Nánó Csaba
2018. január 26., 20:552018. január 26., 20:55
Mintegy 75 ezer ember gyűlt össze országszerte az utcákon, tereken, hogy kifejezze nemtetszését a kormány intézkedéseivel szemben. Demokráciában nem egy megszokott forgatókönyv szerint zajlottak az események Bukarestben: a karhatalmi erők előbb megpróbálták megakadályozni, hogy a tüntetésre érkezők feljöjjenek a metrófeljárókon, majd a tüntetőket egy rendőr ököllel ütötte. A kisebb botrányok kirobbanásában nagy szerepe volt a bukaresti focicsapatok szurkolóinak is, akik – ha egy kicsit az összeesküvés-elméletek szempontjából vizsgáljuk a történteket – valószínűleg a hatalom provokátorai voltak.
Mindeközben egy televíziós műsorban Ecaterina Andronescu, a román tanügy sírásója – akinek nevéről és megszólalásaiból nekem leginkább egy illegalitásban küzdő kommunista asszonyság jut eszembe, aki a hőskorban a barikádokon harcolt és szirénákat bömböltetett – a tüntetések idején ilyesmiket mondott: az országszerte kirobbant tiltakozások azt a benyomást keltik külföldön, hogy Románia instabil és kormányozhatatlan. Hozzátette, az ország minden tájáról érkező tüntetők útját egyes (ellenzéki) polgármesterek fizették. Nos, a bukaresti tiltakozás jelképévé váltak azok a kolozsvári zarándokok, akik gyalog tették meg a 450 kilométeres utat, hogy részt vegyenek a tüntetésen. Elsősorban őket kellene megkérdezni, mit szólnak a pártkatona meredek állításaihoz.
Jelenséggé vált ez a gondolkodásmód: ha egy párt elveszít valamilyen választást, a választókat lefizették. Ha az emberek az utcára vonulnak, mert már elegük van a nyomorból és a csúfságból, amit a hatalom űz velük, pénzt kapnak érte. El kell hallgatni a valóságot, és akkor a csőcselékre lehet kenni mindent. A gerenda megvan, a szálka maradhat. Nem az a baj, hogy a hatalom minden eszközt bevet, hogy korrupt vezetőit tisztára mossa. Az sem baj, hogy az ország újabb púpot kapott a hátára az újonnan kinevezett, félművelt miniszterelnök asszony személyében. Még az sem, hogy az árak az egekig ugrottak, a lej értéke pedig meredeken tart a bánya mélye felé. Nem érdekes, hogy a japán miniszterelnök „történelmi látogatásán” a falumúzeumban kötött ki, mert nem volt kivel tárgyalnia. Akár a fociban: sohasem a csapat, az edző, a tulajdonos a hibás a kisiklásokért, hanem a játékvezető, a pálya, az időjárás, a stopli…
Ahogy régen mondták: meglehet, ez a harc lesz a végső. Ha így folytatódnak a dolgok, és a korrupciónak senki sem vet gátat, elképzelhető, hogy néhány év múlva már annyi ember sem lesz ebben az országban, hogy megtöltse egy kisebb falu központját, nemhogy a főváros tereit.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!