Hirdetés

Borúra derűt hoz az új prosumertörvény, de maradtak még szürke felhők

prosumer napelem

A törvényalkotók célja az volt, hogy a prosumerek érezzék: megéri napelemekbe fektetni

Fotó: Páva Adorján

A politikum szerint egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek helyzetét az a törvénytervezet, amelyet szerdán fogadott el (újra) a román képviselőház. Ugyanakkor a prosumerek és energiaközösségek képviselői szerint bár előrelépést jelent a jogszabály megszavazása, azért ez is számos kérdést hagy tisztázatlanul.

Páva Adorján

2025. október 17., 07:572025. október 17., 07:57

2025. október 17., 08:262025. október 17., 08:26

A bukaresti képviselőház szerdán elfogadta a 2012/123-as számú, a villamosenergia- és földgáztörvény módosításáról és kiegészítéséről szóló törvényt, amely fontos változásokat hoz az energiatermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek számára. A törvényt még 2023-ban kezdeményezték, és ugyanabban az évben, az ősz folyamán egyszer már megszavazta a parlament, azonban az akkori államfő, Klaus Iohannis visszaküldte felülvizsgálatra. A folyamat 2024-ben indult újra.

Aki prosumer, az nyer?

Az új törvény számos változtatást vezet be a prosumerekre vonatkozó jogi szabályozásban, különbséget téve a jogi személy és a természetes személy prosumer között. Emellett a törvényjavaslat pontosan meghatározza a mennyiségi kompenzáció fogalmát, amely azon napelemesekre vonatkozik, akik legfeljebb 200 kW beépített teljesítményű, megújuló forrásból működő erőművel rendelkeznek fogyasztási helyenként.

Hirdetés

A villamosenergia-szolgáltató a napelemes prosumer számára kiállított számlán feltünteti:

  • a hálózatból a prosumer által elfogyasztott villamos energia mennyiségét, a szerződésben meghatározott aktív villamosenergia-ár alapján, amelyhez hozzáadódnak a jogszabályban előírt díjak és adók, valamint
  • a prosumer által termelt és a hálózatba betáplált villamos energia mennyiségét, az aktív villamosenergia-árnak megfelelő, de díjak és adók nélküli áron,
  • és havonta kiszámlázza a különbözetet.

Továbbá a 200 kW és 400 kW közötti teljesítményű berendezéssel rendelkező prosumerek kérésére a szolgáltatók kötelesek pénzügyi elszámolást végezni a betáplált és a felhasznált energia között – összegezte a törvény hozadékát a Digi24 televízió hírportálja.

Bevezetik továbbá az energia tárolásának lehetőségét, az energia közvetlen értékesítését egy másik, a termelőberendezéshez csatlakoztatott fogyasztónak, valamint annak lehetőségét, hogy a többlettermelést egy másik fogyasztási helyen történő energiafogyasztással kompenzálják.

Bende Sándor parlamenti képviselő szerdán úgy tálalta az alsóház döntését, hogy

az elfogadott törvénytervezet egyszerűbbé, igazságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a prosumerek – vagyis a saját energiát termelő és felhasználó háztartások és vállalkozások – helyzetét.

Facebook-bejegyzésében az RMDSZ politikusa kiemelte, mit jelent ez a gyakorlatban:

  • a mennyiségi kompenzációra jogosító teljesítményhatár 100 kW-ról 400 kW-ra emelkedik;
  • lehetővé válik, hogy a megtermelt többletenergiát a prosumer másik saját fogyasztási helyén is felhasználhassa – ha ugyanaz a szolgáltató látja el;
  • a többletenergia értékesíthető más fogyasztóknak is, akik közvetlenül csatlakoznak a rendszerhez; fontos újdonság: lehetőség lesz arra is, hogy a megtermelt többlet villamos energiát a gázszámlával lehessen kompenzálni, amennyiben ugyanaz a szolgáltató biztosítja mindkét szolgáltatást;
  • támogatja az energiatárolás (akkumulátorok) elterjedését, ami az önellátás és az energiabiztonság kulcsa.

A gyergyószéki képviselő szerint a módosítás hosszú egyeztetések eredménye.

Idézet
Célunk az volt, hogy a prosumerek érezzék: megéri napelemekbe fektetni, mert a rendszer most már valóban támogatja a zöldenergiát és a helyi önellátást.

A törvénytervezet elfogadásával Románia újabb lépést tett az energiafüggetlenség és a fenntartható jövő felé” – írta Bende Sándor.

A parlamenti döntést üdvözölte a Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) is, amely csütörtökön közleményben összegezte a jogszabály pozitívumait. Eszerint

a romániai áramtermelő-fogyasztók többé nem adnak hitelbe energiát a szolgáltatóknak, és a törvény végre egyenlő helyzetbe hozza őket, miután eltörölték a 24 hónapos határidőt a hálózatba betáplált villamos energia kifizetésére.

„Az APCE üdvözli a román parlament által elfogadott prosumertörvényt, egy olyan szabályozást, amelyet több százezer romániai várt már régóta, akik zöldenergiát termelnek, és aktívan hozzájárulnak az energetikai átmenethez. Ez a törvény, bár sok hiányossággal és bizonytalansággal bír, végre igazságot teremt egy olyan területen, ahol az évek során az energetikai szabályozó hatóság (ANRE) másodlagos szabályozásai a prosumereket hátrányosan érintették az energiatermelők és -szolgáltatók javára: a szolgáltatók hitelezése ügyében” – áll a szervezet közleményében.

prosumer napelem Galéria

A törvény havi számlázást ír elő, de nem határozza meg a kiállított prosumerszámlák kifizetésének határidejét

Fotó: Gazda Árpád

Az APCE szerint a prosumerek és a szolgáltatók közötti kapcsolatot alapvetően megváltoztató legfontosabb előírások között szerepel a 24 hónapos határidő eltörlése a hálózatba betáplált villamos energia kifizetésére. Így a prosumereknek többé nem kell éveket várniuk a leszállított energia elszámolására.

Ugyanakkor a jogszabály bevezeti a havi számlázás kötelezettségét, ami átláthatóságot és kiszámíthatóságot hoz az üzleti kapcsolatokba, és kiterjeszti a kompenzáció lehetőségét több fogyasztási és termelési hely között – beleértve azokat az eseteket is, amikor a szolgáltató földgázszolgáltatást is nyújt.

Emellett a prosumereknek lehetőségük lesz arra, hogy a betáplált energia kompenzációjából származó összeget felhasználják a villamosenergia-szolgáltatási szerződésekből eredő fizetési kötelezettségeik kiegyenlítésére, minden olyan fogyasztási vagy termelési hely esetében, amely ugyanahhoz a szolgáltatóhoz tartozik.

„Gyakorlati szempontból ez azt jelenti, hogy a prosumerek többé nem biztosítanak ingyenes hitelkeretet az energiaszolgáltatóknak a betáplált energia átgörgetésével. ű

Idézet
Sőt, ez azt is jelenti, hogy minden prosumer a saját termelési és fogyasztási helyén kiegyenlítheti a havi számla teljes értékét – beleértve a szállítási díjakat, jövedéki adókat, zöldtanúsítványokat, áfát – a szolgáltató portfóliójában lévő többletenergia értékével, amely pénzben kifejezett összegként szerepel.

Ez gyakorlatilag a prosumerek teljes körű hozzájárulásának elismerését jelenti az országos energiarendszerhez” – magyarázták az APCE képviselői. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy bár az új törvény nem mentes a hiányosságoktól és bizonytalanságoktól, mégis paradigmaváltást jelent, és jelentősen korlátozza az ANRE lehetőségét arra, hogy a prosumerek kárára szabályozzon.

Ugyanakkor egy nappal korábban, a törvény elfogadása napján a prosumerek szövetsége gyors helyzetelemzésében a hiányosságokat is kiemelte. Különösen a számlázás tekintetében: az aktív energia kifizetésének esedékességi időpontja nincs egyértelműen meghatározva.

Jelenlegi formájában a törvény havi számlázást ír elő, de nem határozza meg a kiállított számlák kifizetésének határidejét, különösen a betáplált energia esetében, ami zavart és nehézségeket okozhat a végrehajtás során.

A törvényjavaslat problémákat vet fel a mennyiségi kompenzáció terén is több fogyasztási hely esetében, mivel a javasolt feltételek korlátozóak:

  • az ügyfél kiserőműveinek 27 kW-nál kisebb beépített teljesítményűnek kell lennie;
    a prosumernek magánszemélynek kell lennie;
  • ugyanazon a néven kell a legyen második vagy harmadik ingatlan, és legalább 12 hónapos szerződéssel kell rendelkezni ugyanazzal a szolgáltatóval.

Az APCE elemzése szerint a prosumereknek csak mintegy 28%-a felel meg ezeknek a korlátozó kritériumoknak.

A pohár üresebbik felére figyelmeztetett Kodok Márton civil aktivista, a Napelem AFM pályázók nevű Facebook-csoport adminisztrátora is. A témához kapcsolódó hozzászólásaiban a szakember szintén jelezte:

kimaradt a törvényből a pontos határidő belefoglalása (sem a 24 hónapos, de a havi elszámolás sem került bele), így most a végtelenségig visszatarthatják a pénzeket a szolgáltatók.

„Továbbá nem válhatsz szolgáltatót egy évig. Ami durva, mert az árakat simán menet közben változtatják” – szögezte le. Kodok Márton szerint még hónapokba telhet, amíg kiderül, hányadán állunk a törvénnyel: még ki kell hirdetnie az államfőnek, az ANRE-nek pedig új szabályozást kell kidolgoznia.

korábban írtuk

Több száz millió euróval tartoznak a napelemeseknek
Több száz millió euróval tartoznak a napelemeseknek

Mintegy 300 millió euróval tartoznak a napelemes áramtermelő-fogyasztóknak az energiaszolgáltatók a 2023 óta az országos hálózatba betáplált villamos energiáért, ugyanis a törvény szerint a szolgáltatók a számlázás után 2 évvel fizethetnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Válságörvényben Románia energiapiaca

Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.

Válságörvényben Románia energiapiaca
Válságörvényben Románia energiapiaca
2026. június 10., szerda

Válságörvényben Románia energiapiaca

Hirdetés
2026. június 10., szerda

Még egy ideig olcsóbban juthatunk hozzá az alapélelmiszerekhez, de ennek nem mindenki örül

Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.

Még egy ideig olcsóbban juthatunk hozzá az alapélelmiszerekhez, de ennek nem mindenki örül
2026. június 10., szerda

ROBOR-manipuláció: könnyítenék az ügyfelek kártérítését, a 6 milliárd lejt is meghaladhatja az okozott kár

A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.

ROBOR-manipuláció: könnyítenék az ügyfelek kártérítését, a 6 milliárd lejt is meghaladhatja az okozott kár
2026. június 10., szerda

A Tarom zuhanórepülésben száguld a csőd felé, és ezt már a kormány is elismeri

A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.

A Tarom zuhanórepülésben száguld a csőd felé, és ezt már a kormány is elismeri
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Roncsautóprogram: 10 000 lejtől indul a támogatás, de korlátozzák a megvásárolható kocsik körét

Az új személygépkocsik megvásárlásának támogatását célzó roncsautóprogramok történetében először a kibocsátási követelmények és a motortípus mellett az autó gyártási helye alapján is korlátozni készül a román kormány a választható járművek körét.

Roncsautóprogram: 10 000 lejtől indul a támogatás, de korlátozzák a megvásárolható kocsik körét
2026. június 09., kedd

Élő beszélgetést indít Facebook-oldalán a tárcavezető a közalkalmazotti bértörvényről

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.

Élő beszélgetést indít Facebook-oldalán a tárcavezető a közalkalmazotti bértörvényről
2026. június 09., kedd

Sertéspestis a határon: magyarországi fertőzés miatt szigorít a 13 gócponttal küzdő Románia

Románia fokozott járványvédelmi intézkedéseket vezetett be, miután Magyarországon első alkalommal mutatták ki az afrikai sertéspestist házi sertésekben. Romániában jelenleg 13 fertőzési gócpontot tartanak nyilván.

Sertéspestis a határon: magyarországi fertőzés miatt szigorít a 13 gócponttal küzdő Románia
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Trükközés a kamatlábbal: peres úton kérhetnek kártérítést a „megrövidített” ügyfelek a bankjuktól

Sokan nyugtázták örömmel és várakozással a Versenytanács döntését, amellyel rekordbírságot szabott ki a ROBOR referencia-kamatláb körüli trükközések miatt tíz romániai bankra.

Trükközés a kamatlábbal: peres úton kérhetnek kártérítést a „megrövidített” ügyfelek a bankjuktól
2026. június 08., hétfő

Kevesebb gazda, nagyobb földterület: közel 700 ezer termelő részesül APIA-támogatásban

Lezárult a 2026. évi APIA-támogatások igénylésére benyújtott kifizetési kérelmek kampánya, és a hatóságok közzétették az első hivatalos adatokat.

Kevesebb gazda, nagyobb földterület: közel 700 ezer termelő részesül APIA-támogatásban
2026. június 08., hétfő

A Wizz Air az első európai fapados légitársaság, amely merész változtatást hajt végre

A magyar Wizz Air légitársaság az első európai fapados légitársaság, amely bevezeti az internethasználatot.

A Wizz Air az első európai fapados légitársaság, amely merész változtatást hajt végre
Hirdetés
Hirdetés