Hirdetés
Balogh Levente

Balogh Levente

Bolojan: feláldozott mártír vagy a megújulás és a reform jelképe?

2026. május 08., 20:272026. május 08., 20:27

Az e heti fejlemények ismét csak bizonyították, hogy nincs olyan súlyos válsághelyzet Romániában, amelyet a politikai osztály ne lenne képes tovább fokozni.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által a Bolojan-kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány parlamenti elfogadása utáni helyzet ugyanis meglehetősen kilátástalan, miután a parlamenti pártok jóformán mindegyike kijelentette, hogy van olyan felállás, amelyben nem hajlandó részt venni. Így egyelőre nem körvonalazódik életképes, a szélsőjobboldali erőket továbbra is a partvonalon kívül tartó megoldás.

A PSD most gyakorlatilag úgy buktatta meg az Ilie Bolojan vezette kormányt – amelynek jó két héttel ezelőttig maga is tagja volt –, hogy az ország mellett valójában önmagának okozta a legnagyobb kárt.

A párt ugyanis igazából veszített. Rövid távú célját, Bolojan megbuktatását elérte, de ezzel egyrészt sokak szemében mártírt csinált belőle. Másrészt azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is leszögezte: a továbbiakban emiatt nem hajlandó koalícióra lépni vele, elvesztette azt a lehetőséget, hogy kényelmes belső ellenzékként élvezze ki a kormányzás előnyeit, ahogyan az eddig zajlott.

Sőt azzal, hogy a liberálisok úgy döntöttek, nem csak nem hajlandóak ugyanabban a felállásban, csak az eddigi miniszterelnököt egy másik PNL-es politikusra lecserélve együtt kormányozni a PSD-vel, de még ellenzékbe is vonulnak, még nehezebb helyzetbe hozták a szociáldemokratákat.

Ezzel ugyanis

még inkább rátolták őket a szélsőjobboldali AUR-ra, amelynek a PSD az USR 2021-es hasonló akciója után most még jobban megerősítette a legitimációját és a vállalható pártként való megjelenítését azáltal, hogy vele közösen terjesztette be a bizalmatlansági indítványt és buktatta meg a kormányt.

Ezt szolgálja a liberálisok azon narratívája is, miszerint azoknak a pártoknak kell a kormányzás felelősségét vállalniuk, amelyek új többséget hoztak létre a régi kormány megbuktatása érdekében.

Csakhogy a PSD terve határozottan nem ez volt. Eredetileg csupán konjunkturális szövetséget akartak az AUR-ral, hogy felmutathassák a zsebbe vágó megszorító intézkedések fő felelősének kikiáltott, rugalmatlan, autoriter Bolojan fejét a nagyközönségnek, növelve ezzel saját támogatottságukat, és megakadályozva, hogy a kormányfő véghez vigye az állami cégek és intézmények átalakítását, illetve egy részük értékesítését, ami csökkentette volna a lehetőséget arra, hogy azokat a pártklientúra kifizetésére használják.

A PNL viszont most arra játszik, hogy döntésre kényszerítse a PSD-t: vállalja a kormányzást – akár az AUR-ral –, vagy ha már ellenzékbe vonult, akkor maradjon is ott.

Miközben alapvetően mindkét opció rossz. Ha ebben a nehéz helyzetben a baloldali alakulat elvállalja a miniszterelnöki tisztséget, a már meglévő elégedetlenség és a még hátralevő népszerűtlen intézkedések miatt csökkenhet a támogatottsága, és hátrányos helyzetből fordul rá a két év múlva esedékes parlamenti választásra. Ami pont az ellentéte annak, amit az eredeti koalíciós megállapodás értelmében kapott volna, hiszen az arról szólt, hogy 2027 közepétől kapja meg a kormányfői posztot, ami lehetővé tette volna, hogy learassa a gazdasági korrekciós lépések esetleges pozitív eredményiért járó babérokat.

Ha viszont nem akarja elvállalni, akkor a PSD fejére lehet olvasni, hogy gyáva, hiszen megfutamodik a kormányzás felelőssége elől, miután a válságot tetézve megbuktatta az előző kormányt. Mindeközben az AUR sem feltétlenül ragaszkodna a kormányzás átvételéhez, hiszen az ő érdekeit az előre hozott választás szolgálná, elvégre jelenlegi támogatottsága nagyobb, mint a két évvel ezelőtti választásokon, amelyen csak másodikként futott be.

Ezért is követeli most magának a miniszterelnöki tisztséget egy leendő kormányban, mert abban reménykedik, hogy ezt a 2024-ben még első helyen végző PSD nem lenne hajlandó elfogadni.

Persze megtörténhet, hogy egyes szociáldemokraták utolsó utáni lehetőségként mégis belemennének, hogy ismét csak belső ellenzékesdit játszhassanak az új koalícióban, de ezzel – a klasszikust idézve – csak komédiaként játszanák el azt, amit az előző kormányban még tragédiaként adtak elő, és végképp komolytalanná válnának.

Közben a PNL taktikázása sem annyira az ország érdekeit szolgálja rövid távon, mint magának a pártnak és Bolojannak a hasznát. A párt most – alapvetően jogosan – a PSD áldozataként mutatja be magát, illetve főleg Ilie Bolojant, hiszen egyértelmű, hogy a szociáldemokraták politikai játszmái és a politikai holdudvar gazdasági érdekei állnak a kormánybuktatás hátterében. Ennek nyomán elképzelhető, hogy a PNL és Bolojan népszerűsége is növekedni fog, főleg akkor, ha valóban ellenzékben maradnak.

Azonban

nem biztos, hogy a párton belül egységesek maradnak Bolojan mellett, aki a miniszterelnöki tisztséget elveszítve kevesebb befolyással bír majd.

Előfordulhat, hogy a belső ellenzék egyre hangosabb lesz, és akár Bolojan félreállítása árán is keresztülvinné, hogy térjenek vissza a koalícióba, akár a PSD-vel együtt, hiszen számukra és a párt klientúrája számára is nagy érvágás, ha elesnek a kormányzati forrásoktól. Ebben az esetben jelenthet opciót a meglebegtetett új párt, amely azzal próbálhat támogatást szerezni, hogy Bolojant az egyetlen, az országot a szakadékból kivezetni képes politikusként állítja be. Ezzel maga köré gyűjthetné a PNL azon politikusait, akik valóban változást akarnak, de az USR-től is csábíthatna át politikusokat és szavazókat, mint ahogy a PSD-től is azon keveseket, akik nem értettek egyet azzal, hogy az AUR-ral közösen kormányt kell buktatni.

Megtörténhet ugyanakkor, hogy nem feltétlenül új párt jön létre, hanem a jelenlegi erők szorosabb együttműködése révén alakítják ki az új alternatívát – ezt szolgálhatja a PNL és az USR politikai tevékenységének összehangolása, ami akár egy szorosabb szövetség első lépése is lehet.

A kérdés így most az, hogy Bolojan a „jó ügy” beáldozott, előbb-utóbb a politikai süllyesztőben eltűnő mártírja vagy a megújulás jelképe lesz, aki már középtávon diadalmasan térhet vissza, hogy végigvigye a szükséges reformokat,

a költségcsökkentő intézkedéseket és a pénzt fölöslegesen pazarló intézmények, gyakorlatok számos érdeket sértő, de elengedhetetlenül szükséges felszámolását. Ugyanakkor ha túlságosan elhúzódik a kormányalakítási iszapbirkózás, és valamelyik oldal nem enged bizonyos formában – akár egy, az eddigi koalíció pártjai által támogatott szakértői kormány létrehozásával –, akkor már nem csupán a PSD sara lesz az krízishelyzet, hanem Bolojanék is magukra veszik a válsághelyzet felelősségének ódiumát.

Hiszen

fennáll a veszélye, hogy ahelyett, hogy a gazdasági válsághelyzet megoldásán dolgoznának, hónapokig az lesz végeérhetetlen viták tárgya, hogy ki kormányozzon és ki ne – ami még tovább tetézi a gazdasági gondokat.

Hiszen tovább csökkenti a lej értékét és növeli a hitelkamatokat, közben pedig tovább zuhan a polgárok bizalma a hagyományos, fősodratú pártokban és a demokráciában, ami a szélsőségek malmára hajtja a vizet.

És akkor az a helyzet áll elő, hogy miközben a PNL és a PSD autója is száguld egymás felé, arra számítva, hogy a másik rántja el hamarabb a kormányt, végül az egész ország csattan neki a falnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?

Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.

Páva Adorján

Páva Adorján

Bukarest újabb abszurdja: bukott pártból magyarellenes kormányfőt?

A választók kitessékelték a demokrácia ajtaján, ám a rendszer ünnepélyesen visszavezeti őt a hátsó bejáraton – egyenesen a díszterembe, a miniszterelnöki székbe.

Balogh Levente

Balogh Levente

Az egyre fogyó bizalom és az előre hozott választások

Hát ez nagyon megérte – vonhatjuk le nem kevés iróniával a következtetést a Szociáldemokrata Párt kormánybuktató kalandja után a legfrissebb felmérések fényében.

Páva Adorján

Páva Adorján

Csíksomlyó nem szavazókör

Csíksomlyó nem pártiroda, nem szavazókör, nem politikai határátkelő. Aki oda magyarokat párthovatartozás szerint engedne be, az nem a nemzetet védi, hanem éppen azt darabolja fel, aminek az egységére hivatkozik.

Makkay József

Makkay József

Medve hordja a vadászpuskát

Örökzöld témává vált Romániában a medvetámadások ügye. Nincs nap, hogy ne olvasnánk riasztásokról és veszélyes helyzetekről. Holott a magyarázat egyszerű: tíz évvel ezelőtt a vadgazdálkodást kivették a szakma kezéből.

Hirdetés