
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
2022. január 14., 10:382022. január 14., 10:38
Tudnál-e ajánlani nekem egy magyarországi minőségi ellenzéki műsort? – szegezte nekem valamelyik héten egyik ismerősöm a kérdést. Többen gyűltünk össze régi ismerősök egy asztalnál, de inkább gyerekeinkről, sportról, vírushelyzetről, családjainkról beszélgettünk. Ami nem is volt baj, mert eszembe jutott a tavalyi érettségi találkozó. Előtte ugyanis a szervező kikötötte: a külföldről érkező egykori osztálytársak miatt (is) vírusról, de főleg politikáról ne nyissunk vitát, mert az a találkozó és az emberi kapcsolatok kárára megy majd. Hát akkor be is tartottuk, s valóban nem ugrottunk egymás torkának.
Most azonban nem érettségi találkozó volt, s nem is osztálytársak, így hát a téma akarva-akaratlanul előkerült.
Ezért kért meg, igazítsam útba, mert tudta, újságírással foglalkozom. S mint ilyen, ismerem a minőségi ellenzéki médiát.
– Ne haragudj, de számomra e két szó kizárja egymást. Az ellenzék és a minőség nem lehet egy kifejezésben, mert sérti a fülemet – válaszoltam, hozzátéve, hogy éppen ezért a sajtójuk sem lehet minőségi.
Egyetemet végzett, értelmiségi emberek között ültem, de egy pillanatra mintha megállt volna valami a levegőben, aztán ki-ki vérmérséklete szerint elkezdett nevetni vagy kacagni. Tudták, hogy a legkomolyabb dolgokból is viccet szoktam faragni, így hát többen arra gondoltak, újabb tréfával álltam elő. Ezt láttam az arcokon. S nem tévedtem, mert a kérdező a lehető legkomolyabban megismételte kérését. Ekkor már én is a komolyabbik felemet vettem elő.
– jelentettem ki kurtán.
Ezt követően a mellettem ülő vette át a szót, aki az ATV péntek esti Öt című műsorát ajánlotta. Amihez hozzátettem, hogy néha ezt is csupán azért nézem, mert a műsorban a szokásos kormányszapulás mellett a baloldali véleményvezérek, újságírók a sajátjaik hülyeségeit is elmondják, ami végtelenül szórakoztat. Utána már csak fizikailag voltam jelen a beszélgetésen. Mintegy kívülről szemléltem az embereket, s a hangfoszlányok alig jutottak el hozzám.
Elcsodálkoztam azon, hogy egyetemet végzett emberekként, akik nem a Győzike-show, esetleg Fekete Pákó műsorain nőttek fel és értelmiségiként láthatják, hogy a magyar kormány az elmúlt 10 évben mennyit tesz a Kárpát-medencei, s ezen belül az erdélyi magyarságért, hogyan képesek a másik oldalon állni. A „minőségi” ellenzékén. Mert hát ki és mi jöhet szóba? Az egyik legsikertelenebb politikust, Fekete-Győr Andrást váltó, magánéleti botrányokkal tarkított, határon túliak ellen hangoló Donáth Anna és a percemberkéket tömörítő, olimpiát meghiúsító Momentum? Az egy százalékot sohasem meghaladó párbeszédre képtelen, tulajdonképpen pártnak sem nevezhető Párbeszéd? A gerinctelen Vonától megváló, a még gerinctelenebb Jakab által vezérelt, szavazati jogunkat kétségbe vonó, óriási pálforduláson átesett Jobbik? A szavazótáborát lassan elvesztő, jellegtelen szocialista párt? A Kétfarkú Kutyapártért és az őszödi szemkilövetőért még a papír is kár. Talán a Mi Hazánk Mozgalmat lehetne említeni, s esetleg az egykori LMP-t, de hát már Schiffer András is évek óta rájött, nem lehet más a politika.
Tudom, sokan harcolnak a mindennapi kenyérért, filléres gondokkal küzdenek, s csak azt nézik, mit hoz számukra a holnap. Az ilyeneket valóban nem érdekli a politika. Mint ahogy azokat sem, akiknek kimondottan jól megy: a cégvezetői, gazdag vállalkozói réteg tagjai csak azzal foglalkoznak, hogy hétvégi házuk mellé minél nagyobb medencét építsenek, s a Maldív-szigetek után hogyan jussanak el Dubajba.
Nekünk azonban
– fontam magamban a gondolatokat. Körülnézve a társaság egy részén rádöbbentem arra, hogy – bár 2010 után az elmúlt száz évben a legtöbb anyagi és szellemi támogatást kaptuk az anyaországtól – magyar állampolgárként miért élnek olyan kevesen szavazati jogukkal.
Ezért aztán udvariatlanul félbevágtam a beszélgetést, hogy megkérdezzem, mikor megyünk ismét egy jó meccsre. Ha már bizonyos (számomra fontos) dolgokban nem értünk egyet, legalább beszélgessünk olyasmiről, amin úgysem kapunk hajba.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!