07

Eszerint új előnyök jelenhetnek meg a több mint 280 ezer napelemes áramtermelő-fogyasztó számára, ugyanakkor olyan kötelezettségek is, amelyek közvetlen hatással lesznek a költségekre és az energiahasználat módjára. Viszont a súlyos következtetések levonása előtt érdemes megvárni a tervezet – várhatóan nehézkes – gyakorlatba ültetését.

A sürgősségi rendelettervezet által felvázolt legfontosabb változás, hogy a prosumerek meg fogják fizetni az országos energiarendszerben általuk okozott egyensúlyhiányokat.

Hirdetés

Eddig ezeket a költségeket a szolgáltatók viselték, és minden fogyasztó számláiba beépítették. Gyakorlatilag azok is közvetve fizettek a hálózatba betáplált, kiszámíthatatlan energiáért, akiknek nincs napelemük – tájékoztatott a román közszolgálati televízió hírcsatornája.

A TVR Info szerint az egyensúlyhiányok azért keletkeznek, mert az elektromos energiát pontosan abban a pillanatban kell elfogyasztani, amikor megtermelik. Amikor azonban a termelés vagy a fogyasztás eltér az előrejelzésektől, a Transelectrica beavatkozik a kiegyenlítő piacon, ahol az energia jóval drágább. Az így keletkező költségek végső soron a lakosság számláiban jelennek meg. Az új törvény révén az állam ezt a felelősséget közvetlenül a prosumerekre hárítja.

A gyakorlati következmény: a prosumereket arra ösztönzik, hogy a megtermelt energiából minél többet saját maguk fogyasszanak el, és minél kevesebbet adjanak át a hálózatnak.

Jelenleg a megtermelt energia mindössze körülbelül 40%-a megy önfogyasztásra, a többit a rendszerbe táplálják. A többletköltségek elkerülése érdekében sokaknak energiatároló akkumulátorokba vagy intelligens energiavezérlő rendszerekbe kell majd beruházniuk.

A tervezet új jogokat is bevezet: a prosumerek energiát adományozhatnak sérülékeny háztartásoknak, kórházaknak vagy egyházaknak, társulhatnak energetikai közösségekbe, ugyanarra a fogyasztási helyre több szerződéssel is rendelkezhetnek, és nem fogják kétszer megadóztatni a tárolt energiát. Emellett a szolgáltatók kötelesek lesznek világos tájékoztatást adni a dinamikus árazású szerződések kockázatairól.

Ugyanakkor a TVR Info szerint vannak tisztázatlan elemek is. A törvény rögzített árú szerződéseket vezet be, de rugalmas elemeket is megenged, ami zavart okozhat a fogyasztók körében. A végleges végrehajtás az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságtól (ANRE) függ, amelynek a következő hónapokban kell kidolgoznia a másodlagos jogszabályokat.

Idézet
Biztos azonban, hogy a felelősség nélküli prosumer korszaka a végéhez közeledik, és az energetikai átmenet érettebbé válik, ugyanakkor költségesebbé is azok számára, akik energiát termelnek”

– állapítják meg a közszolgálati hírcsatorna műsorában.

A Hotnews hírportál vonatkozó cikkéből az is kiderül, hogy a jogszabály-tervezet a 2012/123-as számú, villamosenergia és gáz kerettörvénybe illeszti be a módosításokat, beleértve a prosumerek új „aktív ügyfél” (client activ) kategóriáját, ami pénzügyi felelősséget is maga után von. A törvény céljai között szerepel

  • a fogyasztók szerződéses választási lehetőségeinek bővítése
  • és az energiaár-ingadozások hosszú távú kockázatainak csökkentése,
  • ami mélyebb piaci reformokra utal.

A tervezet lehetővé teszi, hogy a prosumerek harmadik félként belépő szolgáltatókat bízzanak meg az energiamegosztás és -egyensúlyozás menedzselésével (pl. technikai/adminisztratív szolgáltatások), ami új piaci szereplők megjelenését vetíti előre.

Itt is kiemelik, hogy a tervezet ellentmondásos szabályokat is felvázol a fix árú és rugalmas elemeket tartalmazó szerződésekkel kapcsolatban.

Bizonyos előírások szerint a nagy szolgáltatóknak (több mint 200 000 ügyfél esetén) minimálisan 1 éves, fix árú szerződéseket kell ajánlaniuk, miközben a jogszabály rugalmas elemeket is enged-előír.

A végrehajtás részleteit az ANRE-nak kell kidolgoznia a következő hónapokban, beleértve a monitoring és szankcionálási mechanizmusokat, ami arra utal, hogy – mint sok más esetben – a végrehajtási keretrendszer még nem teljesen kidolgozott.

Ezt emelte ki egyik vonatkozó hozzászólásában Kodok Márton informatikus, energiaügyi szakértő is az általa adminisztrált Erdélyi Napelem Klub Facebook-oldalon posztolt vonatkozó hír alatt. Szerinte

Idézet
nem kell komolyan venni, mert minden törvénytervezet el van akadva, ez is már 2 éve bukdácsol, majd ha tényleg lesz belőle valami, akkor szólunk”.

Hozzátette: az ősszel is „ment egy nagy hír, hogy havi kifizetés lesz, abból sem lett semmi”. Amint arról beszámoltunk, a politikum szerint egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a napelemes áramtermelő-fogyasztók helyzetét az a törvénytervezet, amelyet októberben fogadott el (újra) a román képviselőház. Ugyanakkor a prosumerek és energiaközösségek képviselői szerint bár előrelépést jelent a jogszabály megszavazása, azért ez is számos kérdést hagy tisztázatlanul.

Mint ismeretes, az elmúlt időszakban több, a prosumereket érintő törvénytervezet is napirenden volt, ám a gyakorlatban rendkívül nehezen valósulnak meg a különböző érdekeket szem előtt tartó jogszabály-módosítások. Közben a jelenleg érvényben lévő szabályozások többféleképpen értelmezhetők, néhol egymásnak is ellentmondanak.

Mindez olyan körülmények között, hogy a napelemes erőművek telepítése 2025-ben is gyorsan növekedett: az országos termelési kapacitás meghaladta a 7000 MW-ot, amely a napelemparkok és a prosumerek összesített maximális teljesítményét jelenti. Iparági vélemények szerint a tavalyi 2200 MW telepítése után idén további 2500 MW-tal bővülhet a kapacitás.

korábban írtuk

Borúra derűt hoz az új prosumertörvény, de maradtak még szürke felhők
Borúra derűt hoz az új prosumertörvény, de maradtak még szürke felhők

A politikum szerint egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek helyzetét az a törvénytervezet, amelyet szerdán fogadott el (újra) a román képviselőház.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés