
A romániai politikában folyamatosan parasztvakítás történik (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
2021. szeptember 13., 07:542021. szeptember 13., 07:54
Agyonpolitizált világunkban az „aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére” életforma annyira beidegződött, annyira része lett mindennapjainknak, hogy az elmúlt évtizedekben a hétköznapi ember – kivéve, ha élhetetlen – már sorsát is ezek szerint igazítja.
A politikai huzavonák, az országos szintű hűhók, a parasztvakítások lecsapódásai annyira fásulttá, közömbössé idomították világunkat, hogy oda sem figyelünk, kit miért váltottak le, ki tartja a korrupciós rekordot, kit tettek hűvösre, és kit engedtek ki, mert a hirtelen megroggyant egészségi állapotának nem használt a börtönlevegő.
Ennyi cinizmussal telítődve, mit nekünk néhány zsírunkon és toleranciánkon meggazdagodott politikus pár százezer eurós csúszópénze, mit számít öt-hat, „házi” közjegyzővel telekkönyveztetett beltelek, megannyi fantomcég, ilyen-olyan érdekeltség, részvény, vagonírozott székelyföldi erdők, legalizált rablás.
Mit nekünk a Balkán, míg nálunk csak a megyei szintű politikusoktól lefele kezdődik az alvilági kapcsolat, a kisisteni státusz, a fegyvertartási engedély, harci eb, dzsipeken futkosó fogdmegek. Mit nekünk a Balkán, amíg a városi, községi hatalmasságok megveszik, vagy éppen betörik a kényelmetlen, önálló életet élő, netán hangadó, véleményformáló makacs polgárt. Vagy nemes egyszerűséggel kiiktatják a közéletből,anélkül,hogy egyéb módon „megfegyelmeznék”. Volt már erre példa.
És mit nekünk a déli országrész vircsaftja, amikor a templomos emberek csak annyit látnak, hogy az eddig szerényen élő polgármesterük egyik napról a másikra egyházi főgondnok, alapítványi, vadászegyesületi, közbirtokossági, pártszervezeti és mindenféle elnöki tisztséget betöltő „főméltóság” lett azon az elven, hogy a választott embernek egyéb funkciókhoz is ad az Isten eszet. Hiszen már Mikszáth is megmondta A Noszty fiú esete Tóth Marival című regényében.
És ez még mindig nem az igazi Duna-menti tempó. Ha az lenne, korifeusaink már zsebükből szórnák a pénzt a plebsznek. Sőt egyenesen a földre, mint a középkorban. Mi több, elszámolnák protokollnak, mint ahogy ez megtörténik „nagyobb házaknál” is.
Bár amíg a templomok előcsarnokaiban nincs megörökítve a magyar politikus-mentor neve, addig mi itt a Kárpátok gyűrűjében csak ne zsörtölődjünk. De ez sem lepné már meg az információmérgezéstől meggyötört embert.
Napjainkban, amikor szinte minden médiafelületről rémhírek zúdulnak az emberre – olyan szinten, hogy még az időjárást sem lehet úgy megjósolni, hogy a szelet ne pusztító orkánnak, a januári-februári hófúvást ne jégkorszaknak, az esőt ne özönvíznek állítsuk be –, nem könnyű kiegyensúlyozottnak maradni. A napi járványriadóról már nem is beszélve. Ilyen embertelen pszichológiai nyomás alatt egyre nehezebb megőrizni a lelki nyugalmat. Főleg, ha még a sok politikai hazugság, embertömegek napi szintű félrevezetése, semmibevétele, átverése, megalázása is hozzáadódik.
Néha betoppan hozzám régi papismerősöm, s amint átlépi a küszöböt, ellentmondást nem tűrő hangon azzal köszön rám, hogy mondjak valami jót. De jó legyen ám!
Mert aki ilyet tud, az már valami. Ilyenkor mindig meghökkenek, nem a vendégem szavain, hanem magamon, mert nagyon fel kell pörgetnem az eszem kerekét, hogy tudjak valami igazán jót mondani.
S ha látja, hogy erősen gyötröm az emlékezetem, hogy megfeleljek a jóhírmondó szerepének, maga tesz eleget a felszólításnak és elmondja, hogy a mindennapi gondok, nyűgök ellenére Isten kegyelméből még mindig a felszínen evickél, és hogy mekkora csoda ez a hétköznapok tükrében. Igen. A felszínen maradás a mai világban kegyelem és csoda. Mert nézzem csak meg, mondja: meleg a lakás, az asztalon kenyér, a család, a kutyám hazavár, a hátsó udvar nyáron tele van gyógynövényekkel, és megengedhetem magamnak, hogy azonos értékrend szerint élőkkel vegyem körbe magam, ami bizony nagy luxusnak számít a mai világban. És mindezek ellenére nekem gondolkodnom kell, hogy valami jót tudjak mondani… Érzékeljük, mennyire párhuzamos világban élünk: egyik véglet a tobzódás, a káosz, a másik pedig a kisemberek világa, aminek az előbbihez már semmi köze.
Csak miután elmegy, mérem meg igazán szavai súlyát. Mennyi kegyelem marad észrevétlenül. Kegyelem, amit elrejt a temérdek szellemi fertő, ami napi szinten ömlik a teremtett világra. És szinte szégyellni kezdem kishitűségemből és gyarló emberi mivoltomból eredő vakságomat…
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!