Hirdetés

Pincérnek öltözött, de tarolt Sam Smith a Grammyn

Sam Smith átütő sikerét hozta az 57. Grammy-díjátadó gála: a négy legfontosabb kategóriából háromban a fiatal brit énekes nyert, az év albuma azonban Beck Morning Phase című lemeze lett. Sokat láthattunk Lady Gaga melleiből, de Madonna feneke sem veszett jótékony homályba.

 

Botházi Mária

2015. február 14., 20:502015. február 14., 20:50

A gála televíziós közvetítésén 23 produkciót láthattak a televíziónézők, és meggyőződhettek arról, hogy a Grammy-díjátadó az év talán legfontosabb zenei eseménye, tekintve az egy főre eső világhírű előadók előfordulási arányát, de persze a show vérprofi voltát is. A gálát az AC/DC nyitotta új számával, a Rock or Bust cíművel, ami kellőképpen megalapozta a hangulatot. Énekelt Ariana Grande, Miranda Lambert, Katy Perry, Beyoncé, Tom Jones és Jesse Jay. Közös dalt adott elő Rihanna, Paul McCartney és a 23-szoros díjazott Kanye West, aki hat év után szerepelt újra Grammy-gálán. Színpadra állt Madonna is, tőle megszokottan sok erotikus töltettel, de nagyon bulisan: Living for Love színpadi adaptációja közben sokan együtt daloltak az énekesnővel. Aki helyett egyébként a rossz nyelvek szerint a dublőre emelkedett a magasba a produkció végén, ugyanis a színpadon szép számmal előforduló minotauruszok több mint öt másodpercig kitakarták a színpad alsó dobogóit.

Persze az est talán legnagyobb sikere Sam Smith fellépése volt, a kilencszeres Grammy-díjas Mary J. Blige oldalán adta elő Stay With Me című slágerét, amelyért megkapta az év dalának és az év felvételének járó díjat. A 22 éves brit énekes lett a legkiemelkedőbb új előadó, így a négy legfontosabb kategóriából – az év albuma, az év dala, az év felvétele és az év újonca – háromban ő diadalmaskodott.

Ki az a Sam Smith?

Előrehaladottabb korú – értsd: 35 éven felüli, nem MTV-néző – egyszerű halandók összevont szemöldökkel próbálták felidézni a gála után, hogy ki is lehet az a Sam Smith. Nos, nem árulunk zsákba macskát, inkább elmondjuk. Brit énekes, Londonban született 1992-ben, és nem is olyan rég debütált, igazi sikerei 2013-tól kezdődtek (az őt nem ismerő olvasók mentségére legyen mondva). Ekkor lett világhírűvé a Stay With Me című dala, amelyet a kereskedelmi rádiók műsorából sokan ismerhetnek. A Money On My Mind című szintén igen népszerű dala tavaly februárban jelent meg, míg In the Lonely Hour című albuma májusban. Az albumot a viszonzatlan szerelmeiről írta, hiszen eddig senki nem érdeklődött róla. (Megértjük, ha most nem hatódik meg a nyájas olvasó, előfordul az ilyen, ha az ember 22 éves, biztosak vagyunk benne, hogy  jőni fog, aminek jőnie kell.) Tavaly indult be amerikai karrierje is, fellépett olyan műsorokban, mint a Late Night With Jimmy Fallon és Saturday Night Live. Harmadik kislemeze a Like I Can december 7-én jelent meg az iTunes-on hivatalosan. Samnek az év vége elhozta első címlapját a Teen Vogue-nál, és nem sokkal később a mostani Grammy-gála pedig az üstökösszerű felemelkedést. A legjobb előadói díj átvételekor a kissé pincérjelleggel piros öltönybe öltözött Smith könnyeivel küszködött a köszönőbeszéde elmondásakor.

A legfontosabb Grammyk:
Legjobb instrumentális jazz album:  Chick Corea Trio – Trilogy. Legjobb elektronikus lemez: Aphex Twin – Syro. Legjobb dance felvétel: Clean Bandit ft. Jess Glynne – Rather Be. Legjobb score: Alexandre Desplat (The Grand Budapest Hotel). Legjobb videoklip: Pharell Williams – Happy. Legjobb zenei film: 20 Feet From Stardom. Legjobb rock teljesítmény: Jack White - Lazaretto. Legjobb metálteljesítmény: Tenacious D. Legjobb rockdal: Paramore – Ain’t it Fun. Legjobb alternatív lemez: St. Vincent – St. Vincent. Legjobb rapdal: Kendrick Lamar – I. Legjobb rapalbum: Eminem – Marshall Mathers LP 2. Legjobb R&B dal: Beyoncé ft. JayZ – Drunk In Love. Legjobb countryalbum: Miranda Lambert – Platinum. Legjobb R&B teljesítmény: Beyoncé ft. JayZ – Drunk in Love. Legjobb popszóló-teljesítmény: Pharell Williams – Happy. Legjobb új előadó: Sam Smith. Legjobb popalbum: Sam Smith – In the Lonely Hour. Legjobb rockalbum: Beck – Morning Phase. Az év albuma: Beck – Morning Phase. Az év dala: Sam Smith – Stay With Me. Az év felvétele: Sam Smith – Stay With Me.

Régi motorosok

A zsenge korú Sam Smith mellett persze szép számmal feltűntek régi vágású zenészek is a színen. Díjat adott át Barry Gibb, a Bee Gees egyetlen még élő tagja és Prince, aki az év albumának járó Grammyt nyújtotta át. Enrique Iglesias adta át az év dalának, Stevie Wonder és Jamie Foxx pedig az év felvételének járó elismerést. A legjobb rockalbum a Beck Morning Phase-je, a legjobb pop album Sam Smith In the Lonely Hour című korongja lett. Az év country lemezének járó Grammy-díjat a Platinum kapta Miranda Lamberttől, míg a legjobb alternatív zenei album a St. Vincent lett. A rap lemezek között Eminem nyert a The Marshall Mathers LP 2 című anyagával. Utóbbi kategóriában először avathattak volna női győztest Iggy Azalea révén, de az ausztrál énekesnő végül hoppon maradt. Az év könnyűzenei producerének Max Martint választották. Idén 83 kategóriában osztottak ki díjat. Antal Nimród munkája a legjobb zenés filmek között volt versenyben a rangos elismerésért, de végül alulmaradt a 20 Feet From Stardom című alkotással szemben, amely tavaly Oscar-díjat nyert. Igen kellemes pillanatokat szolgáltatott a nézőknek a gálán Paul McCartney: nem sokat törődve a passzív, üldögélő közönséggel, felpattant, és énekelve, tapsolva ünnepelte a színpadra lépő, legendás Electric Light Orchestrát. Arra azonban láthatóan nem számított, hogy a kamera is inkább őt veszi a zenekar helyett, így inkább hamar visszaült a helyére.

Míg tavaly az azonos neműek házasságkötésének elismeréséért, addig idén a nemi erőszak és a bántalmazás ellen emeltek szót a gálán. Barack Obama elnök videóüzenetében arról beszélt, hogy a művészek nagy hatással vannak a közvéleményre, így módjukban áll befolyásolni az emberek gondolkodását. Arra kérte a zenészeket, vegyék rá rajongóikat, hogy álljanak a bántalmazás felszámolásának ügye mellé, s így senkinek sem kell félelemben élnie.

No, és a ruhák

A Grammyn korántsem olyan szigorú a dress code, mint a rövidesen megrendezendő Oscar-gálán, így az érkező világsztárok  elengedhették magukat és a fantáziájukat. Idén a nőknél is divat volt az öltöny és más ünneplő nadrágos kombináció, de sok merész dekoltázst láthattunk, például az ezüstruhába öltözött, jégkirálynővé vagy halleánnyá stilizált Lady Gagáét. A színpadi önmagához képest rendkívül visszafogottan öltözött énekesnőnek gyakran igazgatnia kellett a ruha deréktől felfele kezdődő részét, hogy ne buggyanjon ki, aminek nem lenne illendő kiviláglania, de vélhetőleg megérte a pluszmunka: a látvány mindazoknak, akik szeretik az ilyen látnivalókat, valóban nem volt mindennapi. Talán ennek is köszönhető, hogy róla olyan fotó is készült, ami az arcát nem mutatja. Madonna is látnivalókban bővelkedő szerelésben érkezett, bár talán  57 évének már nem annyira üde bájait szerencsésebb lett volna nem Mouline Rouge-táncosnő jelmezbe öltöztetnie. A megöregedni képtelen díva adott pillanatban harisnyás fenekét is megmutatta, a korához képest meglehetősen szép fenék azonban, úgy látjuk, jobb lett volna, ha egy ruhadarabban rejlik és átsejlik csupán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés