Hirdetés
Makkay József

Makkay József

Száz év után sem adjuk fel!

2020. május 07., 20:542020. május 07., 20:54

2020. május 11., 12:082020. május 11., 12:08

A nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési kampánya május 7-én, éjfélkor ér véget. Amikor e sorokat írom, még nem lehet tudni, sikerül-e behozni a  hiányzó aláírásokat, hogy összegyűljön a szükséges egymillió az Európai Unió legalább hét tagállamából. A kezdeményező Székely Nemzeti Tanács a lehetetlent próbálta meg, amikor a koronavírus-járvány miatt meghiúsult papíralapú aláírásgyűjtés helyett utolsó nekifutásként az online aláírások gyors megsokszorozásával igyekszik pótolni a lemaradást. Tény, hogy az utolsó napokban megmozdult a teljes anyaország, és az egész Kárpát-medence magyarsága. A végső hajrára akaratlanul is rátett egy lapáttal Klaus Iohannis román államfő otromba és minősíthetetlen magyarellenes kirohanása, amivel sárba akarta tiporni Székelyföld autonómiatörekvését. Mindeközben az Európai Bizottság még nem adott konkrét választ a polgári kezdeményezést benyújtó Székely Nemzeti Tanácsnak az aláírásgyűjtési határidő hat hónapos meghosszabbításáról.
Az SZNT kezdeményezését hat év pereskedés előzte meg az Európai Bizottsággal, amely első körben elutasította a régiók védelmében indítandó polgári kezdeményezés bejegyzését. Az aláírásgyűjtést per útján is megtorpedózni akaró Románia rögtön beállt alperesnek a brüsszeli intézmény mögé, hogy ország-világ előtt bizonyítsa „modellértékű kisebbségpolitikáját”. Ilyen előzmények után az Európai Bizottságnak elemi kötelessége lenne még egy esélyt adni az európai polgári kezdeményezés sikerre vitelére. Kérdés persze, hogy hajlandó-e erre a gesztusra?
A történet egyértelműen azt bizonyítja, hogy a romániai magyarság autonómiatörekvéseinek nincs más útja, mint nemzetközi porondon harcolni a közösségi jogokért. Ha ezt a törekvést már a rendszerváltás utáni években egységesen felkarolták volna az RMDSZ-ben politizálók, és közös frontot alkotnak az erdélyi magyar külpolitika sikeréhez, sokkal előbbre tartanánk.
Az elmúlt harminc évben a mindenkori román hatalom soha nem ígért területi autonómiát a Székelyföldnek, de sokkal kisebb horderejű ígéreteit sem tartotta be. Annak ellenére, hogy a romániai magyarság parlamenti képviselete gyakran kormányközelben vagy éppen kormányon segédkezett a „modellértékű román kisebbségpolitika” hírének nemzetközi terjesztésében. Amikor viszont a klasszikus ellenzéki szerepkör jutott sorsául, minden oldalról mindenki belerúgott az erdélyi magyarságba. Ahogyan idén is történik Klaus Iohannis államfő vezényletével. Gondolom, ez megfelelő tanulság közösségünk számára, hogy politikusainkat ráébressze a harminc éve megfogalmazott aranyigazságra: következetes és határozott erdélyi magyar külpolitika nélkül nemcsak területi és személyi elvű, kulturális autonómiája nem lesz az erdélyi magyarságnak, hanem felszínesen létező jogainkat is bármikor elvehetik. Ha a „normális” hangvételű embernek ismert, német származású román államfő, Klaus Iohannis ennyire elvtelen húzásokra képes – az egykori Nagy-Románia Párt vezetőit, Gheorghe Funart és Corneliu Vadim Tudort utánzó kirohanásokkal sértegeti a magyarságot –, mit várjunk a román politika Miticáitól? Ebben a miliőben külső segítség nélkül nemcsak autonómiára, hanem hosszabb távú fizikai létezésünkre sincs esély. A titkosszolgálatok által átszőtt és felügyelt állami intézmények olyan „mély államot” teremtettek Romániában, ahol az erdélyi magyarság közellenségnek számít. Egy ilyen felépítésű, antidemokratikus ország törvényhozásában – erős külföldi nyomás nélkül – esélytelen autonómiatervezetek sikerében reménykedni.
A nemzeti régiók védelmébe indított európai polgári kezdeményezéssel remélhetőleg visszafordíthatatlan időszak kezdődik el az erdélyi magyar autonómiaküzdelmek történetében. A számbelileg egyre fogyatkozó és kiábrándult erdélyi magyarság számára a legapróbb sikerélmények is nagyon fontosak. Hadd főjön a román politikum feje, hogy száz évvel a trianoni békediktátum után is létezünk és élünk. Nem adjuk fel!

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés