Egyet előre, egyet hátra: megelőznék a büntetést, miközben bírságolásra ösztönzik az adóellenőrt

Egyet előre, egyet hátra: megelőznék a büntetést, miközben bírságolásra ösztönzik az adóellenőrt

Fotó: Barabás Ákos

Miközben szerdától hatályba lépett az ellenőrző szervek büntetéseinek megelőzését célzó törvény, a kis- és közepes vállalkozások szerint a túlkapások éve lehet a 2018-as az adóellenőröket bírságolásra ösztönző jutalék miatt.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2018. január 18., 18:312018. január 18., 18:31

Életbe lépett szerdán a romániai vállalkozások által rég várt „megelőzési” törvény, amelynek lényege, hogy

az ellenőrző szervek nem bírságolhatják őket tetemes összegekre már az első kihágásnál. Beárnyékolja viszont a kezdeményezést az adóellenőrök bónusza.

A prevenciós jogszabály értelmében az ellenőrzéssel és bírságok kiszabásával megbízott intézményeknek és hatóságoknak kötelességük lesz a kihágás észlelésekor először figyelmeztetést adni, illetve határidőt kitűzni, amíg a szabálytalanság elkövetője helyrehozhatja a hibát. Amennyiben a hatóság szabálysértést állapít meg, képviselője jegyzőkönyvet állít ki, amelyben figyelmeztetésben részesíti a kihágás elkövetőjét, és egy tervet is csatol ehhez a hiba kiigazítására más bírság kiszabása nélkül.

A törvény azt is előírja, hogy az ellenőrző és bírságokat kiszabó hatóságoknak, intézményeknek a törvény hatályba lépésétől számított három hónapon belül tájékoztató és útbaigazító dokumentumokat kell közzétenniük a hatályos jogszabályi környezetről, a kihágások megállapításának és a bírságok kiszabásának folyamatáról.

Mégis túlkapások jöhetnek

A kormány által kezdeményezett törvényt decemberben fogadta el döntő házként a képviselőház. A törvény 2017. december 28-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Egy, a másnapi Hivatalos Közlönyben megjelent jogszabály azonban félelemmel tölti el az üzleti szférát. A kis- és közepes vállalkozókat tömörítő országos szövetség (CNIPMMR) felhívja a figyelmet, az adóellenőrök túlkapásának az éve lehet a 2018-as a 2017. december 29-én megjelent, 116-os számú sürgősségi kormányrendelet miatt. Az ugyanis

a bírság vagy elkobzott javak értéke 15 százalékának megfelelő jutalékot helyez kilátásba az adóellenőröknek.

Ez a munkáltatói szövetség képviselői szerint főként a kkv-kra lesz drámai hatással, amelyeknek nincs meg a perek hosszú sorához szükséges anyagi erőforrásuk, így vélt vagy valós túlkapások esetén is kénytelenek lesznek fizetni. Rámutatnak egyúttal arra is, hogy a hatalmukkal visszaélő tisztviselőknek eközben a hajuk szála sem görbül, a hatályos jogszabályok szerint nem vonhatók felelősségre. A CNIPMMR éppen ezért arra kéri a parlamentet, hogy ne fogadja el a 2017/116-os sürgősségi kormányrendeletet.

Érdekeltebbé váltak az ellenőrök

Életbe lépett, de mégsem az adóügyi kihágások megelőzését célzó törvény – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő. Mint részletezte, a jogszabály megjelent ugyan a Hivatalos Közlönyben, de abban az áll, hogy majd kormányhatározatban pontosítják, mire vonatkozik, tehát meg kell jelennie még az alkalmazási módszertannak ahhoz, hogy alkalmazni lehessen.

A pénzügyi ellenőrök 15 százalékos jutaléka viszont már érvényben van, ez pedig Debreczeni szerint egyértelműen arra ösztönzi majd őket, hogy tüzetesebben vizsgálódjanak. Rámutatott, eddig is motiváltak voltak, hiszen havonta teljesíteniük kellett a kitűzött célt, ám mostantól ez a motiváció már személyessé vált, érdekeltebbek lettek, hiszen mindenki „jobban teljesít, ha az a saját zsebére megy”.

Galéria

Fotó: Pál Árpád

Egyértelmű, hogy az ellenőrök mindent megtesznek, hogy találjanak valami adóhátralékot, hogy bírságolhassanak, és bezsebeljék a jutalékot

– vallja hasonlóképpen Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke éppen ezért teljesen elhibázott döntésnek tartja, hogy a kormány visszavezette a hét évvel ezelőtt megszüntetett ösztönző jutalékot, hiszen ezzel visszatér az a rendszer, hogy a vállalkozó tudja, amint megjelennek az ellenőrök, kénytelen „zsebbe nyúlni”, mert úgyis találnak valami hibát.

Felidézte, amikor 2010-ben megszüntették a jutalékokat, növelték az ellenőrök béralapját, így semmi szükség nem lenne a jutalékra. Inkább az informatikai hálózatokat kellene meglátása szerint összekötni, és az adatokból kiszűrni az adócsalást, nem pedig helyszíni vizsgálódással zaklatni a vállalkozót. Helyszíni ellenőrzésre szerinte csak abban az esetben kellene sort keríteni, ha felmerül a visszaélés gyanúja.

Édler közölte,

ezeket a bírságokat az ellenőrök csupán abban az esetben róhatnák ki, ha adóhátralékot állapítanak meg, ám ezt megtehetik például azzal, hogy úgy ítélik meg, valamit nem jól könyvelt el a vállalkozó.

Ha az üzletember például vásárol egy szakkönyvet, és azt leírja költségként, az ellenőr dönthet úgy, hogy az mégsem elszámolható, s máris adóhátralék mutatkozik, amire aztán késedelmi kamatot is számolnak – részletezte a kamara elnöke.

Benkő Pál, a Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testületének (CECCAR) Kovászna megyei elnöke is arról beszélt lapunk érdeklődésére, hogy várják a megelőzési törvény módszertanát, szerinte ez mindenképpen segíti a vállalkozókat, bár Kovászna és Brassó megyében jelenleg is megértőbbek az ellenőrök, a formai hibák esetén nem bírságolnak azonnal. A 15 százalékos jutalékot pedig ő is elhibázottnak tartja, hiszen – mint kiemelte – az ellenőrök a munkájukért megkapják a fizetést.

„A prevenciós törvény előrelépést jelent, ám 15 százalékos ösztönző jutalék óriási visszalépést” – fogalmazta meg Kádár Rezső, a ProWood faipari klaszter menedzsere. Kifejtette, az ellenőrző szervek feladata az lenne, hogy visszaszorítsák az adócsalást, és segítsék a vállalkozót, hogy időben korrigálja a tévedéseit. Az adóügyi kihágások megelőzését célzó törvény erre alkalmas is lehet, ám a jutalék újra nehéz helyzetbe sodorhatja a magánszférát.

„Amikor még hét évvel ezelőtt érvényben volt,

Idézet
előfordultak olyan esetek is, hogy az ellenőr úgy ment be a céghez, hogy megmondta, addig vizsgálódik, amíg talál valamit. Ezeknek az időknek nem kellene visszatérniük”

– szögezte le a faipari vállalkozó, aki úgy értékeli, néhány éve pozitív változás tapasztalható az ellenőrök hozzáállásában. „A vállalkozói réteg egyre több pofont kap az utóbbi időben a kormánytól, reméljük, hogy a jutalék miatt a jelenlegi helyzet nem fog számottevően megváltozni” – fogalmazott Kádár Rezső.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság